Yüksek Protein Değerine Sahip 10 Yiyecek

/ 23 Nisan 2016 / 24.430 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

yuksek-proteinli-yiyeceklerProtein, insan vücudunun özellikle kas yapısının büyümesi için gerekli bir makro besin maddesidir. Özellikle vücut geliştirme sporu yapanlar için protein maddesi kas gelişimini desteklediğinden son derece önemlidir. Hal böyleyken protein hakkında birçok soru da ortalarda dolaşmakta. Bunlardan bir tanesi ise konumuzla da alakası olan “günde kaç gram protein alınmalı” sorusudur. Bu sorunun cevabı bir hayli önem teşkil etmekte çünkü vücuda fazla hatta aşırı miktarda alınan protein karaciğer üzerinde yük olabiliyor. Bu sorunun cevabı ise kişiden kişiye göre esasında spor yapıp yapmayanlara göre değişmekledir. Sporla pek alakası olmayan kişiler için kadınlarda günde 46 gr, erkeklerde ise 56 gr proteinin vücuda alınması idealdir. Spor ile özellikle de vücut geliştirmeyle ilgilenen kişilerde ise durum biraz daha farklılık göstermektedir.

Vücut geliştirme sporuyla ilgilenen kişiler mevcut kas yapısını korumak adına kendi kilosu başına günlük minimum 1,5-2 gram protein tüketmelidir. Yani 80 kilo olan bir sporcunun günlük en az 120 gr civarında protein alması uygundur. Protein maddesinin vücuda alınması, yüksek protein içeren besinlerden olduğu gibi yetersiz kalındığı durumlarda besin destekleriyle de takviye yapılabilir. Bugünkü makalemizde sizlere yüksek protein değerine sahip en etkili 10 yiyeceği besin değerleri ile birlikte sıralayacağız.

 

Yüksek Protein İçeren Besinler ve Yiyecekler

1) Balık

Özellikle ton balığı, somon ve levrek çeşitleri tam bir protein deposudur. Bu balıkların 100 gramında yaklaşık 26 gr protein vardır.

somon-baligi

 

2) Yağsız Tavuk (Göğüs Kısmı)

Protein açısından en etkili bölüm tavuğun göğüs kısmıdır. Her 100 gramında 18,5 gram protein mevcuttur. Özellikle vücut geliştirme ile uğraşan profesyonel sporcuların neredeyse ana yemeği niteliğindedir.

yagsiz-tavuk

 

3) Yağsız Mozarella Peyniri

100 gramında tam 32 gr protein bulunmaktadır. Mozarella sevmeyenler veya bulamayanlar için lor peyniri de protein deposu olan harika bir diğer seçenektir.

mozarella-peyniri

 

4) Yağsız Sığır ve Dana Eti

100 gramında tam 36 gr protein bulunmaktadır. Kırmızı etin yağsız kısımlarını tüketerek daha az kalori ile daha çok proteini vücudunuza almış olursunuz.

dana-eti

 

5) Soya Peyniri

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

100 gramda 7 gr protein içermektedir.

soya-peyniri

 

6) Yoğurt ve Süt

Sütün 100 gramında 6 gr protein bulunmaktadır. Kabaca bir hesapla 1 su bardağı süt ile yaklaşık 12 gr proteini vücuda almış olursunuz. Aynı miktarda 1 kase yoğurt ise yaklaşık 11 gr protein içerir.

yogurt

 

7) Soya Fasulyesi

100 gramında 17 gr protein bulunur.

soya-fasulyesi

 

8) Yumurta

100 gramında 13 gr protein bulunur. Yumurtayı gramla ölçmeyeceğimize göre tane hesabı ile hesaplarsak 1 haşlanmış yumurtada 6,5 gr protein vardır. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar genellikle sabahları birkaç yumurtayı şu şekilde tüketirler. Örneğin; sabahları kahvaltıda 4-5 haşlanmış yumurta birden yiyen bir sporcu 2 yumurtanın tümünü diğer 3 yumurtanın ise sadece beyazını tüketir. Elbette bu miktar kişinin hacmine göre artırılır veya azaltılabilir.

haslanmis-yumurta

 

9) Fındık ve Kabak Çekirdeği

100 gram fındıkta 15 gr protein bulunurken 100 gram kabak çekirdeğinde ise tam 24 gram protein bulunur.

findik

 

10) Parmesan Peyniri

Tam bir protein deposu olan parmesan peynirinin 100 gramında 32 gr protein bulunmaktadır.

parmesan-peyniri

 

Yüksek protein değerine sahip besinleri ve yiyecekleri sizlerle paylaştık. Bu besinlerin protein değerlerini de bilgi edinmeniz açısından yiyeceklerin yanında ayrıca belirttik. Son olarak yiyecekleri pişirme ile ilgili de bir tavsiye paylaşarak yazımıza son verelim. Yağda pişirme yöntemlerini kaloriyi artırdığı için tavsiye etmiyoruz. Amacımız en az kalori değeri ile en çok proteini vücudumuza almak ise –ki öyle olmalı- yiyecekleri haşlama, buğulama veya ızgarada pişirme tekniği ile hazırlamalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Vücut Yağ Oranı
Vücut Yağ Oranı Nasıl Ölçülür, İdeal Oranlar Nelerdir?

Vücudunuzda bulunan yağ kütlesinin özellikle yaşınız ilerlediği sürece artış göstermesi hem bazı hastalıkların habercisi olmakta hem de şişmanlık daha da...

Kapat