Yoga Hareketleri İçin Etkili 6 Yöntem

/ 12 Temmuz 2018 / 5.118 views / yorumsuz
Yoga Hareketleri İçin Etkili 6 Yöntem

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Yoga, bedenden çok zihinde önemli derecede etken olması ön plandadır. Günümüzde özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişilerin en büyük problemlerinin başında yorgunluk ve stres gelmektedir. Hatta bu stres durumu öyle bir hal almaktadır ki, kişinin iş ya da özel hayatına varan bir durum ortaya çıkmaktadır. İş ve özel hayatına yansıyan bu gerginlik kişilerin insanlar ile olan iletişimini de aynı zamanda negatif olarak etkilemektedir. Bu gibi bir durum ile karşılaşıldığında kişilerin stres seviyelerini en aza indirgeyen yöntemlerin başında ise yoga gelmektedir.

Kişiler yoga hareketleri başlığı altında adlandırılan bu hareketleri dilerlerse spor salonlarında dilerlerse de evlerinin ortamında gerçekleştirebilirler. Ev ortamında yoga yapmak isteyen kişiler için ise mutlaka sessiz ve güneş ışığı alan bir ortam tercih edilmelidir. Bununla beraber her türlü iletişim araçlarından da uzak durmak daha iyi ve etkili bir sonuç almayı sağlayacaktır.

 

  1. Asanalar- Yoga Duruşları İle Başlangıç:

Yogaya başlangıçta en önemli detay doğru bir duruşa sahip olmaktır. Bu nedenle de yoga duruşlarına yoga terimi olarak asana denmektedir. Yoga, tamamen doğadan ve doğada yaşayan hayvanlardan etkilendiği için, yoga duruşları olarak adlandırılan asanalar da daima doğadan ve hayvanlardan esinlenerek isimlendirilmiştir. Yoga temel olarak bir spordan farklı olduğu hatta bir sanat sayıldığı için ise hareketler bir spor hareketi yerine, hareketler farkındalık içerisinde tamamlanmalıdır.

Farkındalık ile yapılması gereken bu hareketler aynı zamanda uygulanırken kişinin vücudunun da tamamen esnemesi ve aynı zamanda gevşemesi de gerekmektedir. Bununla birlikte asanalar gerçekleştirilirken mutlaka doğru nefes alışverişine de önem verilmelidir.

 

  1. Surya Namaskara (Güneşi Selamlama) Hareketi:

Türkçesi ‘Güneşi Selamlamak‘ olan bu hareket yoga sanatının en temel prensipleri arasında yer almaktadır. En temel prensip olmasının bir sebebi de; hem sanatsal açıdan hemde fiziksel açıdan açıklanabilmektedir. Surya Namaskara yani Güneşi Selamlama hareketi, fiziksel açıdan da kişinin tüm vücudunun çalışmasını sağlamaktadır. Dilenirse bu hareket günün her saatinde yapılabilmektedir. Fakat adından da anlaşılabileceği üzere bu hareketten en iyi verimin alınabilmesi için sabah saatlerinde gün doğarken uygulanması gerekmektedir. Doğru nefes alışverişleri ile birlikte 12 asana hareketi ile tamamlanan bu güneşi selamlama hareketi, kişinin hem fiziksel olarak gelişmesini hemde stresten uzaklaşmasını sağlamaktadır.

 

  1. Trikonasa (Üçgen Duruşu) Hareketi:

Yoga sanatında uygulanan hareketler arasında ayakta durularak gerçekleştirilen bu ‘Trikonasa’ yani ‘Üçgen Duruşu’ hareketi, uygulaması çokta zor olmayan ve hareket sonrasında kişinin esnemesine ve gevşemesine yardımcı olan hareketlerin başında gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Hareketin yapılışı ve etkileri ise; Kişinin kol kısmı baş bölgesinin yukarısına çıkarılarak aynı zamanda kişinin de yana doğru eğilmesi ile tamamlanmaktadır. Bu hareketin yapılması ile hedeflenen ise; kişinin vücudundaki kan akışının hızlandırılmasının sağlanması ve bununla beraber vücudunda esneklik sağlanmasıdır.

 

  1. Halasana (Sabah Duruşu) Hareketi:

Bu hareket için öncelikle düz bir zemine ve yoga mat’ına ihtiyaç duyulmaktadır.

Hareketin yapılışına gelinecek olursa; Kişi dizlerini hafifçe kırarak yoga matının üzerine uzanır. Uzanma işlemi yapılırken kişinin ayak tabanları yere değecek şekilde düz olarak konumlandırılır. Bu aşama tamamlandıktan sonra ise kişinin iki kolu da düz bir şekilde yere konumlandırılır ve sonrasında kişi iki kolundan da aynı şekilde olacak biçimde kuvvet alınır ve dizler serbest bırakılarak ayaklar yukarıya doğru kaldırılır. Bu aşamadan sonra ise kişinin boynu rahat bir şekilde dikkatlice konumlandırılarak kişinin ayakları kafasından geriye doğru gelecek şekilde konumlandırılır. Kişi bu şekilde pozisyon alarak 3 kere nefes alıp vererek başlangıç pozisyonuna dönülür.

 

  1. Viparita Karani (Bacaklar Duvarda Duruşu) Hareketi:
Young woman doing Viparita Karani exercise

Hareket duvara yaslanarak gerçekleştirileceği için öncelikle bir duvar kenarı bulunmalıdır. Ardından ise kişinin sırtı yere konumlandırılacak şekilde kişi duvarı soluna alarak ayaklarını da duvara yaslayarak konumlandırılır. Bu pozisyon gerçekleştirilirken kişinin mutlaka popo bölgesini duvara yaslayarak doğru bir konum alması gerekmektedir. Sonrasında ise kişi iki kolunu da yere düz bir şekilde konumlandırmalıdır. Bu pozisyon 3 kere ardarda nefes alışverişlerine de dikkat edilerek tamamlanmalıdır.

 

  1. Uttasana (Ayakta Öne Eğilme Egzersizi) Hareketi:

Adından da anlaşılacağı üzere bu pozisyon ayakta gerçekleştirilen hareketlerin başında yer almaktadır. Kişi bu harekete başlamadan önce ayakta dağ duruşu olarak adlandırılan duruşa konumlandırılır. Ardından ise derin ve kuvvetli bir şekilde nefes alınır ve kişinin kolları yukarıya doğru esneyerek kaldırılır. Bu aşamadan sonra ise kişinin dizlerini kırmadan mümkün olabildiğince en fazla olacak şekilde dümdüz olabilecek şekilde kişi yere doğru eğilir. Bu hareket yapılırken kişinin dizlerini kırmaması ve düz olarak hareketi tamamlaması oldukça önemlidir. Aksi taktirde hareketten yeterli verim alınamayacağı gibi kişi sakatlanma durumu ile de karşı karşıya kalabilmektedir.

Bununla birlikte bu hareketi özellikle ilk defa yapıyorsanız kesinlikle ilk hamlede yere tam olarak eğilmeye ya da ellerinizi yere değdirmeye çalışmayın. Bu durumda sakatlanmalara neden olabilecektir. Her eğilme ve nefes alışverişi esnasında küçük küçük olacak şekilde her seferinde daha fazla yere eğilmeye ve esnemeye çalışın. Gerçekleştirilen bu pozisyonda en az 30 saniye en fazla ise 1 dakika kadar konumlandıktan sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Ramazanda Vücut Geliştirme
Ramazanda Vücut Geliştirme ve Beslenme | Kas Kaybı Yaşar Mıyım?

Vücut geliştirmek özellikle gençler arasında oldukça yaygınlaşan bir spor haline gelmiştir. Özellikle fazla kilolardan kurtulmayı veya kilo almayı sağlayan aynı...

Kapat