Yediklerinizin Kalorisini Biliyor musunuz?

/ 27 Şubat 2018 / 3.057 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Diyet pek çok kadının hayatında vazgeçilmez bir parçadır. Bir yıl içerisinde her kadının birkaç kez diyet yaptığını bırakıp yeniden başladığını görebiliyoruz. Bu süreç biraz sıkıntılı ve zahmetli olduğundan dolayı da onlara hak vermemek elde bile değil. Ama işin püf noktasını bildiğinizde diyet yapmanın sizin için daha kolay olduğunu görecek ve de daha hızlı bir şekilde kilo vereceksiniz.

Öncelikli olarak kilo vermek istiyorsanız kafanızda bir sorunun yanıtını bulmasını sağlamalısınız. Siz diyet mi yapacaksınız ya da sağlıklı mı besleneceksiniz. Eğer ki sağlıklı bir şekilde beslendiğinizi düşünüyor ancak halen istediğiniz şekilde kilo vermediğinize inanıyorsanız o zaman besinler konusunda da çok fazla bilgiye sahip değilsiniz. Çünkü besinler hayatımızda önemli bir yere sahip ve onlar hakkında her şeyi mutlaka bilmeniz gerekiyor. İşte besinler konusunda ilk bilmeniz gereken şey de onların kalori ve besin değerleridir. Bu makalemizde de yedikleriniz için önemli olan besin kalorileri ve kalori cetvelleriyle ilgili bir açıklama yapmak istedik.

Kalori konusunda size ilk önerimizin bir şeyi yemeden önce onun kaç kalori olduğuna bakmanız!

İnsanların geneli için konuşacak olursak yediğimiz besinlerin kaç kalori olduğuna asla dikkat etmiyoruz. Düşüncesizce tüketilen besinlerde sizin hızlı bir şekilde kilo almanıza neden olabiliyor. Örneğin insan kendisini aç hissettiği zaman bir dilim ekmeği ağzına atarken kaç kalori olduğunu düşünmez bile ama basit olarak görülen bir ekmeğin kalori değeri çok yüksektir. Dolayısıyla siz ekmek tüketirken aşırıya kaçarsanız bu sizin için iyi olmayacaktır. Aşırıya kaçmadığınız sürece kalori hesabı yapıyor olmanız sizin formda kalmanızı ve formunuzu korumanızı sağlayacaktır. Tabi ki kalori değerleri önemli ancak sizin mutlaka hangi besinleri hangi besinlerle tüketmeniz gerektiğini de bilmeniz önemli. Kalori hesabı yaparken bunun tuzağına düşmemelisiniz.

Kalori Cetveli Nedir?

Makalemiz içerisinde kaloriden ve kalori cetvelinden bahsediyoruz ama kalori cetveli nedir? Sanıyorum bilen de yok. Bunun için ilk önce kalorinin tanımlamasını yaparak başlamak daha doğru olacaktır. Kalori besinlerden alınmış olan ve insanın fiziksel aktivitesi ile harcanan ya da vücudunda metabolik faaliyetlerin tam olarak sürdürülmesini sağlayan bir enerji birimidir. Günlük bir insanın aldığı enerji miktarı kalori olarak hesaplanır. Buradan yola çıkarak kalori cetveli nedir sorusunun anıtı olarak besinlerin ya da yiyeceklerin 100 gram bazında ne kadar kalori içermiş olduğunu gösteren bir tablodur. Bir kadın için konuşacak olursak onların günde ortalama olarak 2000-2200 kalori almaları gerekiyor. Bu oran erkeklerde ise 2500 olarak belirlenmiştir. Lakin burada insanın yaşından tutunda yaşam şekline, hastalıklarına göre değişiklik gösterebilecektir.  Evet, kalori ve beslenme düzeni önemli dedik ancak burada kilo kontrolünüzün sağlanması amaçlanıyorsa yalnızca kalori hesaplaması yapılması doğru olmaz.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Sadece kalori hesaplamamalısınız!

Kalorinin miktarı kadar nasıl alınmış olduğu da önemlidir. Yani günlük almanız gereken miktarın porsiyonu küçük, kalorisi yüksek pasta, börek gibi sağlıksız yiyeceklerden sağlanıyor olması kilo kontrolünün tam olarak sağlanması anlamına gelmez. Kilonuzun kontrolünün sağlanması için bireye göre özel bir şekilde hazırlanmış olması gerekir. Bu sayede dengeli bir beslenme planları ile sağlanmalıdır.

Kalori konusunda çizelgelerin mevcut olduğunu söyledik. Örneğin gündelik hayatımız içerisinde sürekli olarak yediğimiz ekmek kaç kaloridir buna değinelim.

Ekmek kaç kaloridir?

Diyet yapanların geneline baktığımızda 3 beyazdan uzak durmaya çalıştıklarını görüyoruz. Bunlar un, şeker ve tuz. Özellikle ekmek günlük olarak en fazla tüketilenler arasında gelir. Bazı insanlar ekmek yemeden duramadıklarını bile söylerler. Bir dilim beyaz ekmeğin 69 kalori olduğunu mutlaka bilmeniz gerekir. Ve sizin her öğünde birkaç dilim ekmek yediğinizi düşünürseniz ciddi bir kalori ihtiyacını da buradan karşıladığınızı görebilirsiniz.

Patates Kaç Kaloridir?

Ben patates sevmiyorum diyen sanıyorum ki yok. Özellikle de çocukları düşünürseniz patates kızartmasına bayılırlar. Bir patatesi nasıl tüketmiş olduğunuz çok önemlidir. Çünkü kızarttığınızda farklı haşladığınız da farklı kalori elde edersiniz. Mesela 10 gram haşlanmış patates yaklaşık olarak 76 kaloriye denk gelir ancak aynı miktarda kızartılmış olan patates 280 kalori olarak hesaplanır. Hele ki patates cipsini hiç düşünmeyin bile 100 gram patates cipsi tam 568 kaloriye denktir. Bu da bir insanın 2000-2500 kalori arasında günlük olarak alması gerektiğini düşündüğünüzde ciddi bir rakam demek olacaktır.

Aslında besinlerin kalori değerleri konusunda söylenecek şeyin tam bir muamma olduğunu bilmek gerekir. Bunun içinde profesyonel kişilerden destek alarak ya da internet üzerinden kalori değerlerinin yer aldığı sitelerden destek alarak bu yiyecekleri tüketmek sizin için önemlidir. Detaysız bir şekilde diyet yapıyor olmak ya da dengeli beslendiğini düşünmek size zarar verebilir bu nedenle de işin profesyonellerinden destek almak önemlidir. Kalori listeleri genellikle kategori şeklinde listeleniyor ve bu listeleri kontrol etmeniz sağlığınız açısından faydalı olabilecektir.

Tüm besinlerin kalori bilgilerine aşağıdan ulaşabilirsiniz;

Kalori Cetveli ile Yediklerinizi Hesaplayın  TIKLAYINIZ.

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
İyi Bir Vücuda Sahip Olanların Çok İyi Bildiği 6 Alışkanlık

Görünümün iyi olması tüm insanlık tarafından kabul gören bir durumdur. Ev, araba, yol vb gibi her şeyde iyi görünenlere sahip...

Kapat