Yavaş & Tempolu Kardiyo | Yağ Yakmak İçin Hangisini Tercih Etmeliyim?

/ 10 Eylül 2016 / 24.689 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

yavas-ve-tempolu-kardiyoSağlıklı ve etkili kilo vermek herkesin en büyük hayalidir kuşkusuz. Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan aşırı kilolar yüzünden yaşantımız bir kâbusa dönüşürken bu durumdan kurtulmanın en basit ve pratik yöntemleri araştırılmaktadır. En çok araştırılan ve merak edilen konu ise düşük yoğunluklu sabit tempolu bir kardiyo ve yüksek yoğunluklu interval kardiyo arasındaki farklar olmuştur. Yavaş ve tempolu kardiyo, kardiyovasküler sistemi geliştirmek amacıyla kullanılan şahane bir yöntemdir. En çok karıştırılan olay ise yavaş ve tempolu kardiyo türleri arasındaki farkın kilo verme verimliliğine olan etkisi olarak düşünülmektedir. Şimdi sizlere yavaş ve tempolu kardiyo arasındaki farkları detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız ve hangi yöntemin kilo vermeye daha fazla etki sağladığını aktaracağız.

Düzenli ve doğru bir beslenme programı sayesinde aşırı kilolardan arınmış, yağsız ve formda bir vücuda sahip olmak mümkün olmaktadır. Doğru bir beslenme programı uygularken kardiyo çalışmaları eşliğinde sıkı bir antrenman yapmak gerekmektedir. Kardiyo çalışmalarındaki asıl amaç sadece fit bir vücuda sahip olmak değil aynı zamanda sağlıklı bir yaşam sürmek için de yapılmasıdır.

 

Kardiyonun Faydaları

 • Hızlı yağ yakımını sağlar.
 • Vücudun dayanıklılık oranını artırır.
 • Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
 • Hızlı bir metabolizma oluşumunu destekler.
 • Kalp ve damar hastalıkların oluşum riskini düşürür.

Kardiyo sağlık açsından çeşitli faydalara sahip olmaktadır fakat hangi tür kardiyo ile daha hızlı kilo verilir bu en merak edilen konulardan olmaktadır. Başarılı ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilmeniz için sizlere iki farklı kardiyo egzersizlerinden bahsedeceğiz. Güzel bir vücuda sahip olabilmek ilk amacınız ise buna başlarken  en başta beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerekmektedir.  Fazla yağlardan kurtularak erkeklerde parçalı bir vücut bayanlarda ise sıkı ve fit vücut hayali kurulmaktadır fakat en çok yapılan yanlışlar yağ yakımı ile kilo verme olayı aynı kefeye konulmaktadır. Oysaki her iki durum birbirinden oldukça farklılık göstermektedir.

 

Yağ Yakımı Olayı Nedir?

Vücutta bulunan kas kütlesinin korunarak  fazla  yağların yakılmasını sağlayan yöntemdir. Özellikle vücut geliştirmeciler tarafından kullanılan bu yöntemde doğru bir beslenme programı eşliğinde kardiyo egzersizi uygulanarak kas kaybının önüne geçilmekte ve çoğunlukla yağ kütleleri yakılmaktadır.

kardiyo-hiit-vs-liss

 

Kilo Verme Olayı Nedir?

Kilo verme olayı adından da anlaşılacağı üzere hem yağ hem kas hem de su kaybetmek ile ortaya çıkan bir durumdur. Bu yöntem sırasında tüketilen kalori miktarının daha fazlası yakılırsa kas dokusunun da erimesi ve yakılması sağlanır. Kas kütlesini sabit tutmak isteyenlerin istemediği durumlardır kilo verme olayları. Haftada yaklaşık 5 kilo vermiş olan bir kişi sadece yağ değil bunun yanında kilo da yani kas da kaybetmiş demektir. Kilo veren kişilerde vücuttaki su ve ödem atılması sonucu kısa sürede kilo kaybı oluşabilmektedir. Kas kaybetmeden kilo vermeyi hedeflemek en doğrusu olacaktır. Sağlıklı bir biçimde kilo verebilmek için de gerçekten yağ yakmaya öncelik verilmelidir.

 

Yavaş Kardiyoda Yağ Yakımı Nasıl Olur ?

Kalp atış sayınızın %65’i oranında bir tempo ile tempoyu sürekli sabit tutacak şekilde devam eden 20 ila 40 dakika arasında sürmekte olan aerobik egzersizlere verilen isimdir. Yapılan antrenman boyunca hızınız değişmeden kalır ve sonuna kadar aynı tempoda devam eder.

Sabit Kardiyo Hareketleri (LISS)

 • Yürüyüş
 • Bisiklet Sürmek
 • Eliptik
 • Yüzme

 

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Kardiyo

Yüksek yoğunluklu kardiyo yani diğer kısa adıyla (HIIT), diğer kardiyodan farklıdır. Bu kardiyo türünde; 1 ila 2 dakikalık süreçte maksimum kapasitede olacak şekilde bir hız belirlenmelidir. Kısaca detaylandıracak olursak ilk etapta ilk 2 dakika yüksek bir depar atmanız ardından 90 saniye boyunca ise  hafif tempoda koşarak hareketlere devam etmelisiniz. 90 saniyenin ardından tekrar bir 2 dakikalık depar atmanız ve  yine temponuzu düşürmeniz gerekmektedir. Bu şekilde hızlı ve yavaş tekrar eden hareketler şeklinde sadece yağ yakma yapabilirsiniz.

Yüksek Yoğunluklu Kardiyo Egzersizleri (HIIT)

 

Düşük Tempolu Sabit Tempolu Kardiyo ile Yağ Yakımı

Sabit bir tempoda devam eden yavaş kardiyo türü ile oldukça etkili sonuçlar doğurmaktadır. İstediğiniz sonuçlara sahip olmak için 30 ile 90 dakika süren kardiyo egzersizlerini yapmanız önerilmektedir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre 45 dakikanın üzerinde yapılan egzersizler vücudun enerji kaynağı olan yağı harcamaktadır. Ortaya çıkan yağ kaybı, egzersiz hareketlerinin başlamasından yaklaşık 30 dakika sonra başlamaktadır. Bu yöntem (LISS) özellikle yeni başlayanlar için ideal bir yağ yakım yöntemi olmaktadır.

Kas kaybını korumak istediğiniz durumlarda ise 5 dakikayı aşmayacak şekilde egzersiz hareketlerinin yapılması önerilmektedir. 45 dakikadan daha uzun süren egzersiz durumlarında ise vücudun katabolizma olarak adlandırılan yani kas dokusunun parçalanması sürecine geçiyor olmasıdır. Bu nedenle 45 dk süreyi geçmemeniz önerilir!

kardiyo-hiit-vs-liss-2

 

Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Kardiyo ile Yağ Yakımı

Çok daha kısa sürede çok daha fazla kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği yüksek tempolu kardiyo (HIIT) egzersizleri yeni başlayanlar için ideal bir tür değildir. Ama her bünye aynı da değildir ve aynı sonuçları vermez. Yeni başlayan kişiler de kademeli olarak bu egzersizleri deneyebilir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Crossfit Patlayıcı Güç Egzersizleri

 

Hızlı ve  Yavaş Kardiyo Karşılaştırması

Tüm bilgileri detaylı bir şekilde aldığımıza göre şimdi sırada hızlı ve yavaş kardiyo karşılaştırması bulunuyor. Sizlere sadece doğru ve ihtiyaç duyduğunuz kardiyo türünü seçmesi kalıyor. LISS ve HIIT kardiyo türleri yağ yakımında etkili fakat her ikisinin eksi ve artı yönleri de bulunuyor.

Yavaş Kardiyo Artıları

 • Kas kütlesini koruyarak yağ yakımını destekler.
 • Hızlı bir onarım
 • Yeni başlayanlar için daha uygun.

Yavaş Kardiyo Eksileri

 • Sıkılmanıza neden olabilir.
 • Sabır ister.

Hızlı Kardiyo Artıları

 • Yüksek oranda kalori yakımını destekler.
 • Yağsız kas kütlesini destekler.
 • LISS kardiyo türüne göre daha kısa zamanda yapılır.

Hızlı Kardiyo Eksileri

 • Sakatlanmaya neden olabilir.
 • Yoğun bir antrenman çeşidi olduğu için her gün yapılması önerilmez aksi takdirde yağ yakımının bittiği yerde kas kaybı da yaşanmaya başlar.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Sırt Kası Geliştirme Hareketleri
Sırt Kasları Nasıl Geliştirilir? Sırt Kası Geliştirme Hareketleri

Sırt kasları çalıştırılması zor ama oldukça güçlü kas gruplarındandır. Sırt kaslarını çalıştırmak için pek çok farklı egzersizler olduğu gibi geliştirdikten...

Kapat