Whey Protein Hakkında Merak Ettiğiniz Her şey

/ 23 Şubat 2018 / 3.862 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Whey Protein

Protein tozları içerisinde bulunan özler vücudu tamamen destekler ve protein açığı oluşturmazlar. Örneğin vücudu gelişim evresinde olan bir sporcu protein ihtiyacını karşılamak için günde 20 – 30 tane yumurta, birkaç kilo et vb. protein ağırlıklı gıdalar tüketmelidir. Bu kadar fazla gıda tüketilemeyeceğinden dolayı sadece protein özleri olan ürünler kullanılır. Whey Protein de bu ürünlerden olmakta ve oldukça fazla tercih edilmektedir. Whey Protein hakkında merak ettiğiniz her şey yazımızın içerisinde bulunmaktadır.

Whey Protein Tozu Nedir; Whey protein tozu sütten elde edilen bir protein çeşitidir. Bu toz peynirin üretimi sırasında bir yan ürün olarak üretilir. Whey Protein içerisinde süt yuvar (lactoglobulin), serum albümini ve süt albümini (lactalbumin) gibi önemli protein değerleri ihtiva eder.

Protein vücudun olmazsa olmaz besin kaynağıdır.

Whey protein tozu üretilme esnasında kez filtrasyon işleminden geçer, böylece zararlı mikroplar ve bakterilerden arındırılır. Sonrasında ise ürün pastorize edilerek daha sağlıklı bir hale gelir.

Halk arasında en çok ”Peynir altı suyu” diye nitelendirilir.100 Gram sütten 0.6-0.7 gram arası whey protein elde edilir. Bu rakam oldukça düşük bir orandır. Neredeyse %1’e bile denk gelmemektedir. Yani 1 Kilogram whey protein tozu üretebilmek için yaklaşık 18 kilogram süte ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizde süt tüketimi fazla olmadığından maalesef whey protein tozu üretiminde başarılı değiliz. Dünyada whey protein tozunu en fazla üreten ülkeler Çin, Almanya, Hollanda ve Hindistandır.

Whey Protein Tozu

İnek sütünden elde edilen Whey Protein tozu, en yüksek değerlere sahip olan ve en az dozajda kullanıldığında bile etkili olan mucizevi bir üründür. Whey Protein tozunun üretimi direkt olarak sütten değil peynirden üretilir. Peynirin üretimi sırasında yoğun olarak açığa çıkan maddelerin birleşimiyle elde edilen Whey Protein tozu kas gelişimi için harika sonuçlar doğurduğu gibi yoğun fiziksel işlerde çalışan ve aşırı yorgunluk hisseden kişiler için de ideal çözümlerden oluyor. Kan hücrelerinin yenilenmesi, dokuların onarılması, sinir sistemi ve metabolizmanın şekillenmesinde olmazsa olmaz içerikler sağlayan Whey Protein tozu aynı zamanda beyin faaliyetlerinin gelişmesinde ve sağlıklı bir hayat sürülmesinde de oldukça önemli bir paya sahiptir. İnsan vücudunda protein eksikliği olması geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara yol açabilir. Hem kas yapısını geliştirmek hem de formda olmak için kullanılan Whey Protein tozu doğru dozajlarda alınmalı ve tamamen vücut ihtiyacınıza göre miktarı belirlenmelidir.

Vücut geliştirme sporuyla ilgilenen ve vücudunun belli bir kütle seviyesine gelmesini isteyenler için protein vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Spor yapmayan kişiler protein ihtiyacını normal besinlerden karşılayabilirler. Spora yeni başlayan kişiler ise ilk dönemlerinde protein ihtiyacını et, balık, tavuk, yumurta gibi besinlerden karşılarlar. Ancak bir süre sonra gelişen vücuda bu kadar protein yeterli gelmeyecektir. Gelişmekte olan bir vücuda yeterince protein takviyesi yapılmadığında ise vücut kütlesi tam gelişmeyecek veya gelişim süreçleri uzayacaktır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için sporcular protein tozlarına başvururlar.

Whey Protein Tozunu Kimler Neden Kullanmalıdır?

Whey protein tozunu;

– Vücut geliştirme(Fitness) sporu yapanlar.

– Atletler

– Futbolcular

– Günlük yeterli derecede protein tüketemeyenler

– Vejeteryanlar

– Ağırlık sporuyla uğraşan sporcular

– Doktor kontrolünde kematorapi alan kanser hastaları

– İştahsız olan kişiler

– Crossfit idmanı yapanlar

– Mide rahatsızlığı olan hastalar kullanabilirler.

Whey Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

 Whey Protein Konsantresi (WPC)

Proteinin en basit halidir. Yani en az filtrasyondan geçmiş halidir. Kullanılan teknolojiye göre %25 ile %90 oranları arasında protein içerebilirler.

Bonus Bilgi: Amino asit çeşitliliği ve miktarları fazladır.

Whey Protein İzolesi (WPI)

Protein tozları arasında en pahalı tozlardan birisidir. Sebebi ise çok fazla filtrasyon ve izolasyon işleminden geçmektedir. Protein tozunun en yalın halinden bir önceki aşamadır. Şeker,yağ ve karbonhidrat neredeyse hiç içermezler. Kana çok hızlı karışacağından genellikle antremandan hemen sonra içilir. Fakat tercihen önce de tüketilebilir.

Bonus Bilgi: Diyet dönemi için uygun bir protein tozudur.

Hidrolize Whey Protein

Whey  protein tozları arasında en pahalı protein tozu çeşitidir. Ürün üretilirken ultra filtrasyon ve izolasyon işlemlerinden geçer. Şeker, yağ ve karbonhidrat içermezler. İçerdiği amino asitler daha fazla parçalanmış olduğundan emilimi ve sindirimi diğer protein tozu çeşitlerine göre çok daha kolay olmaktadır. Bu protein tozu çeşidi yine izole protein tozu gibi antremandan hemen sonra tüketilmesi uygundur. Sebebi ise kana karışma süresi neredeyse dakikalar  içerisinde gerçekleşeceğinden kaynaklanmaktadır.

Bonus Bilgi; Bu protein tozu türünü genellikle ileri düzey sporcular kullanırlar.

Diğer Protein Tozu Çeşitleri

– Süt Proteini (Kazein)
– Yumurta Proteini
– Soya Protein
– Et Proteini
– Whey Konsantresi
– Süt Protein İzolesi

Yukarıdaki sıralamaların ürünlerini inceleyebilirsiniz; TIKLAYINIZ.

Protein  Tozlarını Kimler Kullanmamalıdır?

Protein tozları bilindiği üzere bebek mamalarında dahil düşük  miktarda bulunmaktadır. Protein tozunu kimler kullanamaz cümlesini telafuz etmekten ziyade kimler kullanmadan önce dikkat etmelidir cümlesini kullanırsak daha doğru olacaktır. Protein tozunu hamilelik ve emzirme döneminde kullanmadan önce doktorumuza danışmalıyız. Protein kandaki kreatin miktarını yükseltecektir bu da böbrek üstü bezlerinin daha fazla çalışmasına ve böbreğin yorulmasına sebep olabilir. Bu yüzden hekim kontrolünde kullanılırsa daha doğru olacaktır. Parantez açmak gerekirse bu sadece kişinin protein tozu kullanımıyla alakalı değildir. Genel olarak proteinin yan etkilieridir örnek olarak et, köfte, tavuk vbg.. ürünlerin de tüketim miktarlarına dikkat etmeliyiz.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Şeker hastası olan kişiler kullanmadan önce içerdiği şeker miktarını göz önünde bulundurmalıdırlar.
Kullandığı toz yüksek miktarda şeker içermesi durumunda , kullandığı tozun  glisemik endeks yüksek olduğundan ani insülin yükselişi gerçekleşecektir. Bu gibi durumlar gözardı edilmemelidir.

Laktoz intoleransı olanlar (laktoz alerjisi) ürünü kullanmadan önce laktoz içerip içermediğine dikkat etmelidir. Aksi taktirde alerjik reaksiyona maruz kalabilirler. Son olarak kullandığı protein tozunun güvenilirliliği en önemli hususlardan birisidir. Merdiven altı üretilen, menşei  ve ithalatçısı belli olmayan ürünlerin tüketilmesini önermiyoruz.

 

Whey Protein Tozunun Kullanımı Nasıl Olur?

Kolay bir kullanım imkanı sunan Whey Protein tozu kahvaltıda, sporda veya gün içerisinde alınarak vücudun protein ihtiyacı tam anlamıyla karşılanmış olur. Spor sırasında kaybedilen enerjiyi veya ağır fizikse işler sonrasında oluşan yorgunluğu gidermede yüksek performans sağlaya Whey Protein tozu, formda kalmak için ideal bir üründür. Hiçbir şekilde alerjik bir reaksiyonu olmayan ve asla yan etki oluşturmayan Whey Protein tozunun kullanım miktarı çok önemlidir. Her protein tozunda olduğu gibi Whey Protein tozu için de gerekli ve yeterli miktarda kullanım yapılması öneriliyor. Eğer her şeye karşı alerjiniz varsa bu hassas durumdan ötürü bir uzmana danışmanız ve sonrasında Whey Protein tozu kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Gün içinde sizi zinde tutacak, spor sonrası yorgunluğunuzu giderecek ve kas yapısının gelişmesine katkı sunacak Whey Protein tozu dünyada en çok tercih edilen sporcu ürünlerinden olduğu gibi aynı zamanda kaliteli yapısıyla etkisini kısa sürede gösteren bir ürün olmaktadır.

Kazein ve Whey Proteinlerinin Farkları ve Özellikleri Nelerdir? TIKLAYINIZ.

 

 Whey Protein Tozunun Faydaları

Sporcuların beslenmesinde ve kas gelişiminde oldukça önemli bir ürün olan Whey Protein tozu herkes için sağlıklı ve kalite bir beslenme programı uyguluyor.

  • Vücudun en hızlı sürede emmesine yardımcı olan ve kas geliştirmeden kilo verdirmeye kadar birçok farklı içerikte yarar sağlayan Whey Protein tozu vücuda hiçbir yan etkisi bulunmayan ve tamamen doğal şekilde üretilen özel bir üründür.
  • Tüm sağlık testlerinden geçen ve tüm testlerde başarı sağlayan Whey Protein tozu gün içerisinde kaybedilen enerjiyi sağlayacak, tok tutacak ve kaslar için gerekli olan tüm protein oranlarını kendi başına karşılayacaktır.
  • Her açıdan sağlıklı ve kaliteli bir kullanım sağlayan Whey Protein tozunun faydasını çok kısa süre içerisinde fark edeceksiniz. Tabi, düzeni şekilde kullanmalı ve tüm kullanım talimatlarına uymalısınız. Aksi durumda kaslar ve vücut için yarar sağlamayacağı gibi yanlış kullanımlar istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir.

Whey Protein tozu için dikkat edilmesi gereken noktaların başında ise orijinal ve lisanslı ürünlerin kullanılmasına dikkat edilmelidir. Hem sporcular tarafından hem de günlük protein ihtiyacını karşılamak ve zayıflamak isteyenler tarafından kullanılan Whey Protein tozunun birçok farklı lisansız ürünü bulunuyor. Bu ürünlerin Whey Protein markasıyla bir alakası olmadığı gibi kullanılması da önerilmiyor. İçeriği tam olarak bilinmediğinden dolayı yaradan çok zarar oluşturabiliyor. Zaten, Whey Protein tozu en uygun fiyatlarla satışa çıkarıldığı için orijinal ürünleri kullanmak daha akıllıca olacaktır.

Whey Protein Tozu Zararlı Mıdır?

Whey protein tozunun zararlı olduğuna dair bir tane bile bilimsel makale bulunmamaktadır. Bir çok diyetisyen, doktor ve bilim adamları bu konuda fikir ayrılığındalar.

Örneğin Prof. Canan Karatay Hocamız protein tozlarının zararlı olduğunu iddia ediyor. Başka bir örnek ise dünyaca ünlü kardiyolog Prof Dr. Öz. Kendisi ise protein tozlarının doğru ve yerinde  kullanıldığı zaman zararı değil faydası olduğunu iddia ediyor. Hatta Amerika’da katıldığı bir çok sağlık programında yayına protein tozu ve shakerla çıkıp protein tozuyla ilgili tarifler verip kendisi de izleyicilerin önünde tüketiyor. Burada yorumu ve tercihi siz okuyucularımıza bırakıyoruz.

Whey Protein Tozu Fiyatları Ne Kadar?

Whey Protein tozu içeriği, çeşitleri ve gramajına göre farklı fiyat tarifeleri oluşturuyor. 80 TL ile 300 TL arasında farklı fiyatlar oluşturan Whey Protein tozları, tamamen sizlerin ihtiyaç duyduğu özelliklerde alınabilir. Hangi marka, yapı ve özellik sizin için daha uygunsa o Whey Protein tozu tercih edilir. Bu tercihler de Whey Protein tozunun fiyatlarını belirleyecektir. Sporcuların en fazla tercih ettiği ürünlerden olan Whey Protein tozu özellikle antrenman sonrasında kullanılıyor ve istenen dinginliği sağlıyor.

Hızlı sindirimi sayesinde tercih edilen bu protein tozu yüksek kalite değerleri oluşturuyor ve herkes için uygun kullanım özellikleri gösteriyor. Fiyatları ise belli dönemlerde değişebiliyor. Bu dönemleri takip edebilir ve en avantajlı şekilde Whey Protein tozlarının sahibi olabilirsiniz.

Whey protein tozu satın almak için “aloprotein.com” sitesini tercih edebilirsiniz. Ürünleriniz güvenilir şekilde sizlere teslim edilir ve müşteri memnuniyetleri oldukça iyidir !

Sizlere en yaygın olarak olarak kullanılan en iyi whey protein tozlarının ilk 3 sıralamasını iletelim.

1-) Optimum Whey

2-) Ultimate prostar

3-) Nuclear Nutrition Atomic Whey 2270 gr

 

Kaynak: https://academic.oup.com/jn/article/147/12/2262/4727962

Kaynak: https://www.aloprotein.com/protein-tozu/whey-proteinler 

 

İlgili Makaleler;

Protein Tozu Zararları ve Vücuda Olası Etkileri Nelerdir? TIKLAYINIZ.

Hardline Whey 3 Matrix Protein Tozu İncelemesi TIKLAYINIZ.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
İnsülin Hormonunun Vücut Gelişimi İçin Önemi

Vücudumuzda yer alan farklı hormonların farklı görevleri bulunmaktadır. Eğer kaliteli ve güzel görünüşlü bir vücuda ulaşabilmek için insülin hormonunun görevini...

Kapat