Vücuttaki Yağlar Kasa Dönüşür mü?

/ 5 Aralık 2015 / 43.728 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

yağlar kas olur muVücut geliştirme sporu yapan herkesin aklının bir kenarında bu sual vardır: Yağlar kasa dönüşür mü? Günümüzde spora başlayan insanların sorunlarından biri de yağlanmadır. Yaptığınız sporun türüne ve ağırlığına göre yağlanma durumu belirlenebilir. Spora ciddi olarak başlayan ve bununla birlikte egzersiz hareketleri yapan insanlar elbette yağlı değil kaslı bir vücuda sahip olmak için bu uğraşa girerler. Bu konuda akla gelen sorulardan bir tanesi de vücuttaki yağların kasa dönüşüp dönüşemeyeceğidir.

Yağ ve kas olarak bahsedilen, vücutta bulunan dokular tamamen hücrelerden oluşur. Yağ ve kaslar da birbirinden.. bağımsız bir yapıdadır ve birbirlerine dönüşemez. Yani yağ hücresi kas hücresine çevrilemez. Aynı şekilde kaslar da yağa dönüştürülemez. Çünkü ikisi de birbirinden farklıdır. Yaptığınız sportif aktiviteler ve sağlıklı beslenme sonucunda, yağlar enerji sağlama hedefi ile vücut tarafından yakılmaktadır. Kas hücreleri ise yapacağınız doğru ağırlık uygulamaları ve yine doğru beslenme sonucunda büyümekte ve hacim kazanmaktadır. Bu durumda da yağlarınız azalır ve kaslarınız ise akabinde daha belirgin şekilde ortaya çıkmaya başlar. Bu konuda varacağımız sonuç ise yağların kesinlikle kaslara dönüşemeyeceğidir.

Kas ve yağlar, kökenini farklı işlevleri olan iki ayrı hücre tipinden almaktadır. Kökenleri farklı olan bu hücrelerin birbirine dönüşmesi ayrıca örneklendirilecek olunursa beyin dokusunun mide dokusuna dönüşmesi kadar imkânsız bir durumdur. Buna rağmen uygun koşullarda kasların yağa ya da yağların kasa dönüştüğü gibi bir hisse kapılabilirsiniz fakat bu hisse kapılmanıza neden olan mekanizmaları da incelemeniz gerekecektir. Kasa dönüşen yağ değil proteindir. Proteinin ise kasa nasıl dönüştüğünü aşağıdaki makaleyi inceleyerek öğrenebilirsiniz:

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Proteinin Kasa Dönüşme Evreleri

 

Yağlar Kasa Dönüşmez!

Kas hücreleri vücudunuzda en fazla kalori harcayan hücre tiplerinden biridir. Buna istinaden egzersiz yapılmasa bile kaslarınız günlük 13 kalori harcamaktadır. Egzersiz yapmayı bıraktığınızda ise kaslarınız ağırlığını kaybeder ve daha az kalori harcamaya başlar. Eğer ihtiyacınızdan fazla kalori almaya devam ederseniz, zamanla küçülen kaslarınızın yerine oluşan boşluğu yağ hücreleri kaplayacaktır. Bu şekilde vücudunuzda giderek artan yağ hacmi, sizlere kaslarınızın yağa dönüştüğünü düşündürmektedir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Vücut Yağ Oranınızı Nasıl Ölçersiniz

Tüm bu bilgilerden yola çıkılarak net cevabı sizlerle tekrar paylaşalım. Yağların kasa dönüşmesi mümkün değildir. Bazı durumlarda böyle bir hisse kapılabilirsiniz fakat bu durumun söylediğimiz doğrultuda ilerlediğini bilmenizde fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Kilo Aldırıcı
Kilo Aldırıcı Nasıl Kullanılır, Vücuda Etkileri Nelerdir?

Halk tabiri ile “bir deri bir kemik” iseniz, kendinizi güçsüz hissediyor, kilo almak istiyor iseniz, kilo aldırıcı ile ilgili kafanızdaki...

Kapat