Vücut Yağ Oranı Nasıl Düşürülür? | Basit ve Etkili 5 Yöntem

/ 25 Aralık 2017 / 29.124 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

yağ oranını düşürmekVücut yağ oranını düşürmek… Bunu son zamanlarda sürekli duyuyoruz. “Yağ oranını düşürmek neden bu kadar önemli olsun” diye düşünenler olabilir. Bu durumun çağımızın zincir olaylarlarından olduğunu düşünüyoruz. Günümüzde fit ve kaslı bir vücuda sahip olmak herkesin isteği olmuş vaziyettedir. Ortalama olarak son 10 – 15 yıldır bu hacim kazanma ve insanların irileşmesi şeklindeydi. Fakat son 2 -3 yıldır, kas hacminin daha belirginleşmesi göze daha çok hitap eder oldu. Bundan dolayı vücuttaki yağ oranının düşürülmesi de daha çok gündeme gelmiş oldu. Belirgin kaslara ve göze hitabeden kıvrımlara sahip olmak için vücut yağ oranımızın azaltılması yoluna gitmemiz gerektiğini bugün daha iyi biliyoruz. Böylesine fit ve sağlıklı bir vücudu herkes ister. Fakat bunun için büyük özverilerde bulunmamız gerekiyor. Yağ oranımızın başarılı bir şekilde düşürülebilmesi için yapmamız gereken uygulamaları inceledik ve bu yazımızda bu konuyu sizler için derledik. Şimdi özverili davranışlar neticesinde başarıya ulaşabileceğimiz bu uygulamalara bir göz atalım.

 

 

Yağ Oranınızı Düşürecek Olan 5 Etkili Uygulama

 

1. Ağırlıklar ile Antrenman Yapın

Yağın erimesini kolaylaştırmak için yapmamız gereken ilk şey metabolizmayı hızlandırmak olmalıdır. Ağırlık antrenmanı ile birlikte vücuttaki kas oranımızı artırarak daha hızlı bir metabolizmaya sahip olabiliriz. Vücudumuza daha fit bir görünüm kazandırmak için haftada en az 2-3 gün olacak şekilde, bütün kas gruplarını çalıştıracak bir ağırlık antrenmanı uygulamak bize iyi sonuçlar verir. Yağ oranımızı düşürmek için egzersizlerin önemini kesinlikle kavramalıyız. Yapılacak en iyi şey, sabahları egzersiz yapmaktır. Sabahları egzersiz yaptığımız takdirde metabolizmamızı hızlandırabiliriz. Sabah ağırlık antrenmanı yaparsak, gün boyunca vücut yediklerini daha hızlı yakmaya meyilli olacaktır.

Yukarıda haftada en az 2-3 gün dedik fakat başlangıçta gün sayısı çok önemli değildir. İlk etapta amacımız her ana kas grubunu (yani göğüs, omuz, sırt, biseps, triseps, karın ve bacak) haftada en az 1 kere çalıştırmak olmalıdır. Burada önemli olan her gün çalışılmaması gerektiğidir. Yani haftada 3 gün antrenman yapacaksanız birer gün dinlenme arası vererek çalışın çünkü kaslar gelişmek için ağırlık antrenmanından sonra 1 günlük dinlenmeye ihtiyaç duyar. Bu esnada kendilerini onarırlar ve gelişirler.

Antrenman yaparak çalıştırdığımız kaslar aynı oranda enerjiye ihtiyaç duyar. Bu yüzden ne kadar kas kütlemiz olursa, kas dokularımız o yönde enerjiye ihtiyaç duyar. Bu durum metabolizmanın hızlanmasına sebep olacağı için ihtiyacı karşılamak için yağ yakımında da artış olur.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Hızlı Yağ Yakmak İçin Egzersiz Programı

 

 

2. Kahvaltı Öğününe Önem Verin

Uyku halinde insan metobolizmasının en yavaş konuma geldiğini biliyoruz. Bu durumda yağ yakımı da yavaşlayacaktır. Bu yüzden uyanır uyanmaz yağ yakımını hızlandırmak için metabolizmik hızımıza turbo desteği vermeliyiz. Yapılan incelemelere göre kahvaltı, uykuda yavaşlayan metabolizmayı canlandırmanın en etkili yollarındandır.

Sabah uyandığımızda yapacağımız dengeli bir kahvaltı hem metabolizma hızımızı artırır hem de gün içerisindeki yağ yakma sürecimizi hızlandırır. Ayrıca yapılacak dengeli bir kahvaltı kas yapısını destekleyecek aynı zamanda açlık krizlerine karşı da vücudu koruyacak. Kahvaltıda lifli besinler tüketmeye özen göstermeliyiz. Bu sayede kan şekerini stabil tutmayı da başarmış oluruz.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

3. Yemek Yemeden Önce Su Tüketin

Yağ yakımı hususunda genel geçer bazı kurallar dışında birçok yardımcı uygulamanın belki de varlığından bile haberdar değiliz. Haberimiz olsa da gerekli önemi vermiyoruz. Mesela su tüketiminin, yağ yakımının en fazla küçümsenen ve gözden kaçırılan konusu olduğunu söyleyebiliriz.

Su içmenin faydaları saymakla bitmez. Türlü araştırma ve incelemelere konu olan su, insan kilosu üzerinde de etkilidir. Yapılan incelemelere göre, ana öğünlerden önce içilecek 2 bardak suyun yağ oranını düşürme konusunda yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Konumuza özel olarak yapılan incelemelerden bir tanesinde 12 hafta sürecek bir deneyde deneklere yemeklerden önce 2 bardak su içirmişlerdir. Su içen deneklerin içmeyenlere kıyasla öğün başına 75-90 kCal daha az tükettikleri ve buna kıyasla ortalama olarak daha çok kilo kaybına uğradıkları tespit edilmiştir.

Bilim adamlarının tavsiyelerine baktığımız zaman, yemeklerden hemen önce su tüketmenin bizi daha çok tok hissettirdiği ve gereğinden fazla yemek yememizi engellediğini anlıyoruz. Yağ yakılmasının yanında dehidrasyonun(vücudun susuz kalması) önüne geçmek ve yağ depolarının yakılması için serbest kalmalarına yardımcı olmak için günde en az 8 – 10 bardak su için.

 

 

4. Beslenmenizi Yavaş ve Sık Yapmaya Dikkat Edin

İnsanlarda meydana gelen doygunluk hissiyatının yemek yeme hızıyla ters orantılı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Araştırmacılara göre,  yavaş yemek yiyerek doygunluk hissimizin daha fazla yemeden meydana gelmesini sağlayabiliriz. Bu sayede aşırı yemek yeme eğilimine karşı kendimizi korumuş oluruz. Yemekleri yavaş tükettiğimiz zaman beynimizin midemizle zamanlı iletişimini sağlamış oluruz. Çünkü midemizin doyma sinyallerini beynimize göndermesi belli zaman almaktadır. İşte yavaş yiyerek bu zamanı beynimize sağlamış oluruz.

Yavaş yemek için çeşitli yöntemler uygulayabiliriz. Bunlara örnek verecek olursak; lokmalar arasında birkaç yudum su içebiliriz. Ayrıca yemek yerken TV’den uzak durmalı ve yediklerimizi tamamen çiğnemeye özen göstermeliyiz. Daha küçük lokmalar ve yavaş yemek yağ birikimini önleme hususunda hayati öneme sahiptir.

Yemeklerimizi yavaş yemenin yanısıra, günlük öğünlerimizi sıklaştırmak da yağ yakımı hususunda bize destek sağlar. Günlük olarak ortalama 5 – 6 öğün azar azar yemek yiyerek fazla yemek yemeyi engellemiş oluruz. Ayrıca kan şekerini de belirli bir seviyede tuttuğumuz için hedeflenen kiloya yağlardan kurtularak inmemiz kolaylaşır.

 

 

5. Psikolojik ve Günlük Yaşam Gereklilikleri Olarak Kendinizi Hazır Tutun

Eğer kurtulmamız gereken yağlarımız olduğunu düşünüyorsak, vücudumuza tam oturan kıyafetler giyerek fazla yemek yemenin önüne geçebiliriz. Çünkü fiziksel olarak duyduğumuz rahatsızlık sinyallerini beynimize göndererek ister istemez az tüketim yoluna gideriz.

Gün içerisinde yaptığımız normal aktiviteleri daha fazla hareketlendirebiliriz. Mesela arabamızı olabildiğince uzağa park ederek daha fazla yürüyüş sağlayabiliriz. Bu şekilde ekipman olmadan ya da artı bir zaman ayırmadan günümüze fazladan hareket katmış oluruz. Böylece fazladan kalori yakabiliriz.

 

SON SÖZ

Yağ oranı düşürme yollarını uygulamadan önce vücudunuzu tanımak için yağ ölçümü yaptırın. Bu konudaki en önemli uyarı, tartıya çıkmak ile yağ ölçümünün karıştırılmaması olacaktır. Tartı size sadece kilonuz hakkında bilgi verirken, yağ ölçümü vücudunuzdaki kas, sıvı ve yağ bilgilerini verir. Yağ ölçümü yaptırarak izlenecek yöntemleri daha iyi seçebilirsiniz. Dışarıda yağ ölçtürmek gibi bir şansı olmayanlar vücut yağ oranı nasıl ölçülür nasıl hesaplanır konulu makalemizi inceleyebilirler.

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Glucosamine
Glucosamine Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Türkçe adı glukozamin yani glucosamine eklem ağrılarının ve kireçlenme gibi hastalıkların tedavi sürecinde etkili bir rol oynar. Amerika Birleşik Devletlerinde...

Kapat