Vücut Tipleri Nelerdir? Vücut Tipine Göre Çalışma Ve Beslenme

/ 26 Nisan 2018 / 8.377 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Eğitim ve beslenme programına başlamadan önce, vücut tipini belirlemek iyi bir fikirdir. Üç tip vücut tipi vardır ve bu vücut tiplerine göre antrenman ve beslenme programı düzenlenmesi daha etkili sonuçlar alınabilmesi için atılabilecek önemli adımların başında gelir.

Vücut Tipi Ne Anlama Geliyor?

Üç temel insan vücut tipi vardır: endomorf, mezomorf ve ektomorf. Yaşam tarzı, genetik ve antrenman tarzı, nasıl bir vücut tipine sahip olunabileceği hakkında öneme sahiptir ve bu belirlenen vücut tipi zaman içerisinde değiştirilebilir. Peki, bu bahsedilen vücut tipleri nelerdir?

Ektomorf

Bir ektomorf daha çok ince olma eğilimindedir ve vücut yağ veya kas olarak kilo almakta zorluk çeker. Kilo almaya çalışırken kas kütlesi artırma yolunda adımlar atan ektomorflar, yediği fazla gıdalara rağmen aynı kiloda kalmaya devam edebilirler. Kas kazanmak için savaşan ektomorf uzun soluklu bir çalışma ile hedeflerine ulaşabilir.

Ektomorflar, zayıf bir yapıya, uzun bacaklara ve küçük karın kaslarına sahip olma eğilimindedir. Bir ektomorf kilo almaya başlamış olsa bile bu kilosunu stabil halde tutabilmek için de yaşam tarzına dikkat etmesi gerekir. Ektomorf yapıya sahip olmak güçlü bir yap ve daha kaslı bir vücuda sahip olunamayacağı anlamına gelmez. Ancak ektomorf kişiler kilo almak istiyorlarsa, daha önce hiç yemedikleri gibi beslenmeye hazır olsalar iyi olur. Bu vücut tipinin genel tanımı bittiğine göre, diğer iki vücut tipleri nelerdir? sorusunun cevabına geçebiliriz.

Mezomorf

Mezomorf, her iki vücut tipinin de en iyi özelliklerini almış bir inşaya sahiptir. Geniş omuzları ile birlikte, dar bir bel, nispeten ince eklemler ve yuvarlak kas karınlarına sahip olan mezomorflar, kaslı yapıları ile dikkat çekerler.

Kısacası, kişi eğer mezomorf grubundaysa, uyumlu kas grubuna doğal olarak sahip olma eğilimindedir. Bu, mezomorfların hiçbir şey yapmadan, her şeyi tüketerek ve sonsuza dek böyle kalabileceği garantisini vermediği gibi, diğer iki türden de daha sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Ancak, diğer iki vücut tipinden daha kolay bir şekilde amaçlarına ulaşabilecekleri konusunda avantajlı bir konumdadırlar.

Endomorf

Endomorf kilo alma ve bu kiloları devam ettirme eğilimindedir. Kalın bir göğüs kafesi, geniş kalçalar ve daha kısa kollar ile birlikte bir ektomorf veya mezomorftan biraz daha geniş bir vücut yapısına sahiptirler. Diğer vücut tiplerinden daha fazla kasları olabilir, ancak çoğu zaman eşlik eden vücut yağları ile birlikte istenilen ideal görüntüde değillerdir ve bu görüntüye ulaşmak için de mücadele etmek zorundadırlar.

Bütün bunlar kesinlikle bir endomorfun sağlıklı olamayacağı anlamına gelmez. Diğer iki grup kadar güçlü, sağlıklı ve yetenekli olabilirler ve ek kas kütlesi nedeniyle bazı güç avantajlarına da sahip oldukları aşikardır. Bu tipler hakkında genel tanımlar yapıldığından, artık vücut tipine göre çalışma başlığına geçilebilir.

Vücut Tipleri İçin Antrenman Çeşitleri

Profesyonel sporcular, bir taraftan ağırlıklar ile mücadele ederken diğer taraftan kendi ağırlıklarını korumak isterler. Doğal eğilimlerin üstesinden gelmeyi ve hayatlarını kontrol altına almayı öğrenen bireyler, istedikleri amaca orta vadeli maratonlar ile ulaşabilmeleri hiç de zor değildir. Bu belirlenen vücut tipindeki bilgileri, kendi yararına kullanan bireyler daha kısa vadede en uygun sonuçları elde edebileceklerdir. Peki, bu vücut tipine göre çalışma sistemleri nelerdir?

Ektomorf yapıdaki bireyler, düzenli olarak ağır formda kısa süreli çalışmalar yaparak kas kütlesi ve güç kazanmalıdırlar. Antrenmanların kısa tutulmasının sebebi ise de antrenman uzadıkça yakılan kalorinin katlanarak artmasıdır. Ayrıca ektomorf sebebiyle kişinin zayıf olması, her zaman sağlıklı olduğu anlamına da gelmez.

Mezomorf yapıdaki bireyler, düzenli olarak ağırlık kaldırmalı ve ortalama bir antrenman süresi ne ise o sürede çalışmaları yapmalıdırlar. Ayrıca mezamorf yapıdaki bireyler düzenli spor ile birlikte yediklerine ve içtiklerine de dikkat etmelidirler. Aksi halde yağlanmanın önüne geçilemez

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Endomorf yapıdaki bireyler ise da çok orta ağırlıklarla sık ve hızlı tekrarlar yaparak yağları eritmeleri gerekir. Yüksek tempo ve çok tekrarlı setlerde yağ yakım oranı artırılarak kaslar uzun sürede daha belirgin hale gelir.

Bütün bu egzersizler yapıldığı halde halen istenilen amaca ulaşılamıyor ise cevap büyük ihtimalle mutfaktadır. Bu sebeple vücut tiplerine göre beslenme konusunu da ayrıntılı olarak incelemek gerekir.

Bulk Dönemi Nedir, Ne Kadar Sürer?

Vücut Tipine Göre Hangi Besinler Alınmalı

Aslında, vücut tipiniz ayrıca, yiyecek alımı ve hormonal ve sempatik sinir sistemi (SNS) sebebiyle değişebilir. Bu yüzden antrenman dışında beslenme ve psikoloji başlıklarına da dikkat edilmelidir.

Fiziksel özellikler, genellikle bireyler arasındaki metabolik farklılıklara bağlıdır. Metabolik bir faaliyet olan beslenme konusunu da bu sebeple iyi incelemek gerekir. Vücut tiplerinin artık bilindiği üzere üç genel kategorisi vardı. Ancak çok az sayıdaki insan, üç kategoriden birine mükemmel bir şekilde düşer. İnsanlar genellikle bu tiplerin bir karışımıdır. Bu karışıma ek olarak, yıllar süren eğitim ve iyi beslenme, vücudun dış görünüşünü değiştirebilir.

Örneğin, bir vücut geliştirmeci aslında başlangıçta bir endomorfken daha sonra beslenme ve sağlıklı bir sporla mezomorf yapıya kavuşmuş olabilir ya da hareketsiz bir yaşam tarzından ve kötü beslenmeden dolayı normalde zayıf yapıda olması gereken ektomorf, endomorf bir yapıya dönüşmüş olabilir.

Ancak, çoğu insan genel eğilimlerini üç gruptan birinde bulabilir.

  • Ektomorflar, daha küçük kemik yapıları ve daha ince uzuvlar ile karakterize edilen kişilerdir.

Tipik bir dayanıklılık sporcusu düşünün. Epinefrin ve norepinefrin gibi katekolaminlerle daha yüksek bir çıkış veya daha yüksek hassasiyetle tiroid ve SNS’ye bağlı olarak dominant olma eğilimindedirler. Bu profil, yüksek karbonhidrat toleransı ile bağlantılıdır. Bu grup genellikle diyette daha fazla karbonhidrat, orta derecede protein ve daha az yağ alımı ile birlikte en iyi sonucu verir. Bu vücut tipi için bir besin dağılımı yaklaşık% 55 karbonhidrat,% 25 protein ve% 20 yağ olabilir.

  • Mezomorflar, orta boy bir kemik yapısına ve atletik vücuda sahiptirler ve eğer aktiflerse, genellikle kayda değer miktarda yağsız kaslı bir kütleye sahiptirler.

Güreşçiler ve jimnastikçiler gibi birçok patlayıcı sporcu bu kriterlere uymaktadır. Mezomorf yapıdaki bireyler de testesteron ve büyüme hormonu baskındır. Bu profil kas kazanımı için bir yatkınlığa ve daha düşük bir vücut yağının oluşmasına sebebiyet verir. Mezomorflar tipik olarak dengeli karbonhidratlar, proteinler ve yağlardan oluşan karışık bir diyet üzerinde en iyi sonuçları verir. % 40 karbonhidrat,% 30 protein ve% 30 yağın iş bölümü ile vücutlarını geliştirerek koruyabilirler.

  • Endomorflar ise, daha fazla toplam vücut kütlesi ve orantılı olmayan bir yağ kütlesi ile daha büyük bir kemik yapısına sahiptir.

Futbolcu ve powerlifterlar sıklıkla endomorflardır. Doğal olarak daha az aktif olma eğilimindedirler. Ektomorflar, sabit dururken fazla kaloriyi yakma eğiliminde olduğu halde, endomorflardaki fazla kaloriler bu kadar kolay yakılmaz. Bu da, fazla kalorilerin yağ olarak depolanma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Bu profil de beraberinde kalp damar sağılığı sorunlarını getirebilir. İşte tam da bu yüzden endomorflar vücut tiplerine göre beslenme konusuna oldukça önem vermelidirler.

  • Endomorflar, karbonhidrat alımını kontrol ederek; uygun şekilde zamanlanmış (egzersiz sonrası) protein ağırlıklı bir beslenme ile daha yüksek yağ yakabilirler. Bu sebeple onlar için önerilen şey, daha fazla protein ve daha az karbonhidrat tüketimidir. Bu vücut tipi için bir besin dağılımı yaklaşık % 25 karbonhidrat,% 35 protein ve% 40 sağlıklı yağ olabilir.

Bütün bu tavsiyelere rağmen tabi ki de bu işin genel bir matematiği yoktur. Bu yüzden bireyler, onlar için neyin işe yaradığını buldukları sürece, farklı beslenme stratejileri deneyebilirler.

Vücut geliştirmede beslenme ile ile ilgili makaleler;

Vücut Geliştirmek İçin Haftalık Beslenme Listesi

Vücut Geliştirmede En Sık Yapılan 9 Beslenme Hatası

Vücut Geliştirme Beslenme | Bomba Gibi Kaslar İçin Beslenme Programı

Ramazanda Vücut Geliştirme ve Beslenme | Kas Kaybı Yaşar Mıyım?

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Hangi Supplement Ne İşe Yarar | Ne Amaçla Kullanılır?

Besin desteği anlamına gelen supplement en başında ilaç değildir ve doğal besin takviyeleri olarak literatüre geçmiştir. Doping, streoid ve hormon...

Kapat