Vücut Geliştirmeye Başlamak İçin İdeal Yaş Nedir?

/ 9 Ekim 2015 / 14.597 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

vucut-gelistirme-yasiGenellikle ergenlik döneminde erkeklerde meydana gelen özgüvenle birlikte kasları geliştirme, vücut yapma hevesi başlamaktadır. Tam vücudun gelişme, boyun uzama yaşı olan ergenlik dönemi için vücut geliştirme sporu yapılmalı mı merak edilen sorular arasında. Genellikle boyun uzamasını engelleyip engellemediği konusunda sorulan sorulara bugünkü makalemizde ayrıntılı bir şekilde cevap vereceğiz. Öncelikle vücut geliştirme sporu küçük yaşlarda yapıldığında boy uzamasına engel olur mu bunun cevabını vermek istiyorum. Şöyle ki sandığınızdan daha küçük yaşlarda bu spor yapılsa bile kesinlikle boy uzamasını engellemez.

Yapılan araştırmalara göre ergenlik döneminde ve öncesinde yapılan vücut geliştirme çalışmaları çocukların kuvvetini, sinir sistemini, kaslar arasındaki koordinasyonu.. ve kemik yoğunluğunu artırır. Eklemlerin de güçlenmesini sağlayan vücut geliştirme sporu sakatlık riskini azaltıp, vücut yapısını destekler. Uzman sporcular gözetiminde yapılması gereken vücut geliştirme sporu çocuklarda 7 yaşından itibaren kendi vücut ağırlığıyla ve hafif ağırlıklarla, 13 yaşından sonra da orta ağırlıkta çalışmalarla ve ergenlik bittikten sonra da ağır çalışmalara başlanabilmektedir. Belirli kurallar çerçevesinde yapılması gerekilen bu uygulamalar sadece vücuttaki kasları şişirmek, kas kütlesini arttırmak değil genel olarak ağırlık ve kuvvet çalışmaktır. Her yaşın kendi kurallarına göre yapılması gereken vücut geliştirme sporunda şu önerilerimize dikkat etmelisiniz:

 

Ergenlikten Önce Vücut Geliştirme Sporu (12 Yaş ve Öncesi)

Bu yaş grubuna sahip olan çocuklar için vücut ağırlığı ve hafif ağırlıklarla çalışmalar yapılabilir. Çocuğun çalışacağı ağırlık en az 15 tekrar yapabileceği şekilde olmalıdır. Yapabileceği egzersizler boş barla birlikte squat, deadlift, overhead pess veya bench press olabilir. Bu yaş grubuna giren çocuklarda erkeklik hormonu fazla olmadığı için yapacağı çalışmalar sonucunda kas kütlesi oluşmayacaktır. Ancak büyük bir kuvvet kazancı sağlar. Ayrıca kaslar ve sinir sistemi arasındaki koordinasyon en iyi 10-12 yaş arasında sağlanmaktadır.

 

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Ergenlik ve Sonrasında Vücut Geliştirme Sporu (13-16 Yaş Arası)

Kas kütlesi bu yaşlarda çok fazla olmasa da yavaş yavaş kendini gösterir. Ancak 15 yaşından sonra kas kütlesi yoğun olarak görülebilmektedir. 13-16 yaş aralığındaki çocuklar 10-15 tekrarla 1 veya 3 set halinde çalışmalar yaparak büyük oranda kuvvet kazanmaktadır. Bundan daha önemli olan konu, bu yaştan sonra yapılacak olan ağır çalışmaları için vücut hazır hale gelecektir. Vücut geliştirme sporu yapan bu yaştaki sporcuların haftada 3 gün olmak üzere 1’er saat çalışması yeterli olacaktır. Görselde gördüğünüz testesteron (erkeklik hormonu) ve büyüme hormonu seviyelerinin grafiği görülmektedir. Tabloda gördüğünüz gibi testesteron hormonu 10 yaşından sonra hızla yükselmeye başlar ve 15 yaşından itibaren %100 değer kazanır. Bu yaş grubuna sahip olan çocukların antrenman çalışmaları 5 RM ve üstü ağırlıklarla olmamalıdır. 5 RM çocuğun 5 tekrarla yapabildiği ağırlık miktarı, 1 RM ise kişinin 1 kere olmak üzere kaldırabileceği en üyksek ağırlık değeridir. Bu yaş için 1 RM ağırlıkla çalışmak uygun değildir.

testosteron-hormon-seviyesi-grafik

 

Ergenlikten Sonra Vücut Geliştirme Sporu (16 Yaş ve Sonrası)

Ergenliğin bitiş zamanlarına doğru ve sonrasında artık ağır yük çalışmaları yapabilirsiniz. Ergenliğin başlangıç ve bitişi belirli fiziksel özellikler sayesinde anlaşılabilmektedir. Bu yaştan itibaren 1 RM dahil olmak üzere her türlü yük çalışmaları başlar.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme Programı

Sonuç olarak küçük yaşlarda çocukların vücut geliştirme sporu ile tanışmaları ve spora başlamaları uygundur. İyi bir antrenör gözetiminde yapılması gereken bu ağırlık çalışmaları, ergenlik döneminden önce kas kütlesi oluşumu değil kuvvet kazancı ve koordinasyon meydana getirecektir. 3 dönem halinde değişen vücut geliştirme çalışmaları tam olarak ergenlikten sonra yapılabilmektedir. Almanya’da Antrenman Bili ve Spor Bilgisi Enstitüsü uzun yıllar ağırlık çalışması yapan 6-18 yaş aralığındaki çocukların yaptıkları egzersizler ve ağırlık çalışmaları sonucunda hiçbirinin zarar görmediği aksine vücutları için oldukça önemli etkilerinin olduğu görülmüştür. İlerleyen yaşamlarında vücut geliştirme sporunda kariyer yapmak isteyen çocuklar küçük yaşlarda bu spora yönlendirilebilirler.

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Acemi Ağırlıkçıların Ustalaşması İçin Gereken 6 Hareket

Yeni başlayanlar daha ileri seviyede kas geliştirme hareketlerine geçmeden önce bu basit egzersizlerde kavrama yapmalıdır. Temele inmek: Ağırlık egzersizleri oyununda yeniyseniz,...

Kapat