Vücut Geliştirmede Zihinsel Egzersiz Nasıl Yapılır?

/ 6 Şubat 2016 / 12.422 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Vücut Geliştirme ve Zihinsel EgzersizArtık insanlık olarak sağlıklı ve dengeli yaşam konusunda çok büyük bir emek sarf ediyoruz. Bu nedenle de bilinçleniyor ve kendimizden sonrakileri de bu konuda bilinçlendirerek spor ve sağlıklı yaşam önemini her geçen gün daha da fazla vurguluyoruz. Ancak kimimiz sporu hayatına dâhil ederken çok genç, kimimiz ise çok ileri yaşlarda olabilir. Spor yapmak için belli bir ölçü ile başlasak bile ilerleyen zamanlarda spor salonlarında çok daha doğru ve düzgün bir şekilde bu uğraşı yerine getirmek isteriz. Bu çok doğaldır. Ancak hareketleri gerektiği gibi yapamadığınızı düşünebilir ve umutsuzluk haline girebilirsiniz. Bu durumda “zihinsel egzersiz” dediğimiz spor hareketlerini öğrenmeniz çok faydalı olacaktır.

 

Zihinsel Egzersiz Nedir?

Spor salonlarında ya da evde spor yaparken bazı hareketleri doğru yapamadığınızı düşünebilirsiniz. Bu durumda sizin için o hareketlerin çok daha zor hale gelmesine neden olur. Bu durumda.. o hareketleri zihninizde canlandırarak çok daha doğru adımlarla ilerlemeyi sağlayabilirsiniz. Zihninizde yapamadığınız hareketi canlandırarak bunu ilk olarak zihninizde yani hayalinizde en doğru şekilde yapmanız sizin gerçekte de zorlandığınız hareketi nizami bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Farz edelim; spor salonuna gittiniz ve hocanızın size gösterdiği bir harekette bacaklarınızı, kollarınızı ya da omuzlarınızı olması gerektiği gibi kullanamıyor ya da istenilen vücut geliştirme aletlerini doğru bir şekilde kullanarak fayda sağlamak konusunda sıkıntı çekiyorsunuz. İşte tam da bu noktada zihinsel egzersiz sizin daha sağlıklı ve doğru bir şekilde spor yapmanız için devreye giriyor. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey;  yapmakta zorlandığınız hareketi hayalinizde canlandırmanızdır. Bu durumdan önce hatta bir gece öncesinden hareketin doğrusunu hafızanıza yükleyin. Bunu görsel, işitsel yollarla gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda spor hocanızdan yardım da talep edebilirsiniz. Hafızanıza yüklediğiniz hareketi hayalinizde sürekli yapmaya çalışın. Bu durumu özellikle gece yattığınızda hayal edin ve bilinçaltınıza işlemesini sağlayın.

Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar Nelerdir?

Vücut geliştirme sporunda zihinsel egzersizler oldukça basit ve kişiyi motive eden bir yöntemdir. Ancak bu yöntemden faydalandığınız sırada ciddiye alarak bu işlemi gerçekleştirmelisiniz ve aynı zamanda sonuç alacağınıza inanmalısınız. Bu durum tamamen sizin zihninizin gerçek hayata entegre olmasını sağlamaktır. O halde;

  • Zihinsel egzersiz yaparken bunu defalarca tekrarlamanız gerektiğini bilmelisiniz. Birkaç kez yaptıktan sonra farkı göreceksiniz. Her denemenizde fark ettiğiniz bir hatanızı zihninizde düzeltin. Bedeninizle denemelerinizi hissetmeye yani yaşamaya çalışın.
  • Egzersizleri hayal etmenizi dışarıdan herhangi bir ses, yankı gibi sizi bölebilecek unsurların olmamasına dikkat ederek buna uygun ortamlar oluşturmalısınız. Örneğin, gece uykuya dalmadan hemen önce düşünmenizin büyük etkisi olacaktır.

 

Zihinsel Egzersiz Faydaları

Zihinsel egzersizlerin size sağladığı olumlu sonuçları ve hayal gücünüzün gerçek yaşama yansımalarını gördüğünüzde bu durum sizin spora olan motivasyonunuzu daha da çok arttıracaktır.

İleride yapmakta zorluk çektiğiniz herhangi bir hareketle karşılaştığınızda artık bu durum ile nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenmiş olduğunuz için çok daha güçlü hissedersiniz. Zihinsel egzersiz, neredeyse her şeyde daha hızlı şekilde uygulamaya geçmenizi sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Setler Arasında Dinlenme Süresinin Önemi Nedir ?

Spor yapmaya hedeflerle başlayan kişiler belirli bir program uygulayarak hedeflerine ulaşmaya çalışır. Programlarda spor esnasında yapılan hareketlerin belirli süre ile...

Kapat