Vücut Geliştirmede Isınma Hareketleri Nasıl Yapılır?

/ 18 Aralık 2014 / 39.204 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

vücut geliştirme ısınma hareketleriSağlıklı ve fit bir görünüme sahip olmak için yapılması gereken birçok spor dalı vardır. Onlarca spor dalı arasından birini tercih ederek fiziksel olarak kaliteli bir vücuda sahip olabilirsiniz. Birçok spor dalı için geçerli olan ve hepsini bir arada toplayan bir etmen vardır ki oda ısınma hareketleridir. Hangi spor dalını seçerseniz seçin çoğunda spora başlamadan önce bazı hafif hareketler yaparak ısınmalı ve kendinizi spora hazırlamalısınız. Isınma hareketleri soğuk bir durumda olan kaslarınızın ısınmasını, eklemlerinizin rahatlayarak daha esnek bir hale gelmesini sağlar. Bu hareketler sayesinde herhangi bir darbeye karşı daha dayanıklı, zedelenmelere ve sakatlıklara karşı da daha esnek bir yapıya sahip olmanız mümkün. Kalp sağlığı için oldukça önemli olan bu hareketler, spordan önce yapılarak kan damarlarının genişlemesini ve kanın vücuttaki oksijeni organlara daha iyi iletmesini sağlar.

Durağan ve Tempolu Isınma Hareketleri

Her spor dalına göre ufak değişiklikler içeren ısınma hareketleri tek bir noktada birleşmektedir. Genel olarak yapabileceğiniz ısınma hareketlerinin en çok bilinenlerinden bir tanesi.. sağ ve sol dizi sırayla göğse doğru çekip geri bırakmak, parmakları birbirine geçirip döndürmektir. Yapabileceğiniz diğer bir ısınma hareketi ise ellerinizi beline koyup kalçanız ile daire şekli çizmek. Oldukça basit ısınma hareketlerinden bir diğeri ise omuzların ikisini de aynı anda yukarı kaldırıp indirmek, kafayı sağa ve sola veya ileri geri çevirmek yapabileceğiniz kolay ve önemli hareketlerdir. Ayaklarınızı çok az bir şekilde bel hizasında olacak şekilde açıp ellerinizle ayakuçlarınıza değip kalkmak ve hareketi tekrarlamakta vücudun ısınmasını sağlayacaktır. Oldukça az tempolu olan ve yorucu olmayan bu hareketler sayesinde vücut ısınız artmış, eklemleriniz açılmış ve kaslarınız hareket kazanmış olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Vücut geliştirme ısınma hareketleri dışında artık daha hareketli ve kalp temposunu arttıracak hareketlere geçiş yapabilirsiniz. Yavaş tempolu koşu veya yukarı doğru zıplamak, çömelme hareketi yapıp tekrar kalkmak, şınav çekmek bunların arasında sayılabilir. Yapabileceğiniz diğer önemli bir ısınma hareketi ise sol bacağınızı dizinizden büküp aynı zamanda sağ kolunuzu yukarı doğru uzatmanız ve bunu sağ ayak ve sol kolunuz için yapmanızdır. Sırasıyla uygulayabileceğiniz bu ısınma hareketleri yapacağınız spor öncesi vücudunuz için oldukça önemlidir. Yapacağınız sporda vücudunuzun zorlanmamasını, kaslarınızın ağrımamasını sağlayacaktır. Yaptığınız spora göre değişik ısınma hareketleri uygulamanız mümkündür. Askerlerin marş şeklinde yaptıkları dizi karına kadar çekerek yapılan yürüyüş gibi yürüyüş yapabilir, ayaklarınızı arkaya doğru sırayla uzatarak gerebilirsiniz. Özellikle vücut geliştirme konusundaki ısınma hareketlerini Genç ve Fit’ten Volkan uygulamalı olarak aşağıdaki videoda sizler için anlatıyor.

Yapmış olduğunuz spora uygun ısınma hareketleri tercih etmek sizin için daha uygun olacaktır. Yukarıdaki videoda anlatılan kas yapma ve vücut geliştirmeyle ilgili ısınma hareketlerinin dışında örneğin, koşu sporuyla ilgilenen birinin topla ısınma hareketi yapması saçma olacağı için uygun spor dallarına uygun ısınma hareketi uygulanmalıdır. Bir futbolcunun topla egzersiz yapması, boksçunun ufak vuruş hareketleri yapması, bisiklet sürücüsünün bacaklarını çalıştırması bunlara örnek gösterilebilir. Yapmış olduğunuz hareketlerin öncesinde ve sonrasında sporunuzu yapmaya çalıştığınızda aradaki değişikliği mutlaka fark edeceksiniz. Isınma hareketleri sonrasında sporunuzdan aldığınız verimin daha yüksek ve daha kaliteli olduğunu anlayacak, vücudunuzun zorlanmadan spora kolayca adapte olduğunu görebileceksiniz. Bu durumdan dolayı sizlere hem vücut geliştirme için hemde genel olarak ısınma hareketleri ile ilgili makaleler sunduk. 

Aşağıdaki yardımcı makaleleri inceleyebilirsiniz;

En Etkili Isınma Hareketleri Ve Yöntemleri

Spor Öncesi ve Sonrası Esneme Hareketleri

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Karın Eritme
Karın Eritme Hareketleri | Bu 3 Etkili Hareket ile Göbek Yağlarınızdan Kurtulun!

Karın Eritme Egzersizleri Göbek veya karın eritme en büyük problemlerimizden biridir maalesef, vücuttaki yağların en zor eriyen bölgesi olarak da...

Kapat