Vücut Geliştirmede En Sık Yaşanan Sakatlıklar

/ 5 Mart 2016 / 8.429 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Vücut Geliştirme Sakatlıklarıİnsanların hayatlarını çok daha sağlıklı ve kaliteli yaşamaları için yeme içme alışkanlıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Ancak sağlıklı yaşam sadece doğru beslenmek ile tamamlanmış olmuyor. Bununla birlikte spor yaparak sağlıklı yaşam koşullarının tamamlanması gerekiyor. Spor yapmak ne kadar önemli ise doğru ve bilinçli spor yapmak da o kadar önemlidir. Çünkü yanlış şekilde yapılan spor hareketleri bazı sakatlıklara yol açabilmektedir. Böyle istenmeyen sakatlıklarla karşılaşmamak ve yaşamamak için spor yaparken dikkatli olmalı ve eğitmenlerin tavsiyelerine uymalısınız. Eğer evde kendi imkânlarınız ile spor yapıyor iseniz de bu konu ile ilgili derin bir araştırma yaparak çeşitli video ve makaleden faydalanabilirsiniz. Böylece sakatlıkların önüne geçmiş olursunuz.

Sakatlıkları Nasıl Önleyebiliriz?

Yeni nesil gençlerin spora olan ilgisi çok takdir edilesi bir durum olmasına rağmen bazen çok zorlayıcı ve kendilerine zarar verebilecek hareketleri yapmaya çalışıyorlar. Bu durumun olmaması için gençlerin de bilinçlendirilmesi ve daha doğru bir şekilde spor yapmaları için teşvik edilmesi gerekir. Çünkü yaşanacak olan kas ağrıları ve sakatlıklar hem spor programınızı etkileyerek ertelemenize neden olacak hem de ileri düzeydeki sakatlanmalar bazı egzersizleri hiç yapamamanıza sebebiyet verecektir.

Vücut geliştirirken sakatlıklar yaşamamak adına dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan birisi ilk olarak yaptığınız hareketlerin doğru duruş pozisyonu ile yapılmasıdır. Doğru bir şekilde pozisyon alırsanız sakatlıkları da önlemiş olursunuz. İkinci olarak da vücut geliştirme yaparken gereğinden fazla hızlı ve aceleci davranmamalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

 

Olası Vücut Geliştirme Sakatlıkları

  • Omuz sakatlıkları: Vücut geliştirmede sakatlıklar yaşanması elbette ki doğaldır. Ancak bunların çok büyük problemler olmaması sevindirici bir durum olacaktır. En çok karşılaşılabilecek sorunlardan birisi de omuz sakatlıklarıdır. Bu sakatlığa yol açabilecek en büyük etmen ise omuzlar özellikle de masa başı çalışanlarının en çok rahatsızlık hissettiği bölgedir. Bu nedenle iş sonrası yapılan spor bu bölge yoğun hassasiyet oluşturduğundan daha bilinçli bir şekilde spor yapılmasını gerektirir. Ayrıca da Military Press (1) çalışması da omuz sakatlıklarının başlıca sebeplerinden bir tanesidir.
  • Diz Sakatlıkları: Kalça kaslarının çok fazla gelişmemiş olması dize yapılacak herhangi bir yanlış baskının diz sakatlıklarına yol açmasına neden olacaktır. Bu durumu önlemek için squat egzersizleri ile dizlerinizi çok daha güçlü hale getirebilirsiniz.
  • Ayak ve Bilek Sakatlıkları: En çok karşılaşılan sakatlanmalardan biri de ayak ve bilek sakatlıklarıdır. Bu durum genellikle koşma eylemi yapılırken aniden yanlış bir hareket yapma sonucu ortaya çıkabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Kalori Cetveli ile Yediklerinizi Hesaplayın

Besinlerin kalori değerleri neredeyse tam bir muamma! Beslenme, spor ve sağlık kategorisindeki web sayfalarını dolaşırken, kaliteli bir kalori cetvelinin neredeyse...

Kapat