Vücut Geliştirmede En Sık Yapılan 9 Beslenme Hatası

/ 10 Temmuz 2017 / 7.674 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Vücut Geliştirmede En Sık Yapılan 9 Beslenme Hatasıİnsanlığın vücut geliştirme konusunda daha istekli bir görünüm sergilediğini görmekteyiz. Bunu 2 şekilde anlayabiliyoruz. İlk olarak fit ve kas oranı daha çok olan vücutlara sahip insanların artması bunu bize resmetmektedir. İkinci olarak ise gün içerisinde restoran, cafe ya da benzeri mekânlarda karşılaştığımız durumları örnek verebiliriz. Bu durum insanların sipariş verirken, kulak misafiri olduğumuz cümlelerden anlaşılmaktadır. “Izgara tavuk olsun, az yağda pişirilsin, ton balıklı salata lütfen” bu cümleleri son zamanlarda oldukça çok duymaktayız. Vücudumuza verdiğimiz önemin böylesine artmasının asıl sebebiyse, çağımızın iş ve yaşam koşullarının oldukça yavaşlamasıdır. Böyle bir durum ile karşı karşıya olduğumuz için vücudumuza daha çok önem vermek, bir mecburiyet haline geliyor.

Vücuda iyi bakmak, spor yapmak ve beraberinde vücut geliştirmeyi de getirmektedir. Belli bir süre antrenman alan vücut gelişmeye başlar elbette. Bu durum insanda daha da geliştirme isteği uyandırır. Bu sebeple sadece antrenman yetmez ve beslenme düzeninde de değişiklikler baş gösterebilir. İşte tam da bu hususta birçok insan yanlış beslenme düzenine saplanıp kalabiliyor. Vücut geliştirme ile ilgili en çok yapılan beslenme hatalarından bahsedeceğiz. Umarız ki bu yazımızdan ilham alarak bazı olası hatalardan uzak durabilirsiniz.

 

1) Karbonhidrat Tüketimini Aşırı Sınırlamak

via GIPHY

Karbonhidratı azaltmak, spor yapan kişilerin birçoğunda oturmuş bir olgudur. Fakat birçoğumuz bunu neden yaptığımızı bile bilmiyoruz. Karbonhidrat tüketimini azaltmanın temel mantığı kilo vermektir. Dolayısı ile bu hareket kilolu insanların spor ile birlikte yapacağı türdendir.

Vücut geliştirme bulk döneminde, bedenimiz gelişir ve geliştikçe genişler. Bedenimizin bu gelişimi ve genişlemeyi (hacim kazanma) bir yerden karşılaması gerekiyor. İşte burada karbonhidrat tüketimi oldukça önem kazanmaktadır. Vücudumuzun gelişmesi için yaptığımız spor antrenmanları esnasında, kas hücrelerinin kullandığı şeker depolarının (glikojen) hızlı bir şekilde boşalması söz konusu olur. Bu hızlı tüketim ise antrenman sonrasındaki yorgunluğun habercisi konumundadır.

Bedenimizin gelişmesi adına yapılan antrenmanlar esnasında, karbonhidrattan kaçınmak yerine düzenli şekilde sağlıklı karbonhidratlar edinmeliyiz. Bu şekilde ani yorulmalar ve kan şekerinin ani düşmesi de engellenmiş olur. Karbonhidrat içeren bazı besinler şöyledir;

 • Pirinç
 • Bulgur
 • Makarna
 • Tam tahıllar
 • Kinoa
 • Karabuğday
 • Bazı sebze ve meyveler

 

 

2) Yeterince Su Tüketmemek

via GIPHY

Hangi iş üzerinde olursak olalım, su içmeyi genellikle unuturuz. Su içmenin yaşamımız üzerindeki olumlu etkisi yadsınamaz niteliktedir. Hele ki fiziksel aktivitelerin çok olduğu durumlarda su tüketimi hayati bir önem kazanmaktadır. Egzersiz öncesi, esnası ya da sonrası, su tüketimi için kesinlikle gerekli olan zamanlardır. Su tüketiminin yeterli ve uygun zamanlarda yapılması sayesinde yorgunluğu geciktirebilir, kaslarda meydana gelen krampları önleyebilir, olası sakatlıkların önüne geçebilir ve spor konsantrasyonunuzu arttırabilirsiniz.

 

 

3) Kalori Kısıtlamasını Abartmak

via GIPHY

Kalori, spor yapan kişi için enerji demektir. Dolayısı ile kalori bizim antrenman performansımızı ve sporun bize kas olarak dönme süresini etkilemektedir. Kalori kısıtlaması daha çok kilo vermek amacıyla yapılır ve yerinde bir harekettir ancak bu sınırlamayı kararında yapmazsanız durum tam tersine döner. Çünkü sürekli olarak çok düşük kalorili yiyeceklerin tüketilmesi, zayıflamak için spor yapan insanda enerji bırakmaz.

Aşırı kalori azaltma sebebiyle enerji kısıtlamasına gitmiş olan sporcularda, kas kayıplarında artış ve metabolizma hızında düşme gözlenir. Vücut geliştirmeyi hedefleyip kas kazanmayı istiyorsak, vücudumuzun günlük fazladan ortalama 500-1000 kCal ihtiyacı olduğunu sürekli göz önünde bulundurmalıyız.

 

 

4) Yağ Kazanımının Aşırı Kısıtlanması

via GIPHY

Birçok insana göre bu başlık bile korkutucu gelebiliyor. Fakat en sıkı antrenmanları yapsak da vücudumuzun belli miktarlarda yağa ihtiyacı olduğunu unutmamalıyız. Diğer unutmamamız gereken durum ise spor yapan kişilerin ihtiyacı olan günlük enerjilerinin ortalama %20’sini yağlardan edindiğidir.

Vücut geliştirme aşamasında, kaslarımı iyice belirginleştireceğim derken bu faktörün aşırı kısıtlanması anlamsız olur. Vücudumuzdaki hormonların yapısında bulunan yağlar özellikle bağışıklık sistemi, kan pıhtılaşması, hücrenin yenilenmesi, üreme sağlığı, ve kemik gelişimi gibi hayati işlemlerin temel faktörleri olan A, D, E ve K vitaminlerinin vücut tarafından kullanılmasına zemin hazırlar.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

 

 

5) Protein Tüketiminin Aşırıya Kaçması

via GIPHY

Vücut geliştirme denildiği zaman aklımıza hemen bol protein takviyesi yapmak gelir. Bu takviye yapılan spora göre değil de yapılan antrenmandaki fiziksel ihtiyaca göre belirlenmelidir. Özellikle ağırlık, boks, vücut geliştirme, güreş vb gibi sporlarla uğraşanlar bol protein kazanımı için yüksek proteinli beslenmeye özen göstermektedir. Bu noktada bilinmesi gereken en önemli nokta, bu antrenmanlarda gereken enerjinin ortalama %30′ unun proteinden sağlandığıdır.

Protein ihtiyacımızı bilmek bu hususta bize çok yardımcı olacaktır. Vücudumuzun olası en fazla protein ihtiyacı, ağırlığımız başına 1,7 gr’ dır. Yani 80 kg olan bir sporcunun günlük protein ihtiyacı en fazla 136 gr’ dır. Bu miktarlara dengeli beslenme ile de ulaşabiliriz. Böylesine kolay bir edinme için aşırı çabalara gerek yoktur. Fakat besinlerden yeterli proteini edinemediğimizi düşünürsek, besin takviyelerine başvurmamız yerinde bir karar olabilir.

 

 

6) Egzersiz Öncesi Ara Öğünlere Gereken Önemin Verilmemesi

via GIPHY

Antrenmanlar esnasında performansın korunması oldukça önem arzeder. Bu performans çeşitli faktörlere bağlıdır. Antrenman esnasındaki yorgunluklar, kan şekeri seviyelerinin düşmesi ve kas gelişiminin olumsuzlaşmasını bu faktörlere örnek verebiliriz.

Spor esnasındaki performansımızın kötü yönde etkilenmemesi adına, ortalama 2 saat öncesinde ara öğün tüketmeliyiz. Böylesine önemli görevi yerine getirmek için sindirim sistemimizi rahatsız etmeyecek şu sağlıklı ara öğünleri tüketebiliriz.

 • Tost
 • Tahıllı sandviç
 • Sütle ya da yoğurtla tüketilebilecek yulaf
 • Yulafla yapılabilecek kurabiye

 

 

7) Besin Takviyelerini Öncelikli Zannetmek

via GIPHY

Vücut geliştirme aşamalarından birisi de beslenmenin düzenlenmesidir. Fakat bu aşamada yanlış ya da gereksiz yöntemlere başvurabiliyoruz. Bilinmelidir ki beslenme düzenin belirlenmesi ve takviye kullanılması halinde, doktor ya da diyetisyenden tavsiye almakta yarar vardır.

Fiziksel hedeflerimiz doğrultusunda kullanabildiğimiz; kas yapıcı, kilo aldırıcı, yağ yakıcı, metabolizma hızlandırıcı şeklinde piyasada bulunan bu takviyelerin kullanımı öncesinde iyi bir araştırma yapmalıyız. Bu araştırmayı egzersiz ve beslenmemize uyarlamak en doğru hareket olacaktır. Çünkü öncelikli olması gereken beslenmedir, besin takviyeleri ise size yardımcı olması amacıyla kullanılması gereken adı üstünde takviye niteliğindeki desteklerdir.

 

 

8) Yağ Yakımı İçin Bedeni Aşırı Zorlamak

via GIPHY

Yaptığımız spora yönelik olarak antrenman sürelerini belirlemeliyiz. Antrenman daha çok güce bağlı oldukça sürelerinin kısalması gayet normaldir. Fakat nabzın düşük seviyelerde olduğu yürüyüş, aerobik, bisiklet turu, dans gibi sporlarda daha uzun süreler söz konusu olmaktadır.

Nabız hızının düşük olduğu sporlarda, haftada en az 3 defa ve her bir antrenmanın 150 dakikayı geçecek şekilde yapılması yeterlidir. Antrenman sırasında bedeni zorlamak yerine sürenin uzatılması daha anlamlıdır.

 

 

9) Beslenme İçeriğine Dikkat Etmemek

via GIPHY

Vücut geliştirmek için spor yapmak kadar yeterli bir şekilde beslenme de oldukça önemlidir. Çünkü vücudun ihtiyacı olan protein, karbonhidrat vb gibi maddeleri bedenimizin yeterli seviyelerde edinmesi gerekir. Sporla birlikte kasların yıkım sürecine uğramasının akabinde, hemen onarım sürecine (toparlanma süreci) gelmesi için antrenmandan ortalama 30 dk sonra besin tüketilmelidir. Vücut geliştirme antrenmanı sonrasında hemen tüketilebilecek bazı tavsiyeler şöyledir;

 • Sandviç (tam tahıllı) ile ayran
 • Meyve ile birlikte süt

 

Vücut geliştirme antrenmanından 1 saat sonra tüketilebilecek bazı tavsiyeler şöyledir;

 • Et grubu besinler
 • Sebze yemekleri
 • Çorba
 • Yoğurt

 

ÖNEMLİ NOT: Tekrar hatırlatmak isteriz ki; bu yazı vücuda karbonhidrat ve yağ alımı gibi konularda bir serbestlik sunmuyor sadece aşırı kısıtlanmasının doğru olmadığını vurgulamaya çalıştık. Buna çok dikkat edelim sevgili sporseverler 🙂 Sağlıkla kalın…

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
alo protein
Neden Alo Protein?

2003 yılında Kocaeli’de Ömer Karakol tarafından oluşturulan firma yurt içinde ve yurt dışında uzun yıllar sporcuların gıda ihtiyacını karşılamıştır. Özellikle...

Kapat