Yeni Başlayanlar İçin Evde Vücut Geliştirme Nasıl Yapılmalı?

/ 26 Eylül 2013 / 37.123 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Vücut Geliştirme Antrenmanında Yavaş Çalışmanın Önemi

Vücut GeliştirmeVücut geliştirme nasıl yapılır? Erkekler için oldukça popüler olan vücut geliştirme sporuna olan talep, son yıllarda daha da artmış bir şekilde karşımıza çıkıyor. Spor denince akla gelen basketbol, voleybol, futbol gibi branşlarla uğraşmamış kişilerin bile vücut geliştirmeye olan ilgisi dikkat çekmekte. Bu sporu ciddiye alıp, disiplinli çalışma gösteren kişiler, vücutlarını istedikleri şekle sokabilmektedir. Sabrın en önemli kural olduğu bu spor dalında, aceleci davranan kişilerin hayal kırıklığına uğraması, olası bir durum olarak karşımıza çıkabilir. Öncelikle aceleci davranmanın bir fayda sağlamayacağının bilincinde olmak gerek. Vücudunuzdaki değişimi gözlemlemenin en iyi yolu ise, vücut ölçülerinizi sık sık not etmeniz olacaktır. Kendi fotoğraflarınızı belirli periyotlarda çekmeniz, değişimi kendi gözlerinizle görmenize fayda sağlar. Vücut geliştirme nasıl yapılır sorusuna alabileceğiniz en iyi yanıt, aşağıda bahsedilecek olan notlarda saklıdır. Bu bilgileri dikkatle okumanız, başarıyı getirecek altın bir anahtar değerinde olacaktır.

  • Sağlıklı yaşamın gerekliliklerinden olan, uyku düzeni, beslenme düzeni ve dinlenme, vücut geliştirme sporu için de oldukça yararlı olgulardır.
  • Aç karna spor yapmak, uzmanlar tarafından önerilmez. Bu durum… sporun tok karna yapılacağını da işaret etmemekle birlikte, aradaki dengenin sağlanmasına özen gösterilmelidir. (Yemekten 2 saat sonra başlanabilir)
  • Bilinçsiz yapılacak spor oldukça tehlikeli olabilir. Hangi hareketin ne işe yaradığının ve nasıl yapıldığının bilincinde olmak, uzun vadede oldukça etkili olacaktır.
  • Antrenman yapmadan önce ısınma hareketleri yapılmalıdır. Isınma hareketleri, sakatlıklara yol açacak etkilerden sizi korur.
  • Kilo vermek için yapılan antrenmanlarda, giyiminize dikkat ederek başarı sağlayabilirsiniz. Terlemenin, kilo vermeye faydası göz önünde bulundurularak, biraz kalın giysileri tercih edebilirsiniz.
  • Nefes alışverişinizin düzenli hale gelmesi de, vücut geliştirme nasıl yapılır sorusunun yanıtlarından olduğu unutulmamalıdır.
  • Ağırlıklarınızı kademeli olarak artırın. İlk etapta çalıştığınız ağırlıkları, fazlaca artırmanız, yarardan çok zarar sağlar ve verimli çalışmanızı engeller.
  • Gün aşırı antrenman yapmanız, en uygun seçim olacaktır. Arka arkaya yapılan antrenman fazlaca yorulmanıza sebep olabilir. Arayı uzun tutmanız da başarı oranınızı düşürür.
  • Aceleci davranmamayı öğrenmelisiniz. Sabır, bu spor dalı için oldukça önemli bir kavramdır.
  • Antrenmana yeni başlayanlar, sakatlıkları engellemek adına, öncelikle sırt ve bel bölgesini güçlendirmelidirler.

Tüm bu bilgilere dikkat ederek, çok daha verimli bir vücut geliştirme süreci yaşayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Ağırlık Hareketleri ile Vücut Geliştirme

Vücut GeliştirmeAğırlık hareketleri ile vücut geliştirme nasıl yapılır? sorusuna verilecek yanıtlar ise şu şekilde özetlenebilir; öncelikli olarak, ayakta ağırlık kaldırılacaksa, dik pozisyonda kalıp, ayakları omuz hizasında açmaya özen göstermelisiniz. Omurganın dik konumda kalması, olası bir sakatlanmaya ve şekil bozukluğuna engel olacaktır. Vücudun üst bölgesini geliştirmek için, ağırlık hareketlerini oturur pozisyonda yapabilirsiniz. İster ayakta, ister yatarak, isterse oturarak olsun, her durumda sırtın dik konumda olmasına özen gösterin. Hareketleri setler halinde uygulamanız, daha verimli bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Genel olarak 2-3 set ve her sette 8-15 tekrar, en uygun çalışma yöntemidir. Setler arasında kaslarınızı dinlendirmelisiniz. Kaslarınızın gelişmesi için, bu dinlenme periyotlarının, 1 dakikayı geçmeyecek şekilde ayarlanması gerekmektedir. Antrenman sonunda mutlaka soğuma egzersizi yapın. 10 dakikalık düşük tempolu koşu veya esnetme hareketleri, antrenman sonu soğutma hareketlerine en güzel örneklerdendir. Bu konuda Vücut geliştirme hareketleri adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz. Antrenman esnasında kaslarınızda birikecek olan laktik asidi giderebilmenin en güzel yolu ise soğutma hareketleri yapmak olacaktır. Vücut geliştirme nasıl yapılır diye sorulduğunda alınacak en güzel yanıt, disiplinli ve sabırlı çalışmaktır. Düzenli beslenme ve düzenli uykunun yanında, verimli bir antrenman programı, uzun vadede vücut geliştirme için yeterli olgulardır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Yeni Başlayanlar İçin Uzmanından Vücut Geliştirme Programı

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Her gün spor yapmak zararlı mı ?

Obezite ve ağır yaşamların gün geçtikçe yayıldığı toplumumuzun en büyük sorunu hareketsizliktir. Hareketsiz yaşam sonucunda pek çok hastalık meydana çıkmaktadır....

Kapat