Vücut Geliştirme Sporu Sonrası Kas Ağrıları Nasıl Geçer?

/ 21 Haziran 2018 / 5.809 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle ağır spor yapan kişilerde antrenman sonucu oluşan yoğun kas ağrıları görülebilmektedir. Bu ağrılar iyi anlamda yorumlandığında yapılan egzersizlerin kişilere iyi geldiği ve bu antrenmanlar sonucunda hareketlerin kişide işe yaradığına dair yorumlanabilir. Fakat buna rağmen kişilerin bu ağrıları uzun süreler çekmesi düşünülmemektedir. Özellikle vücut geliştirme sporu sonrası kas ağrıları nasıl geçer sorusunun cevabı olan tedavi yöntemleri ve bu ağrılara sebep olan nedenler bulunmaktadır.

SPOR SONRASI OLUŞAN KAS AĞRILARININ TEMEL NEDENLERİ NELERDİR?

Kas ağrılarının temel nedeni yanlış ve bilinçsiz şekilde yapılan egzersizlerdir. Bununla beraber farklı tür kas ağrıları ve farklı farklı spor sonrası kas ağrıları sebepleri de görülebilmektedir. Genel olarak görülen spor sonrası kas ağrılarının nedenleri ;

– Hamlıktan kaynaklanan ve özellikle spora yeni başlayan ya da uzun süre spora ara veren kişilerde kas ağrısı görülebilir.

– Kişinin alışkın olduğu ağırlıkların üzerine çıkılması durumunda, vücut ve kaslar zorlandığı için kaslar ağrı yapabilir.

Bilinçsiz yapılan egzersizler sırasında nefes alınmaması ya da nefes verilmemesi durumunda egzersiz yanlış tamamlanır ve bu da kişide kas ağrıları görülmesine neden olabilir.

– Yeterli derecede ve eksiksiz yapılmayan antrenman öncesi ısınma hareketleri kişide egzersiz sonrası kas ağrıları görülmesine hatta kişinin sakatlık ile karşı karşıya kalmasına sebep olabilir.

Ani çalışma değişiklikleri ile kişinin çalıştığı antrenman programlarının hoca ya da kişi tarafından değiştirilmesi durumunda kaslar yeni programa adapte olana kadar kas ağrıları görülebilir.

– Antrenman öncesi ısınma hareketleri yapmak ne kadar önemli ise, ısınma sonrasında da esneme hareketlerini aksatmamak aynı oranda oldukça önemlidir. Kişi yoğun egzersizler sonrasında esneme hareketlerini aksatır ise bu durumda kas ağrıları görülme ihtimali artmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

– Egzersiz yapmak vücut için oldukça önemlidir. Fakat özellikle yoğun egzersizler sonrasında verilen set araları diye tabir edilen mola süreleri de oldukça önemlidir. Her egzersiz sonrasında kişinin verdiği set aralarında yeterli dinlenme gerçekleştirmesi kasların gevşemesini ve rahatlamasını sağlamaktadır. Yeterli ve etkili dinlenme molaları vermemek ise kişide yoğun kas ağrıları görülmesini tetiklemektedir.

ANTRENMAN SONRASI MEYDANA GELEN KAS AĞRILARINI TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Herhangi bir nedenden dolayı vücut geliştirme antrenmanları sonrasında kişinin vücudunda bulunan kaslarda ağrılar meydana geldi ise bu durumda bu ağrıların geçebilmesi için kişinin uygulaması gereken tedaviler bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri;

– Kişiler yoğun spor antrenmanları sonrasında mutlaka ılık bir duş almalıdır Her spor sonrası alınan bu ılık duşlar ilerleyen günlerde kişide oluşabilecek olan kas ağrılarını en aza indirgemektedir.

– Eğer kas ağrılarını geçirmek için ilaç yerine daha doğal bir tedavi yöntemi uygulamak istiyorsanız, bu durumda kas ağrısı yaşanan yere ya sıcak su torbası ya da ısıtılmış sıcak bir havlu konulabilir. Sıcaklık kasları gevşeteceği için kas ağrılarını da azaltır.

Düzenli uyku antrenman sonrasında mutlaka kişilerin yapması gereken bir şeydir. Her spordan sonra alınan düzenli uyku vücudun dinlenmesini ve de aynı zamanda kasların gevşemesini sağlamaktadır.

– Eğer bir önceki gün yoğun ve ağır bir spor yaptıysanız, bir sonraki gün dinlenme yapmak ya da eğer spor yapacaksanız daha hafif bir spor yaparak vücudunuzu yormamak da kasların ağrısını önlemeyi sağlayan yollar arasında yer almaktadır.

– Uzun ve ağır spor yapan kişilerin vücudunda yüklü miktarda laktik asit denen hormon birikme yapmaktadır. Vücutta yoğun miktarda laktik asit birikmesi ise kişide yoğun kas ağrılarına sebep olabilmektedir. Bunun önüne geçmek açısından spor egzersizleri sonrasında bol bol su tüketimi yapmak ve de masaj yaparak rahatlama yöntemleri kullanılabilmektedir.

Antrenmandan sonra kaslarımız neden ağrır detaylı olarak kaynak makalemizden “Antrenman Sonrası Kaslarımız Neden Ağrır?” inceleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Vücut Ağırlığı ile Forma Girebileceğiniz 7 Bomba Egzersiz
Vücut Ağırlığı ile Forma Girebileceğiniz 7 Bomba Egzersiz

Formda bir vücut ya daha kaslı bir görünüme kavuşmak elbette ki spor ile mümkündür. Daha kaslı ve düzgün bir fiziğe...

Kapat