Vücut Geliştirme Programları | Kişiye Uygun Antrenman Programı Nasıl Yapılır?

/ 3 Ekim 2013 / 108.858 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Vücut Geliştirme ProgramlarıVücut geliştirme programları, vücut geliştirme sporunun olmazsa olmazıdır. Hangi program bana uygun, nasıl çalışmalıyım vs… sorular bu spora yeni başlayanlar için hep merak konusu olmuştur. Bu sebepten vücut geliştirme programları, insanların kafasını karıştıran bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu makalemizde çalışma programı ile ilgili karışıklığı ortadan kaldırma amaçlı, sizlere gerekli bilgileri vermeye çalışacağız. Vücut geliştirme programları bölgesel çalışma programı ve tüm vücut çalışma programı olarak iki temel kategoride incelenebilir. Vücut çalışma konusunda yeni olan kişilerin, tüm vücut çalışma programını seçmeleri önerilir. Bunun sebebi, temelin sağlam olmasını sağlamaktır. İyi bir temel oluşturduktan ve deneyim kazandıktan sonra bölgesel çalışma programına geçilebilir.

Vücut Geliştirme Programları Set Sayısı

Set sayısı, vücut geliştirme programları için oldukça önemli bir konudur. Çok set çok tekrar, az set çok tekrar ve az set az tekrar olarak 3 kısımda incelenebilir.

 – İlk tekniğimiz olan çok set çok tekrar tekniğinde… daha çok deneyimli sporcular için uygundur. İlk bakışta yanlış bir teknik gibi görünmesine rağmen, bölgesel çalışan sporcular için oldukça faydalı olacaktır. Antrenman hareketlerini, 5 set üzerinden 10’ar tekrar yapmanız, bu tekniğe uygun olacaktır. Bu tekniği uygularken dinlenmeye özen gösterilmelidir. Sürekli olarak bu tekniği uygulamak kas yorgunluğuna sebep olabilir.

 – Az set çok tekrar tekniği, disipline önem veren, hareketleri tam olarak yapmak isteyen sporcular tarafından benimsenmiştir. 3 set 15 tekrar veya 2 set 20 tekrar şekline uygulanabilir.

 – Az set az tekrar tekniği ise son olarak aktaracağımız teknik. Profesyonel sporcuların çoğu bu yönteme sadık kalarak antrenman yapmaktadır. Ağırlığın maksimum seviyede ayarlanması, set ve tekrar sayısının az olmasının sebebi olarak görülebilir. 3 set 10 tekrar, 3 set 8 tekrar hatta 3 set 5 tekrar olarak düşünülmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Vücut Geliştirme Programları Süresi

Vücut Geliştirme ProgramlarıYukarıda belirtilen vücut geliştirme programları, belirli sürelerde tamamlanmalıdır. Verimli olarak belirtebileceğimiz süre, 45 dakika ile 1 saat arasındadır. Fazlası, hem sporcunun sıkılmasına sebep olur hem de kas yorgunluğu yaşatabilir. Vücut geliştirmeye ne kadar devam edilmeli sorusunda verilecek yanıt kişiden kişiye değişir. Vücut geliştirmeye yeni başlayanların, 2-3 ay süreyle aynı programı uygulamaları önerilir. Daha önce de belirtildiği gibi, temelin çok önemli olduğu vücut geliştirme programları, yeni başlayanlar için bu şekilde belirlenmiştir. İlerleyen aşamalarda ise, program yoğunluğu artırılarak süreler kısalır. Örnek olarak, 2 hafta sırt çalışılır, daha sonra omuz bölgesine geçilebilir. Bu süreler net olmamakla birlikte, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bunun sebebi de, her kişinin beslenme, motivasyon, dinlenme ve metabolizmasının farklı olmasıdır.

En İyi Vücut Geliştirme Programı Hangisidir?

Vücut geliştirme programları, en iyi veya en kötü olarak nitelendirilmemelidir. Her insanın metabolizması farklı çalışır. Bununla birlikte, vücudun antrenman programına verdiği tepki, kişinin beslenme alışkanlığı, yaşam koşulları, uyku düzeni gibi birçok etken, vücut geliştirme programlarının kişiye özel ayarlanmasını gerektirmektedir. Böyle bir durumda, en iyi vücut geliştirme programı kavramından bahsetmek mümkün olmaz. Bir insan için ideal olabilecek bir antrenman programı, diğer bir kişi için aynı şeyi ifade etmeyebilir. Vücut geliştirme programları, kişiden kişiye farklılık göstermesine rağmen, yukarıda saymış olduğumuz noktalar, genel olarak dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Yeni Başlayanlar İçin Uzmanından Vücut Geliştirme Programı

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Glutamin
Glutamin Nedir? | Glutamine Kullanımı ve Faydaları

Glutamin; tükettiğimiz besinlerde bulunan 20 çeşit amino asitten sadece birisidir. Vücudumuzda en çok bulunmakta olan amino asittir. Vücudumuzdaki proteinlerin yapı...

Kapat