Vücut Geliştirme İçin En Ucuz Beslenme Programı

/ 9 Ekim 2018 / 17.073 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Her ne kadar sağlık için spor yapıyor olsanız da, vücut geliştirme işin içine girdiği zaman biraz daha fazlasını yapmanız gerekmektedir. Özellikle beslenme konusunda ihtiyaç duyduğunuz yapıya ulaşabilmek, her zamankinden daha hızlı gelişmek ve vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini elde etmek için gerekli olan yiyeceklere ulaşmak, Türkiye şartlarında oldukça pahalı olabiliyor. Beslenmeye ve besin değerleri sizler için ideal olan rakamlara ulaştırmayacak gıdaları tüketmeden yapacağınız spor, ağırlık kaldırıp indirmekten ileri gitmez. Bir süre ilerlerseniz; ancak daha sonraki dönemlerde kesinlikle ihtiyacınız olan beslenme programına gerek duyarsınız. Bu konuda, vücut geliştirme için en ucuz beslenme programı ihtiyacınız devreye girecektir. Çünkü her gün kırmızı et, bonfile veya benzeri pahalı gıdaları tüketmek pek mümkün olmayacaktır. Alternatif gıdaları ve besin değerlerini bilmeniz sonucunda, ihtiyaç duyduğunuz olumlu ve net sonuçlara erişebilirsiniz.

Aylık belli bir bütçe ayırmanız gereken vücut geliştirme için, ailesiyle yaşayan bir insanın yemeklerden aldığı besin değerleri her ne kadar sağlıklı bir vücut için yeterli olsa da, vücut geliştirme için yetersiz kalacaktır. Bunun yanı sıra; ailesinden ayrı yaşayanlar için ise; 500 TL gibi düşük bir bütçeyle nasıl maksimum sonuç alacağından bahsedeceğiz. Günlük planlamanızı iyi yaparak, ihtiyaç duyduğunuz en iyi kilo alma ve vücut geliştirmeye erişmeniz de kolaylaşacaktır.

En Ucuz Vücut Geliştirme Beslenme Programı Nasıl Ayarlanır?

İlk olarak, 60 ila 65 kilo ağırlığında olan bir insanın, günlük kalori ve protein tutarların ne kadar olması gerektiğini hesaplamayla işe başlayacağız. Günlük olarak yaptığınız aktivitelere hiçbir ekstra katmadan gerekli olan kalori, ortalama 2000 olmalıdır. Aynı kiloda kalmanız için ise; hiç erimeden 3000 kalori tüketmeniz gerekmektedir. Vücut geliştirmek ve kilo arttırmakla birlikte kütle kazanabilmeniz için ise; ortalama 3400-3500 kaloriye ihtiyaç duyacağınız bir gerçektir. Bunun üzerinden ilerlersek; günlük olarak sporcunun her kilosu için 2 gram protein, 6 gram karbonhidrat ve 1.5 gram civarında yağ alması gerekecektir. Bunlarda toplamda 120 protein, 500 gram karbonhidrat ve 100 gram yağ almasıyla birlikte, 3400-3500 kalori tüketimi sağlayacaktır.

Tüm bu değerleri öğrendiğimize ve hesapladığımız göre, hangi besinlerden karşılayacağımıza bakabiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Bu hesaplamaya göre elde ettiğimiz verilerle birlikte, ilk olarak günlük protein kaynaklarını sıralayalım. Hem uygun fiyatlı, hem de kaliteli protein almak isteyenlerin tercihleri yumurta, lor peyniri ve tavukgöğsünden yana olmalıdır. 5 adet yumurta, 150 gram lor peynir ve 200 gramlık tavukgöğsü, günlük protein ihtiyacınızı karşılayacaktır. Toplamda 110 gram protein etmektedir. Kalan tutarı ise; diğer gıdalardan zaten karşılayacaksınız.

Günlük ortalama 6.5, 7 TL’den hesaplarsak; aylık 190-200 TL arası proteine paramız gidecek.

Günlük ihtiyaç duyulacak ve tüketilmesi gereken karbonhidrata gelirsek; 350 gram bulgur, 200 gram mercimek, 200 gram yulaf ve 2 adet muz olarak tükettiğiniz zaman, toplamda 500 grama yakın karbonhidrat yapacaktır. Tüm bunların tutarı ise; aylık ortalama 190-200 TL arasında olacaktır.

Toplama baktığımız zaman, 400 TL karşılığında, ihtiyacımız olan her şeye ulaşmış oluyoruz. Zaten tükettiklerinizin içerisinde bulunan yağ miktarı, günlük yağ ihtiyacınızı da karşılayacaktır.

Beslenme programı olarak kendinize göre ayarlayabileceğiniz ve düzenli sporla da eşsiz bir vücuda en ucuz programla ulaşmanız mümkün olacaktır. Bunun haricinde onlarca alternatif gıda tüketebilecek olsanız dahi; sizlere en yüksek oranları içeren ve en uygun fiyatlara sahip olan ürünlerin listesini sunduk. Sağlıklı beslenmek, ihtiyaç duyulan ek besinleri almak ve en iyi sonuçlara ulaşmak için günlük rutin olarak tüketmeniz yeterli olacaktır.

Vücut geliştirme döneminde diğer beslenme programlarına aşağıdaki yardımcı makalelerden bilgi alabilirsiniz;

Vücut Tipleri Nelerdir? Vücut Tipine Göre Çalışma Ve Beslenme

Vücut Geliştirmede En Sık Yapılan 9 Beslenme Hatası

Doğru Bilinen Beslenme Yanlışları Nelerdir?

Bulk Dönemi Beslenme Programı

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Squat Nedir? Squat Hareketleri

Squat Nedir? Squat: Egzersiz anlamını taşımaktadır. Fitness alanında, başta kalçanın kalça kaslarını, kuadriseps femoris kas gevşek tellerini eğitmenin yanı sıra, kemiklerin,...

Kapat