Vücut Geliştirme Sporunda Bunları Asla Yapmayın

/ 19 Ocak 2014 / 61.307 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Vücut geliştirme egzersizleri ile vücut formda kalır ve yağlar kasa dönüştürülür. Fakat genelde kolay yoldan vücut geliştirmek isteyenler yoğunluktadır. Bunu da çoğunlukla protein tozları ve türevleri ile hızlı bir şekilde kas elde etmek şeklinde yaparlar. Arnold Schwarzenegger’i herkes bilir. Zamanın en iyi filmlerinde rol almış ve şuan Amerika’da valilik yapıyor. Fakat Arnold bu konuda mecburi olarak kaslarını şişirmek için iğneler kullandığı bilinmektedir. İğnelerin kasları bir süreliğine şişirdiği ve sonrasında eski haline döndüğü bilinmektedir. Fakat bu durum zamanla deride sarkmalara sebep olmaktadır. Fakat Arnold Schwarzenegger bu durumdan kurtulabilmek için bodybuilding ile vücudunu olması gerektiği şekline sokarak sarkmalardan kurtulmuştur. Peki sizde Arnold Schwarzenegger’in vücudu gibi bir vücuda sahip olmak istemez misiniz? Cevabınız hayır bile olsa (sonuçta daha fit bir plaj vücudu için uğraşıp o kadar kaslı olmak istemeyebilirsiniz) bu sporun size uzun vadede çok büyük faydalar sağlayacağını söylemek isteriz. O halde vücut geliştirme sporunun faydalarını okumaya devam edin.

Vücut Geliştirme ile Ne Kadar Sürede Kas Yapmaya Başlanabilir?

Vücut geliştirmeVücut geliştirme (bodybuilding) egzersizleri yeni başlayanlarda tam anlamı ile kaslı görünüm sağlamaz. Spor eğitmeni gözetiminde olmak şartı ile ek protein ve size söylenen şekilde yeme alışkanlığınızı değiştirerek hızlı bir şekilde kaslı bir görünüme sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğitmeninizin önerdiği şekilde vücut geliştirme hareketleri yaparak istenilen kas yapısına sahip olabilirsiniz. Biz yinede bazı yöntemler önererek, siz değerli okuyucularımıza yardımcı olmaya çalışacağız. Öncelikli olarak yapılan en büyük hata ile başlamak istiyorum. Vücut geliştirmek istiyorsanız bilmeniz gereken ilk kural, hangi bölgede kas yapmaya çalışıyorsanız, o bölge yanana kadar egzersiz sonlandırılmamalıdır. Örneğin spora başladınız ve bir eğitmeniniz var. Eğitmen tahmini olarak size bakarak 10 defa 3 set şu çalışmayı yapacaksın dedi. Sizde çalışmaya başladınız ve 10 adet yapılan hareket vücudun gelişmesi istenen kaslarda yanmaya sebep olmadı mı? Bu eğitmen hatası değildir. Mantıklı olarak genel olanı uygulamaktadır. Siz vücut geliştirmek istiyorsanız eğer… 10 adet yaptığınızda hala bir şey yoksa ilk set için çok az bir yanma hissi sonrası çalıştırmayı sonlandırmalısınız. 3. seti yaparken ilk başlarda çok fazla zorlanırsınız ama olması gereken de budur. Yani körü körüne de bir spor salonuna giderek (ki gitmek zorunda da değilsiniz pekâlâ evinizde de profesyonel şekilde spor yapabilirsiniz) her şeyi eğitmenden beklemek pek doğru bir karar değildir. Bu nedenle bilinmesi gereken küçük detaylar vardır. Bu detaylardan ilki yukarıda bahsettiğimiz kas yanması olayıdır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Vücut Geliştirme Sporunda En Sık Yapılan Hatalar

Vücut Geliştirmeİkinci yapılan en büyük hata, eğitmen haftada 3 gün demişse 3 gündür. Aksi durum kas yapmanıza değil bazen erimesine bazen de kontrolsüz gelişmesine sebep olur. Bu nedenle eğitmen kaç gün demişse ona uymak gerekmektedir.

Vücut geliştirmede en çok yapılan hata ise, beslenme alışkanlığını değiştirememektir. En önemli olaylardan biridir ve eğitmenin verdiği şekilde beslenmezseniz, kasların gelişmesi olayı bir hayal olabilir.

Diğer sıkça yapılan hatalar ve uyulması gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Kaslarınızı tek yönlü geliştirmek çok büyük bir hatadır. Sadece kol kası ya da göğüs kası yapmak gibi bir durum yanlış olur. Çok güzel bir görünüme sahip olmak için bütün kaslarınızı geliştirmek için gerekenleri yapmalısınız.
  • Setleri arttırmanız tamamen büyük bir hatadır. Setleri değil her set yapılan hareket sayısı arttırılabilir bu da eğitmen kontrolünde yapılması en doğru olanıdır.
  • Kas gelişimini hızlandırmak için protein tozu alımını isteğinize göre arttırmanız doğru değildir. Eğitmen hangi dozda kullanmanızı istemişse ona uymanız önerilir. Aksi takdirde sağlık durumunuzu bozabilir ve birçok sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Protein tozu alımı dozunda alındığı takdirde faydalı olabilir ancak buna rağmen bile bizim önerdiğimiz proteini doğal yöntemler ile almanızdır. Bu yol ile doğal yollarla vücut geliştirmek mümkün olur. Sağlıklı yollar ile geliştirilen vücut ise kolay kolay bozulmaz.

Vücut geliştirme hareketleri doğru uygulandığı takdirde faydalı olacağı unutulmamalıdır.

Bu Makaleyi Okuyanlar Bunları da Okudu:

Yeni Başlayanlar İçin Evde Vücut Geliştirme Nasıl Yapılmalı?

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Vücut Geliştirme Sporu Sonrası Kas Ağrıları Nasıl Geçer?

Özellikle ağır spor yapan kişilerde antrenman sonucu oluşan yoğun kas ağrıları görülebilmektedir. Bu ağrılar iyi anlamda yorumlandığında yapılan egzersizlerin kişilere...

Kapat