En Çok İnanılan Vücut Geliştirme Efsaneleri

/ 30 Mayıs 2016 / 6.646 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Vücut Geliştirme EfsaneleriVücut geliştirmek için büyük çabalar sarf edebilir ve sonuç olarak olumlu bir neticeye varamadığınızı bildiğinizden uyguladıklarınızın aslında doğru adımlar olmadığını fark edebilirsiniz. Bu nedenle vücut geliştirmek üzerine ortalıkta dolaşan efsaneler hakkında fikir sahibi olmanızda fayda var.

Kardiyoya Dair Efsaneler

Vücut geliştirme efsanelerinden en çok göze çarpanlardan birisi kardiyo çalışmaları ile ilgili yapılan yanlışlardır. Özellikle vücut geliştirme maratonuna giren kişiler salona adım atınca kardiyo hareketleri ile başlamak gibi bir yanılgıya düşerler. Ancak yapılması gereken şey öncelikli olarak ağırlık çalışmak ve ikinci aşamada kardiyo hareketlerini yapmaktır. Çünkü kardiyo hareketleri glikojen miktarını azaltacağından daha sonrasında ağırlık çalışmalarınızı zorlaştıracaktır.

Kardiyo egzersizlerinin uzun süreli olması sonucu çok daha fazla yağ yakacağını düşünenler de fazlasıyla var. Ancak böyle düşünenlerin de bir efsane kurbanı olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü basit kardiyo çalışmaları size sadece çalışma anında yağ yakma şansı tanır. Bu nedenle yoğun antrenman özelliğine sahip metabolizma hızlandırıcı ağırlık ve interval çalışmalarınızı uzun süreli tutmanızda fayda vardır. Böylece spor salonundan çıktıktan sonra da yağ yakma durumunuz devam edecektir.

 

Besin Destekleri Üzerine Efsaneler

Sporla ilgilenenler protein içecek ve yiyeceklerini de yakından takip eder ve haberdar olurlar. Bu nedenle de bu ek besinlerin kullanımı ile ilgili abartılı bilgilerle dolup taşarlar. Markaların kendi işine geldiği gibi yaptığı yönlendirmelere kulak verirler. Bu konu ile ilgili bilinen bazı efsaneleri düzeltelim:

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

  • Sporcu içecekleri asla suyun yerini doldurmaz! Bu nedenle su içmeyi de ihmal etmeyin. Yani spor sonrasında su, sizin en çok ihtiyacınız olan şey. Protein tozu gibi besin desteklerini elbette kullanabilirsiniz ama su hepsinden daha öncelikli. Bu nedenle su içmeyi ihmal etmemeniz gerektiğini bilmelisiniz.
  • Whey ürünlerini vücut çalışıp da bilmeyen yoktur. Peynir altı suyundan üretilen bu ürün protein ihtiyacını dengelemek ve kas gelişimini desteklemek amacı ile kullanılır. Ancak whey genelde günde 3 porsiyon tüketiliyor ve porsiyon başına da 24gr civarı oluyor. Whey üreticileri ise kişinin günde 40 gr sınırına ulaşması gerektiğini söylüyor. Bu durum araştırmalar sonucu efsaneler arasına karışmıştır. Çünkü ciddi ve çok ağır bir çalışmanın ardından bile vücut en fazla 20 gr kullanabiliyor. Kas yapmak adına aslında etkili bir besin desteği olan protein tozunun zararları işte bu noktada fazla kullanımdan dolayı ortaya çıkabiliyor.

 

Yağ Yakmak Üzerine Efsaneler

  • Yağ yakma isteği eminim ki dünya üzerindeki insanların neredeyse yüzde 80’inin isteğidir. Az ya da çok olmak üzere birçok kişi yağ yakmak ister ancak yağ yakmak için gireceğiniz süreç için de duyacağınız birçok efsanevi şey olacaktır. Yağ yakıcı antrenmanlar, yağ yakıcı diyetler vs..
  • Kas yapmak isteyenlerin bir bölümü genelde yağ yakmadan kas yapısını arttırmak istiyor. Ancak yağ yakımı ve kas yapımı aynı anda olmuyor. Kas yaparken bile günlük belli miktarda kalori almak gerekecektir. Bu nedenle yağ yakmak ve kas yapmak birbirinden ayrı düşünülemez.

 

Antrenman Esnasında Uygulanan Efsaneler
  • Esneme hareketlerinin özellikle statik özellikteki hareketlerin antrenman öncesi yapılması tavsiye edilir. Ancak bu durumun kişinin performansında olumsuz etkiler meydana getirdiği anlaşılmıştır. Yapılması gereken egzersizlerden sonra dinamik özellikteki esneme hareketlerinin yapılmasıdır. Bu durum sizin çok daha yüksek performanslı çalışmalar yapmanıza yardımcı olacaktır.
  • Squat hareketi esnasında ayak parmağı hizasında olması gereken dizlerin aslında ayak parmaklarını da geçebileceği de gerçektir. Bu durumda bel bölgesindeki yükü azaltarak daha sağlıklı spor yapabilirsiniz. Vücut geliştirme hareketlerinden squattaki bu yanlışlık da oldukça yaygın durumdadır ve hatta birçok eğitmen tarafından da yanlış olan bu davranış uygulatılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Omega 3 Faydaları
Omega 3 Nedir, Faydaları Nelerdir?

Vücudun kendi kendine üretemediği yağ asitleri olan omega 3, dışarıdan besinlerle vücudumuza temin ettiğimiz bir faydalı maddedir. Sağlık açısından önemli...

Kapat