Vücut Geliştirme Beslenme | Bomba Gibi Kaslar İçin Beslenme Programı

/ 1 Ekim 2013 / 158.415 views / 1 Yorum

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Vücut Geliştirme Beslenme Kavramı

Vücut Geliştirme BeslenmeVücut geliştirme beslenme konusunda insanlar günümüzde sağlıklı yaşam adına daha da bilinçli hale gelmiştir. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek, sağlığı tehdit edecek gıdalardan uzak durmaktadır. Besinlerin yağ oranlarına dikkat ederek tüketen insanlar, kalori alımı konusuna da önemle yaklaşıyor ve bilimsel verilerden yararlanarak doğru beslenme alışkanlığı kazanıp, sağlıklı yaşamak adına oldukça olumlu adımlar atıyorlar. Beslenmenin önemi, diğer spor dallarında olduğu gibi vücut geliştirmede de karşımıza çıkıyor. Belli bir antrenman programına tabii olan insanlar, bunu doğru beslenmeyle birleştirmedikleri takdirde maalesef verimli sonuç elde edemiyorlar. Vücut geliştirme beslenme için çok çeşitli yaklaşımlar vardır. Temel olan ise, vücut geliştirmede kasların gelişimi için gerekli olan besinlerin doğru miktarda ve doğru zamanda alınması olacaktır. Örnek olarak kaslar, antrenman sonrasında bol miktarda proteine ihtiyaç duyar. Protein ihtiyacının giderilmemesi, kasların zayıflamasına neden olur. Vücut geliştirme beslenme konusunda alınması gereken besinlerin önemi göz önünde bulundurulmalı ve iyi bir tespitle, gerekli olan besinlerin ne zaman ve ne miktarda alınacağı belirlenmelidir. Vücut geliştirme, programsız olmaz. İyi bir program hazırlamak için gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Uzmanların ve bilim adamlarının da katkıda bulunduğu bu konuda, dikkat etmeniz gereken önemli noktaları… şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Vücut ağırlığı,
  • Antrenman öncesi ve sonrası alınması gereken besinler,
  • Tüketilmesi sakıncalı olan besinler,
  • Tüketilmesi problem teşkil etmeyecek olan besinler,
  • Bol su tüketimi,
  • Yiyecek ve içeceklerin besin değerleri,
  • Öğün sayısı ve açlık.

Vücut Geliştirme Beslenme Püf Noktaları

Vücut Ağırlığı

Gün içinde almanız gereken besinlerin ve kalori miktarını belirten en temel öğe, vücut ağırlığıdır. Vücut geliştirme beslenme programına dahil olan kişilerin, özellikle yeni başlayanların, protein alım miktarına dikkat etmesi gerekir. Vücut ağırlığının her bir kilosuna karşılık gelecek şekilde, 2,5 ile 3 gram arasında protein alınması önemlidir. Kas yapımını destekleyecek olan bir diğer öğe kalori miktarıdır. Yine, vücut ağırlığının her bir kilosu için ortalama 40 kalori alınması tavsiye edilir. Kalori alımında dikkat edilmesi gereken nokta ise, bunun çeşitli besinlerden sağlanması olacaktır. Alınacak olan kalorinin %25-30’u proteinlerden, %40-60’ı karbonhidratlardan ve %10-35’i yağlardan olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Antrenman Öncesi ve Sonrası Alınması Gereken Besinler

Vücut geliştirme oldukça yorucu bir spordur. Yeterli enerjiye sahip olmak için, antrenman öncesinde ve sırasında, enerji verici olarak bilinen meyve suyu veya sütle karıştırılmış protein tozu almak faydalıdır. Antrenman sonrasında ise, vücudun su kaybını yerine getirmek için bol su içmek ve protein bakımından zengin olan tavuk, balık, süt, yumurta gibi yiyecekler kas yapımında inanılmaz etkili olacaktır. Bunların dışında vücut geliştirmek isteyenler için hazırladığımız haftalık beslenme listesi için buraya tıklayın:

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Vücut Geliştirme Beslenme

Tüketilmesi Sakıncalı Olan Besinler

Vücut geliştirme beslenme programını olumsuz etkileyecek besinlerden uzak durmak gerekir. Alkol ve sigara kullanımı, gazlı içecekler, tuz ve şeker tüketimi, kas üretimini olumsuz etkileyecek besinler olarak bilinmektedir.

Vücut Geliştirme Beslenme

Tüketilmesi Problem Teşkil Etmeyecek Olan Besinler

Bitkisel besinlerin tüketilmesi, antrenman programına hiçbir olumsuz etki yaratmaz. Bol salata tüketimi, sebze yemekleri bunlara örnek olarak verilmektedir.

Bol Su Tüketimi

Vücut geliştirme, çok fazla enerji harcamanıza ve dolayısıyla vücudunuzun su kaybetmesine neden olur. Bu yüzden, antrenman sırasında ve sonrasında bol su tüketimine dikkat etmek gerekmektedir.

Vücut Geliştirme Beslenme

Yiyecek ve İçeceklerin Besin Değerleri

Bilinçli olarak yapılacak bir vücut geliştirme beslenme programının en önemli kuralı, tüketilen besinlerin besin değerlerini bilmek olacaktır. Protein için hayvansal gıdaların, karbonhidrat için ise, makarna, pilav, ekmek gibi gıdaların uygun olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Öğün Sayısı ve Açlık

Diyet programlarında olduğu gibi vücut geliştirme beslenme için de öğün sayısının artırılması yararlı olacaktır. Günlük alınacak kalori miktarının çok öğünde alınması açlığa engel olacak ve kas kaybı yaşamanızı engelleyecektir.  Vücut geliştirme beslenme programlarına katılan kişilerin, beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeleri onların yararına olacaktır. Sağlıklı beslenme, antrenman programından çok daha değerli bir kavramdır. Bilinçli beslenme, vücut geliştirme sporundan alacağınız verimin artmasını sağlayacak en önemli etkendir.

Vücut Geliştirme Beslenme Makalesini Okuyanlar Bunları Da Okudu:

Vücut Geliştirme Teknikleri

 

Sponsorlu Bağlantılar

Vücut Geliştirme Beslenme | Bomba Gibi Kaslar İçin Beslenme Programı (1 Yorum)

DMCA.com Protection Status
Vücut Geliştirmenin Faydaları
Vücut Geliştirme Sporunun Faydaları Nelerdir?

Bu konuda daha önce vücut geliştirme ile ilgili bir yazı yayınlamış ve bu sporun nasıl yapılması gerektiğine dair ipuçları vermiştik....

Kapat