Vücut Geliştirme Antrenmanları Haftada Kaç Gün Yapılmalı?

/ 15 Temmuz 2015 / 56.849 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

vucut-gelistirme-antrenman-suresiVücut geliştirme antrenmanlarında hala tartışıla gelen konulardan biridir kasların hangi aralıklarla çalıştırılması gerektiği. Bu tartışmalar sonucunda kas gruplarını haftada üç kez çalıştırmak iki kez çalıştırmaktan daha fazla kas yapıyorsa, o zaman belki de kas gruplarını daha sık çalıştırmak daha çok kas yapar kanısına ulaşılmıştır. Araştırmalara göre Kaliforniya Üniversitesi’ndeki birçok bilim adamı ağırlık çalışması sonrası kas gelişiminde gerçekleşen moleküler süreçleri maksimize etmek için, idmanlar arasındaki ideal zaman aralığını belirlemek amacıyla bu süreçleri araştırmalarının odak noktası haline getirmiştir. Bilim adamları bu süreçler ile ilgili sağlam bir kanıya varmak için birçok laboratuar faresinin bacak kaslarına direnç egzersizleri yaptırmışlar;  8, 24 ve 48 saat sonra bacak idmanını tekrarlamaya başlamışlardır ve elde edilen bulgular ikinci ağırlık çalışmasını, ilk çalışmalardan 2 gün sonrasında uygulayan deneklerde kas yapısının değerleri, 1 gün ara verip çalışan deneklere göre.. daha fazla gelişim gösterdiği yönündedir. Ulaşılan bu sonuçlardan sonra araştırmacılar, Batı Kentucky Üniversitesi’ndeki uzman bilim adamlarının insanlar üzerinde yaptığı araştırmayla desteklemeye devam etti. Yapılan bu deneyde de deneklerin birçok kısmı antrenmandan 48 saat sonra kendini tamamen yenilenmiş duruma gelmiş ve hatta kendilerini daha da enerjik, eskiye oranla daha da zinde hissetmeye başlamışlardır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Aynı Kas Grubunu Çalıştırmak İçin 48 Saat Bekleyin 

Bu deneyler sonrasında bu iki üniversitenin de alanında uzman bilim adamları kas gelişiminin uyarılması için 48 saatlik bir sürenin 24 saat gibi kısa süreye göre daha iyi bir yenilenme zamanı olduğu kanısına varmıştır. Yani aynı kas grubunu en az 48 saat çalıştırmayan bireyler kendilerini daha iyi ve tamamen yenilenmiş hissedeceği için yapılan bacak idmanlarının daha verimli olacağı düşüncesi onay görmüş bir tespit olmuştur. İlk bacak idmanından sonra 24 saat ara verip ikinci bacak idmanını yapan bireyler kendilerini güçsüz, yorgun ve bitkin hissedeceğinden gün içinde kendilerini huzursuz hissedeceklerdir. Bu iki deney sonuçları idman yapan bireylere aktarıldığı zaman bireyler idman aralarındaki zamanı yeniden düzenleyeceklerini belirtmiş ve ve bacak idmanları arasındaki süreyi 24 saatten 48 saate çıkararak daha düzenli bir idman programı hazırlamaya başlamışlardır.

Bu bilimsel araştırmalar uygulamaya döküldüğü zaman kas grubu başına azami antrenman sıklığının en ideali, idmanlar arasında 48 saatten daha uzun bir yenilenme sürecinin daha fazla kas gelişmesini teşvik edip edemeyeceğine henüz karar verebilmiş değillerdir. Bu nedenle idmanlar arası 24 saat sizi oldukça fazla yorarken 48 saatten daha uzun bir süreninde idmanların etkisini azaltabileceği düşünülmektedir. İki günde bir idman yaparak ideal olan sıklık kısa bir sürede elde edilemeyebilir, ama yapılan araştırma sonuçlarını en ince ayrıntısına kadar inceleyen alanında uzman bilim adamlarının tespitlerine göre bireylerin yaptıkları idmanların sağlıklı olması için bacak idmanlarındaki azami sıklık bu yönde olmalıdır. Bu sıklıklar ayarlandığı zaman bireyler idmanlarını kendilerini daha iyi hissederek yapacaklarından azimli bir şekilde devam ettiklerinde farkı hissedeceklerdir. İdmanlar arasındaki zaman ayarını düzenlemek, bireyleri vücut direncinin de düşmesinden koruyarak sıkılaşma sırasında karşılaşılabilecek sağlık sorunlarını da en az seviyeye indirmeye yardımcı olacaktır. Bu nedenle her birey aynı kas grubunu çalıştıran idmanlarını her gün yapmaktansa iki günde bir yapmaya özen göstermelidir. Her gün idman yapmak vücut ritmini bozabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Basen Eritme
Basen Eritme Nasıl Yapılır? | En Etkili 4 Kalça Eritme Hareketi

Basen eritme özellikle kadınların en çok uyguladığı egzersiz türlerinden biridir çünkü bayanların en çok şikâyet ettiği konuların başında basen büyüklüğü...

Kapat