Vücut Geliştirenler için En Etkili Meyveler

/ 18 Mart 2015 / 26.447 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Vücut Geliştirmede MeyvelerHayatında, kendinde, vücudunda değişiklik yapmak isteyen okuyucularımız! Sizler de artık her geçen sene artan fazla kilolarınızdan kurtulup daha fit ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için vücut geliştirme sporuyla ilgilenmeye başladıysanız doğru yoldasınız. Her zaman dediğimiz gibi vücuttaki yağların ortadan kalkması için sağlıklı ve düzenli bir diyet programının yanında bir spora yani daha fazla enerji harcamaya ihtiyacınız vardır. Vücut geliştirme sporu ise kilo vermek için oldukça ideal bir spor dalıdır. Kilo verirken en çok yaşanılan durumlardan biri olan vücudun sarkma sorununu ortadan kaldıran aksine kasların daha çok güçlenmesini ve vücudun sıkı olmasını sağlayacaktır. Sizler de böyle düşünüyorsanız kilo verme ve fit bir görünüme sahip olma konusunda iyi derecede yol alacaksınız demektir.

Vücut Geliştirirken Meyve Tüketilmeli Midir?

Bugün sizlere vücut geliştiren kişiler arasında doğru olduğu düşünülen bir yanlışı ortadan kaldırmak için bilgi vereceğiz. Sizlere anlatacağımız konu çoğu vücut geliştirme sporcularının.. yanlış beslenme olarak bildiği, oysa vücudumuz için oldukça önemli olan meyvelerin içerdiği glikoz nedeni ile çok az tüketilmesidir. Özellikle göbek bölgesinde yağlanmanın meyveler nedeni ile artacağını düşünen kişilerin aslında diğer yiyeceklere göre meyvelerin insan vücuduna daha çok yararının olduğunu bilmesi gerekmektedir. Doktor Jim Stoppani’ye göre vücut sağlığı için oldukça önemli maddeler içeren meyveler, içerdiği früktoz sebebiyle direk kaslar tarafından kullanılamaması insanların meyveden korkmasına neden olmaktadır. Fruktoz yapısına sahip olan meyveleri vücudumuzun kullanabileceği küçüklüğe yani glikoza çeviren organımız karaciğerdir. Vücut geliştirme sporu ile ilgilenenlerin tedirgin olması gereken nokta meyvenin tüketilmesi değil gereğinden fazla tüketilerek karaciğerdeki glikojen kapasitesinin dolması durumudur. Eğer vücudun ihtiyacından fazla vücuda früktoz girer ve karaciğer de bunu glikoza çeviremezse burada otomatikman früktozlar yağa dönüştürülerek vücudunuzda depolanmaktadır. Bu verdiğimiz bilgilerden sonra “ben nerden glikojen deposunun dolu olduğunu bilip de daha az meyve yiyeceğim” gibi bir soru işareti olabilir 🙂 Bunun için sporla ilgilendiğiniz süre zarfında ve sonrasında kendiniz için bir beslenme programı hazırlamak ve meyveleri de öğünlerinizde yeteri kadar yer vermektir. Bunun için sizlere ne zaman ne kadar meyve tüketmeniz gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi vererek bu konuda daha rahat ve sağlıklı bir şekilde hareket etmenizi sağlayacağız.

Sabah Uyanır Uyanmaz

Meyve yiyebileceğiniz en iyi zamanın sabah uyandığınızda olduğunu söyleyebiliriz. Uyuduğunuz süre içerisinde karaciğerler, deposunda bulunan glikojeni beyniniz için harcar ve uyandığınız zaman rahatlıkla meyve yiyerek boş olan depoyu doldurabilirsiniz. Karaciğerinizde glikojen azalıp beynin ihtiyacını karşılayamadığında beyin kaslarda bulunan proteinleri yakarak aminoasitleri kullanmaktadır. Bu tam olarak kaslarınızın erimesine sebep olmaktadır. Bu nedenle uyandığınızda meyve yemenin tam zamanı diyebiliriz. Sabah uyandığınızda yiyebileceğiniz en gerekli meyveler ve miktarları şu şekildedir. Bu tercihlerden bir veya iki tanesini seçebilirsiniz.ananas

 • 1 kâse ananas
 • 1 dilim kış kavunu
 • Orta boy 1 adet muz
 • 1 adet orta boy portakal

Antrenmana Başlamadan Önce

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Meyve tüketebileceğiniz en ideal saatlerden biri olan sabah uyandıktan sonraki meyve atıştırmanızın akabinde, vücut geliştirme sporu ile ilgilenen birisinin meyveyi rahatlıkla tüketebileceği diğer bir vakit ise antrenman öncesidir. Antrenmandan birkaç saat öncesine kadar ağır karbonhidratlı bir şey yemediyseniz egzersizlerinizde 30-60 dakika önce meyve yemek için oldukça iyi bir zamandır. Tükettiğiniz meyveler sayesinde glikojen ihtiyacınızı tam olarak karşılamış ve spor esnasında kaslarınıza rahatlıkla ve düzenli olarak glikojen gitmesini sağlamış olacaksınız. Yapacağınız oldukça önemli olan bu uygulama çalışmalarınız esnasında yorulmanızı engelleyecektir. Antrenmandan önce tüketebileceğiniz en ideal meyveler ve miktarları şu şekildedir. Bir veya iki tanesini tercih edebilirsiniz.karpuz

 • 1 adet orta boy armut
 • 2 dilim kavun
 • 1 dilim karpuz
 • 1 adet orta boy elma
 • 1 kâse çilek
 • 1 kâse üzüm
 • 1 kâse ahududu

Antrenman Bittikten Sonra

Vücudumuzun neredeyse mazotu olarak adlandıracağımız meyveleri sabah uyandıktan sonra ve antrenmandan önce özellikle tüketmeniz gerektiğinden bahsettik. Bunların dışında rahatlıkla tüketebileceğiniz diğer bir zaman ise antrenmandan sonradır. Antrenman esnasında kaslarınızın ihtiyacı olan glikoz vücut tarafından karşılanıp harcandığı için vücudun ekstra glikoza ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle antrenmandan sonraki vakit meyve yemek için oldukça idealdir. Sizlere önerdiğimiz meyveler ve porsiyonları ortalama 20-30 gram karbonhidrata eşdeğerdir. Spor esnasında kaslarınızı en iyi şekilde kullanabilmek ve geliştirebilmek için ihtiyacınız olan karbonhidrat miktarı 40-100 gram seviyelerindedir. Normal yiyeceklerle bunun bir kısmını karşılarken eksik olan kısmı da vücut için gerekli olan doğal şeker kaynağı meyvelerden karşılayabilirsiniz. Antrenmandan sonra tüketebileceğiniz en ideal meyveler ve miktarları şu şekildedir. Bir veya iki tanesini tercih edebilirsiniz.kiraz

 • 1 adet orta boy şeftali
 • 1 kâse kiraz
 • 1 adet orta boy elma
 • 1 kâse çilek
 • Yarım kavun
 • 1 kâse ahududu

Meyvelerin Vücudumuza Sağladığı Faydalar

Meyveler vücut için sadece glikojen kaynağı olarak görülmelerinin yanında bildiğimiz veya bilmediğimiz onlarca yarara sahiptirler. İşte bunlardan bazıları:

Elma: Yapısında bulunan polifenoller sayesinde vücudunuzun gücünün artmasını ve yağ yakımının hızlanmasını sağlayacaktır.

Portakal: Antrenman öncesinde tüketilmesi önerilen mükemmel bir meyve olarak nitelendirebileceğimiz portakal yapısındaki C vitamini sayesinde nitrik asidin serbest radikaller tarafından parçalanmasını önler.

Kiraz: Antrenman sonrasında tüketilmesini önerdiğimiz meyvelerden olan kiraz antrenman sonrasında oluşabilecek olan iltihabın önlenmesini ve iyileşmesini hızlandırmaktadır.

Karpuz: Kan akışına ve besin dağıtımına destek olan karpuz, içerdiği yoğun su kapasitesi nedeniyle oldukça düşük kalorili olduğundan özellikle yaz aylarında bol bol tüketilebilir.

Çok meyve yediği için kilo alan kişileri değil daha sağlıklı daha dirençli ve kuvvetli insanları duymuşsunuzdur. Yapmanız gereken meyveyi sizlere önerdiğimiz doğru vakitlerde miktarınca yemektir. Sizlere önereceğimiz diğer konu ise meyveleri bütün olarak yemek suyunu içmekten daha sağlıklıdır. Meyveleri doğal bir şekilde yeterli miktarda tüketmeniz vücudunuz için son derece gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Karın Eritme
Karın Eritme Hareketleri | Bu 3 Etkili Hareket ile Göbek Yağlarınızdan Kurtulun!

Karın Eritme Egzersizleri Göbek veya karın eritme en büyük problemlerimizden biridir maalesef, vücuttaki yağların en zor eriyen bölgesi olarak da...

Kapat