Vücut Geliştirenler İçin En İyi 10 Atıştırmalık

/ 7 Nisan 2015 / 49.337 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Vücut Geliştirme AtıştırmalıklarBir spor dalıyla uğraşmak beraberinde birçok gerekliliği de üstlenmek demektir. Bütün sporlar üzerine düşüldüğünde, sevildiğinde ve ilgi gösterildiğinde insan vücudunda olumlu değişiklikler yaratır. Vücutta en çok değişiklik yapan sporlardan bir tanesi de vücut geliştirme sporudur. Kilo vermek veya kilo almak için, fit ve kaslı bir görünüme sahip olmak için, sağlıklı kaslara sahip olmak için vs. tercih edilebilecek olan vücut geliştirme sporunun da beraberinde getirdiği bazı gereklilikler vardır. Bu gereklilikler uygulanmadığı takdirde yapılacak olan egzersizlerden tam olarak verim almak zordur.

Vücut geliştirmek için yapılan egzersiz çalışmaları dışında dikkat etmeniz gereken en önemli faktör beslenmedir. Spora başladığınızdan itibaren düzenli ve yeterli bir beslenme programınız var ise bunun yanına ek olarak atıştırmalık bir şeyler de tüketmeniz gerekebilir. Vücut geliştirme sporu boyunca kaslarınız yapılan ağırlık çalışmaları ve diğer egzersizler sonucunda.. öncekinden daha fazla proteine ihtiyaç duyacaktır. Kaslarınızın şişmesi ve güçlenmesi protein ile olduğu için, normal beslenme programınız bunu bazen tamamlayamaz ve burada atıştırmalık olarak tüketeceğiniz destekleyici besinler devreye girer. Vücut geliştirmeye gönül veren kişiler için en çok tercih edilen 10 atıştırmalık besin desteğini sizler için derledik:

1. Protein Müsli

Tahılların ön işlemden geçip yenilebilir hale getirilip karıştırılması ile oluşturulan bir takviye ürünüdür. Protein müslinin içerisindeki tahılların taneli olmasıyla lif, vitamin ve mineral açısından öneminin artmasını sağlamaktadır. Lif oranı olarak yüksek olan bu atıştırmalık uzun süre tokluk hissi oluşturması nedeniyle oldukça sağlıklı ve tercih edilen bir ürün olmuştur.

Protein Müsli

 

2. Protein Bar

Sporcuların ilk ve çoğunlukla tercih ettikleri atıştırmalık olan protein bar, içerdiği protein ve karbonhidrat değerleri bakımından ve ayrıca ihtiyaç olan enerjiyi vermesi bakımından vücut geliştiren sporcular için vazgeçilmezlerden olmuştur. Protein değerleri her çeşide göre farklılık gösteren protein barlardan bazıları bir kişinin 1 günde ihtiyaç duyacağı bütün protein ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Protein Bar

 

3. Fıstık Ezmesi

Proteine ihtiyaç duyan ve özellikle kaslarını geliştiren kişilerin tüketmesi gereken fıstık ezmesi tam anlamıyla bir protein deposudur. 100 gramında yaklaşık olarak 630 kalori bulunan fıstık ezmesi, egzersiz çalışmalarınız öncesi ve sonrası için tüketebileceğiniz ideal atıştırmalık yiyeceklerindendir. Fıstık ezmesi sağlıklı yağlar içermekle beraber protein, lif, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin ve sağlıklı bir besindir.

Fıstık Ezmesi

 

4. Protein Topları

Özellikle hacimleşme döneminde tüketilebilecek olan protein topları içerisinde fıstık ezmesi ve çikolata eklenilerek hazırlanmaktadır.

Protein Topları

 

5. Protein Krep

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Vücut geliştirmek için çalışmalara başlayan kişiler çoğu zaman kaslarını şişirmek ve kaslı görünüme sahip olmak için protein tozu tüketmektedirler. Protein tozu su içerisine katılıp içilmektedir. Ancak bir süre sonra insanın farklı şeyler tüketmek istemesi ortaya protein krepini çıkarmıştır. İçerisine protein tozu katarak hazırlayacağınız protein krep sizin için protein dolu bir atıştırmalık olacak.

Protein Krep

 

6. Ton Balığı

Aslında herkesin tüketmesi gereken bir atıştırmalık olan ton balığı 100 gram içerisinde 21-23 gram arası protein barındırmaktadır. Aynı zamanda içerdiği omega3 oldukça kıymetli bir besin haline gelmesini sağlamaktadır. Egzersiz çalışmalarınızın öncesinde ve sonrasında tüketeceğiniz ton balığı, çalışmalar süresince protein ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Ton Balığı

 

7. Protein Kurabiyeleri

Protein toplarında olduğu gibi farklı bir tat arayışı sonucunda oluşturulan ancak protein toplarına göre daha az şeker ve yağ içeren protein kurabiyeleri tüketebileceğiniz ve farklı tarifler içeren bir atıştırmalıktır.

protein kurabiyesi

 

8. Sütlü Yulaf Ezmesi

Protein bakımından zengin olan yulaf ezmesi içerisine meyve veya tatlandırıcı koyularak aynı zamanda sütle birlikte tüketildiğinde oldukça iyi bir atıştırmalık haline gelmektedir.

yulaf ezmesi

 

9. Kinoa

Tam protein kategorisinde olan kinoa içerdiği besin değerleri bakımından tahıl ürünlerine göre oldukça fazladır. İçerdiği kalsiyum, fosfor, amino asitler ve demir bakımından oldukça zengin olan bu atıştırmalık aynı zamanda 100 gramında 6 gram lif, 5,8 gram yağ, 70 gram da karbonhidrat bulundurmaktadır. Verdiği enerji miktarının oldukça fazla olması ve uzun süre tok tutması nedeniyle sporcular için oldukça ünü yayılmış bir besindir.

kinoa

 

10. Proteinli Puding

Protein topları veya protein kurabiyeleri gibi aynı formatta yapılan proteinli puding özellikle sporcuların çalışmalar sonrasında tatlı ihtiyaçlarını gidermek için hazırlanmıştır. Tatlı ihtiyacı özellikle egzersizlerden sonra fazlasıyla arttığı için kakao ve içerisine koyulan protein tozu ile hazırlanan puding bu ihtiyacınızı fazlasıyla gideren bir atıştırmalık olacaktır.

Proteinli Puding

 

Spor dünyasında en çok tercih edilen 10 atıştırmalık sizlerinde çalışmalarınız süresince tüketmeniz gereken besinlerdir. Destekleyici olarak alacağınız bu besinler kısa sürede kaslarınızda gelişmenin hızlanmasını ve aynı zamanda egzersizler esnasındaki gücünüzün ve potansiyelinizin artmasını sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
İç Bacakları Eritmek İçin Faydalı Hareketler Nelerdir ?

Vücudun her noktasındaki kasların belli bir seviyede çalışması gerekir. Kasların yeterince çalışmadığı noktalarda yağlanma dediğimiz şekil bozuklukları ve buna bağlı...

Kapat