Vücudun Gelişmesini Engelleyen 4 Faktör

/ 15 Ağustos 2015 / 23.507 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

vucut-gelisimini-engelleyen-faktorlerKas dokusunun gelişimine düşman olan ve sıklıkla her sporcunun yapmış olduğu hataların başlıcaları olan bu 4 hatayı sizler için derledik.

 

Sık Çalışmamak Düşmanınızdır

Zayıf insanların sıkça yaptığı hataların başında gelmektedir. Bir profesyonelin oluşturduğu haftalık seti uygulamaya başladıktan bir hafta içerisinde o seti yapmayı bırakıp ara verdikten sonra, (tabii bu aralar genellikle uzun bir aralar oluyor maalesef) kas gelişiminin etkisi azalmaya başlar. Ara vermekten kasıt spor yapan insanın çok hızlı çalışmasından dolayı yorgunluk yaşamasıdır. Onun yerine haftada 2 veya 3 kez setleri yerine getirmek çok daha yararlı olacaktır ki bu öngörü profesyonel sporcular tarafından da kabul görmüştür.

 

Çok Uzun Süren Çalışmalar

Setiniz ve çalışmanız ne olursa olsun ısınma süreniz hariç, 60 dakikadan fazla çalışmayınız ve 60 dakikayı geçen bir seti çalışmak için işleme koymayınız. Yapılan araştırmalara göre.. 1 saatten uzun süren çalışmalar vücut gelişimini olumsuz etkiliyor. Çalışmanızdan sonra vücudunuz büyüme ve gelişme olarak da adlandırılan testosteron yani büyüme hormonu vücudunuzda salgılanmaya başlar, ilk yarım saat sonunda maksimum seviyeye çıkar ve +15 dakika sonunda da eski haline dönmeye başlar. Bu nedenle antrenmanların 60 dakikalık dilim sonrasında gösterilen eforun tam manasıyla karşılığı alınmaz denilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

 

Hep Aynı Ağırlıkla Yapılan Çalışmalar

Tasvip etmediğimiz bir diğer çalışma şeklidir. Günler ve haftalar geçtikçe hala daha aynı ağırlıkla yapılan çalışmalar kas doku gelişiminde etki gösterememeye başlıyor ki kimse böyle bir gelişimsizliği istemez. Neden kas yapamıyorum sorusunun cevabı burada saklıdır. Bu yüzden çalışmalarda kullandığınız ağırlık ne olursa olsun periyodik şekilde çok az bile olsa ağırlıkların arttırılması gerekiyor. Şu uyarıyı da yapmadan geçmeyelim; kapasitenizin üstündeki ağırlıklara girip kas yırtılmasına da sebep olmayın!

Öncelikle olarak vücudunuza uygun bir ağırlıkla çalışmaya başlamalısınız ardından periyodik şekilde kullandığınız ağırlığı arttırmalısınız. Böylelikle vücudunuz her yeni ağırlığa daha da uyum sağlar şekle gelecek ve çok daha yoğun bir kas gelişimine faydası olacaktır. Eğer her defasında aynı ağırlıkla çalışmalarınızı yapıyorsanız vücut gelişimini yavaşlatan hatalardan birisini gerçekleştiriyorsunuz demektir. Vücut geliştirme hataları konulu makalemizde de bununla ilgili sık yapılan yanlışları derledik, okumak için tıklayın.

 

Aşırı Antrenman Yapmak

Uzun süreli antrenmanları periyotlara bölerek daha yoğun şekilde yaptıktan sonra dinlenmelisiniz hatta 5-6 hafta çalışılan antrenmanlardan sonra birkaç gün dinlenmeniz, kas gelişimi için vücudu toparlamanız gerekmektedir. Kondisyonunuzu en üst düzeyde tutmalısınız ki yapmış olduğunuz çalışmalardan çok daha fazla verim alabilesiniz. Gerek futbolcularda gerekse de spor yapan insanların kondisyon konusundaki en büyük sıkıntısı uzun soluklu çalışmalardan sonra ara vermemesidir. Bu konu ise vücut gelişimini etkileyen ve yavaşlatan olumsuz bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Protein Tozu Kullanımı
Protein Tozu Kullanımı Nasıl Olmalı?

Son yıllarda başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyada oldukça fazlasıyla tanınan ve tanınmaya devam eden vücut geliştirme sporu beraberinde bu...

Kapat