Vitamin Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur ?

/ 14 Nisan 2018 / 1.681 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Vitamin Latince “Vita” yani “Hayat” kelimesinden türemiş bir kelimedir. Vitaminler organik bileşenlerdir. İnsan vücudunda yaşanan metabolik olayların düzenleyicisi rolündedir. Vitaminler vücudun yaşam kaynağıdır. Vücudumuzun büyümesi ve metabolizmamızın işleyişi için dışardan besinler yoluyla almakta zorunlu olduğumuz organik bileşenlerdir. Eksikliklerinde ciddi sorunlar meydana gelebilmektedir. Vitaminler kısmen asidik özellik taşısa da bazı vitaminler de hormon görevi görmektedir. Vitaminler aynı zamanda antioksidan özelliğe de sahiplerdir. Vitaminler yağda ve suda eriyenler olarak iki çeşide ayrılır.

Yağda Eriyen Vitaminler:

Yağda çözünebilirler, suda çözünemezler. Yağda eriyen vitaminler karaciğerde depo edilmektedir. Fazla tüketimi yapıldığı takdirde toksik etki yapabilmektedir. Pişirilmeye karşı dayanıklıdırlar.

-A Vitamini

-D Vitamini

-E Vitamini

-K Vitamini

Suda Eriyen Vitaminler:

Bünyesinde B ve C vitaminlerini bulundurmaktadırlar. Yağda eriyen vitaminler gibi vücutta depo edilmezler. Fazla alındığı takdirde idrar yoluyla vücuttan atılırlar. Bir tek B12 Vitamini vücutta depo edilebilmektedir.

-B Vitamini

-C Vitamini

Vitaminlerin Faydaları

A Vitamini: Vücut direncini arttırır, enfeksiyonlarla mücadele gücümüzü arttırır, göz, kemik ve diş sağlığı için gereklidir, cildin sağlığını ve tırnakların dayanıklılığını arttırır. Kayısı, marul, havuç, erik, domateste bulunur.

B1 Vitamini: Kas ve sinir sistemi fonksiyolarının verimli bir şekilde yerine getirilmesine yardımcı olur. Yeterli derecede vücudumuzda bulunmadığı takdirde iştahsızlı, uykusuzluk, hafızada azalma ve dikkatsizlik gözlemlenebilmektedir. Şeker ve sinirsel hastalıklar için mutlaka yeterli derecede alınması gerekir. Ayrıca zihinsel fonksiyonların yerine getirilmesinde rol oynamaktadır. Buğday, kepek, koyun eti, sebze ve meyvelerde bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

B2 Vitamini: Vücutta depo edilmeyen vitamin çeşitlerindendir. Depo edilmemesinden dolayı mutlaka yeterli seviyede bu vitaminden almamız gerekmektedir. Cilt, tırnak, saç sağlığı için gereklidir. Eksikliğinde citte yanmalar, kaşınmalar, kızarıklıklar, kabarmalar meydana gelebilir. Dilde ve ağızda yanma, gözlerde yanma ve kaşınma gibi etkileri bu vitaminin eksikliğinde görebiliriz. Buğday, patates, et, süt, yumurta ve peynirde bulunmaktadır.

B3 Vitamini: Protein, yağ ve karbonhidrat metabolizması için gerekli bir vitamindir. Hüclerin oksijeni kullanabilmesi için vücut B3 vitaminine ihtiyaç duyar. Mide asitlerinin üretiminde rol alır. Yer fıstığı, sakatat, kırmızı et, balık ve baklagillerde bulunur.

B6 Vitamini: Sinir sistemi ve Hormonal sistemin en verimli şekilde çalışmasında görev alır. Eksikliğinde baş ağrısı, kansızlık, kas zayıflığı ve krampları görülebilmektedir. Muz, avokado ve tavuk etinde bulunabilmektedir.

B12 Vitamini: Bu vitamin vücudun genel büyümesini sağlayan etkilere sahiptir. Vücuda giren siyanürün vücuda zarar vermesini engeller. Bu sebeple sigara ve benzeri kötü alışkanlıkları olan kişiler B12 vitaminini yeterli seviyede tüketmelidirler. Süt, yumurta akı, peynir, balık, karides, karaciğer, böbrek ve midyenin içinde bulunmaktadır.

C Vitamini: Vücudumuz bu vitamini üretemez ve mutlaka dışardan alması gerekir. Vücuda girdikten 2 saat içerisinde kullanılır daha sonra vücuttan uzaklaşır. Karpuz, Yeşil biber, maydonoz, muz, kabak, lahana ve ıspanakta bulunmaktadır.

D Vitamini: Kemik büyümesi, gelişmesi ve iyileşmesine yardımcı olur. Kalsiyum ve fosforun emilimini arttırır. Balık, yumurta, tereyağında bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Vücut Geliştirmeye Başlamak İçin İdeal Yaş Nedir?

Genellikle ergenlik döneminde erkeklerde meydana gelen özgüvenle birlikte kasları geliştirme, vücut yapma hevesi başlamaktadır. Tam vücudun gelişme, boyun uzama yaşı...

Kapat