Türk Kalkışı Nedir, Nasıl Yapılır?

/ 2 Ekim 2015 / 8.569 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Türk KalkışıVücut geliştirme sporuyla ilgilenen arkadaşlar egzersizler içerisinde çok özel hareketlerin olduğunu bilirler. Yani kas geliştirmenin bel kemiği dediğimiz, oldukça muazzam hareketler sayesinde diğer sporculara göre daha kaslı ve daha kuvvetli olabilirsiniz. Bu özel hareketlerin çoğunu sporcular kendileri uygularken bir sır gibi saklarlar ve herkese söylemezler. Çünkü o sporcuyu diğer sporculardan ayıran ve farkındalık oluşturan şey o egzersizdir. İşte bugün sizlere adının unutulduğu ama birçok sporcunun bir sır gibi sakladığı, o egzersizlerden bir tanesini anlatacağım.

Türk kalkışı muhteşem bir vücut yapısına sahip olabilmek için yapılan bizim ülkemizde unutulmasına rağmen diğer ülkelerde önemle uygulanan hareketlerden bir tanesidir. Hareketin çıkış zamanı çok eskilere dayanmakla birlikte.. 20. yüzyılın başında en popüler egzersiz hareketlerinden biri olmuştur. Türk kalkışı hareketinin kısa bir tarihinden ve Türklere bu hareketin nasıl geçtiğinden şu şekilde bahsedebiliriz. Türk kalkışı hareketi ilk önce Sparta ordusunda bulunan askerler tarafından, sonrasında ise Teb şehrinde kurulan ve Teb Birliği’ndeki askerlere kuvvet, güç kazandırmak için yapılan bir harekettir. Teb Şehri Spartayı Türk kalkışı hareketiyle kuvvetlendirdiği askerleri sayesinde yenmiş ve Büyük İskender’in yükseliş zamanına kadar Yunanistan’da egemen güç haline gelmiştir. Antik Yunanistan’dan sonra Bizans ordusuna geçen bu hareket Bizans askerleri tarafından da yapılı vücuda ve güce sahip olmak için yapılmıştır.

Bizans ordusu tarafından yapılan Türk Kalkışı hareketi Türkler Anadoluyu ele geçirirken Türkler tarafından da öğrenilmiştir. Bu sayede bu hareketin son durağı Türkler olmuş ve ismini de bu şekilde almıştır. Çok kesin olmamakla beraber söylenilenlere göre Osmanlı Dönemi’nde Yeniçeri askeri olmak isteyenlerin 50 kilo ile bu hareketi yapıyor olabilmesi gereklidir. 50 kilo ile bu hareketi yapamayan kişiler zayıf ve güçsüz sayılacağı için Yeniçeri askeri olamıyorlar. Oldukça eski bir tarihi ve çok değerli bir hareket olan Türk kalkışı sandığınızdan daha farklı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır. Aşağıdaki fotoğraflarda Türk kalkışının her bir aşaması detaylı olarak resmedilmiş.

 

turk-kalkisi-birinci-asama 

turk-kalkisi-ikinci-asama

 

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

turk-kalkisi-ucuncu-asama

 

turk-kalkisi-dorduncu-asama

 

turk-kalkisi-besinci-asama

 

turk-kalkisi-altinci-asama

 

Türk Kalkışını Kimler Yapmalı?

Şimdi size vücut geliştirme sporundan beklentileriniz hakkında bir şey söylemek istiyorum. Eğer sizin amacınız vücudunuzu geliştirip, kaslarınızı şişirmekse bu hareketi yapmadan da onları elde edebilirsiniz. Ancak kas şişirip, karizmatik olmaktan ziyade amacınız kuvvet ve güç kazanmak, kaslarınızdaki koordinasyonu geliştirmek ve sağlam bir gövdeye sahip olmaksa Türk kalkışı hareketi tam size göredir. Plajda gezerken kasların ortaya çıkmış olması, six pack karın kaslarının olması, kısacası karizma için kaslarını şişiren ve özgüven patlaması yaşayan kişiler için Türk kalkışı hareketi biraz zor gelebilir. Eğer gerçek vücut geliştirme sanatını yapmak istiyorsanız, atletizmi, acıyı ve mükemmelliği isteyen ve bilen biriyseniz bu hareket sizi zorlamayacak ve hatta sonucunu gördüğünüzde mutlu edecektir. Türk kalkışının temelini oluşturan girya sporu hakkındaki bu kapsamlı makale de ilginizi çekebilir: Girya Sporu ile Zırh Gibi Olun

Türk kalkışı hareketini yapabilmek için yere yatın ve elinize bir ağırlık alarak yukarı doğru kalkın. Hareketin dikkat etmeniz gereken kısmı elinize aldığınız ağırlık sürekli yukarıda kalacaktır. Aslında tek bir hareketten değil de birden fazla hareketin hızlı ve akıcı bir şekilde yapılmasıyla oluşmaktadır. Bu özelliği sayesinde stabilize edici kaslarınızın kuvvetlenmesini sağlıyor. Aşağıdaki videoda hareketi detaylı göreceğiniz üzere Türk kalkışı hareketini yaparken ağırlıklı olarak girya (kettlebell) kulanılır, ancak siz dumbell veya kendinize çok güveniyorsanız olimpik bar da kullanabilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Vücut Geliştirme Sporu Sonrası Kas Ağrıları Nasıl Geçer?

Özellikle ağır spor yapan kişilerde antrenman sonucu oluşan yoğun kas ağrıları görülebilmektedir. Bu ağrılar iyi anlamda yorumlandığında yapılan egzersizlerin kişilere...

Kapat