Testosteron Seviyesini Doğal Şekilde Arttırma Yolları

/ 8 Haziran 2015 / 18.712 views / 1 Yorum

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

testosteron hormonu arttırmaTestosteron halk arasında erkeklik hormonu adıyla anılan ve sağlıklı yaşamın ayrılmaz bir parçası olan, vücudun ihtiyaç duyduğu en gerekli hormonlardan bir tanesidir. Halk arasındaki adının getirdiği yanlış bir bilgi vardır: Testosteron hormonu yalnızca erkeklere özgü bir şeydir. Bu tamamen yanlış ve saçma bir bilgidir, çünkü testosteron hormonu kadılarda da bulunan ama salınımı erkeklere oranla daha az olan bir hormondur. Her türlü yaşamsal işlevin merkezi olan beyin tarafından salınımı ve kontrolü gerçekleştirilmektedir. Bu hormonun erkekte az salınımı durumunda bazı kadınsal dürtüler ortaya çıkabilmektedir. Aynı şekilde kadınlarda da fazla salınımı erkeksi bazı dürtülerin gereğinden fazla hissedilmesine ve bu şekilde yaşanmasına neden olabilecektir. Testosteron hormonu bebeklerde cinsiyeti belirleyen bir etkendir. Anne karnına her canlı kadın olarak yani X kromozomları ile düşer. Bir süre sonra annedeki testosteron hormonunun salgılanma düzeyine bağlı olarak Y kromozomu bebeğe ulaşırsa bebek erkek olacaktır. Hormon bebeğin gerek duyduğu dönemde gereğinden az salgılanırsa bebekte transseksüel eğilimler çok daha net bir şekilde ilerleyen yıllarda görülecektir. Yine de bu tarz kişiliksel problemlerin anne karnındaki evrelere bağlanması tam anlamıyla testosteron üzerine mal edilemez.

Testosteron Hormonu Nedir, Ne İşe Yarar?

Testosteron vücudun bazı gereksinimlerini yerine getirebilmesi adına bir ihtiyaçtır. Kemiklerdeki kas yoğunluğunun, kişinin cinsel dürtülerinin, vücudun yağ oranının, kişinin enerji seviyesinin ve daha birçok işlevinin gerçekleşmesinde ya da sürdürülmesinde.. testosteron ihtiyacı ortaya çıkar. Kadınlardaki ihtiyacı da karşılayan hormon erkeklerde daha fazla salgılandığından erkeklerdeki kas ve kemik kuvveti bayanlara göre daha fazladır. Ayrıca erkeklerdeki yağ azlığı da bu hormona bağlı olarak açıklanabilecektir. Vücut geliştirme esnasında erkeklerin daha hızlı olduğu görülür. Bunun sebebi de testosteron hormonunun salgılanmasıdır. Hormon bu anlamda yağ yakımını hızlandırır ve enerji fazlalığı yaratır. Her şey gibi testosteron hormonu da yaş ile birlikte daha az salgılanacak ve yağların enerji haline dönüştürülmesi zorlaşacaktır. Bu gibi durumlarda kadın ya da erkek, kişinin kilo almaya başlaması görülecektir. Bunun yanında cinsel problemlerde erkeklerde yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkmaktadır. Özellikle 30 yaşından sonra sürekli olarak salınımı azalmaya başlayan testosterona bağlı olarak görülen iktidarsızlık, buna bağlı depresyon, cinsel isteksizlik, sürekli devam eden uykusuzluk ve yorgunluk halleri, artan kilo, kas oranında düşüş, kalp rahatsızlıkları, performansta azalma, sex isteğinde düşüş gibi durumlar kişileri oldukça olumsuz etkilemektedir. Hormonun kadınlarda erkeklere oranla çok daha az salınmış olması kadınlarda bu gibi durumların çok daha az bir değişiklik gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Buna rağmen erkeklerde 30 yaş neredeyse bir sınırdır. Bu yaştan sonra hormon seviyesi her sene %1–2 oranında azalmaktadır. Hormon düşüşünün etkilerini bilen erkeklerde sorunlar çok daha fazla hissedilir, çünkü bu durumlarda psikolojik etki mekanizması devreye girecek ve kişide daha fazla yıkıma sebep olacaktır. Yaklaşık olarak erkek ve kadındaki testosteron oranları sırasıyla 15  – 70 (ng/dl) ve 270 – 1070 (ng/dl)’dir. Oranlara bakıldığında kadınlık ve erkeklik cinsiyetlerindeki duyguların farkının neden bu denli ayrı olduğu ortaya çıkmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Testosteron ArttırmaErkeklerde bu denli yıkımlara neden olan testosteron düşüşünün önlenmesi mümkündür. Hem doğal, hem de yapay bazı yöntemlerle testosteronun düşmesini engelleyen bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yazıda yapay yöntemlerin yaratabileceği olumsuz sonuçlar ve vücuda olan zararlarından dolayı yalnızca doğal yollardan bahsedilecektir.  Testosteron arttırmanın doğal yolları ise şu şekilde sıralanabilir:

Testosteron Hormonu Nasıl Arttırılır?

  • Her gün yemeklerde yenilen yağların doğal olmadığı aşikârdır. İşte bu etken testosteron seviyesinin düşüşünü hızlandırabilmektedir. Bunun engellenmesi için hormonun artmasını sağlayan doğal yağlara yönelmekte fayda vardır. Sağlıklı olan ve doğal yollarla üretilen yağlar testosteron seviyesi yukarı çekmek için oldukça iyi bir yöntemdir. Az yağlı yemenin hormon seviyesini düşürdüğü bilindiğinden aşırıya kaçmadan sağlıklı yağlar tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı testosteron seviyenizi arttırmada yardımcı olacaktır.
  • Kan şekeri testosteron salınımında kilit noktadır. Eğer kan şekeri normalden yüksek olursa kişideki testosteron üretimi neredeyse %25 azalmaktadır. Bu da demektir ki hormonun azalmasını önlemek için kan şekerini yükselten karbonhidrat ve şekerden uzak durulacaktır. Karbonhidrat vücut için gerekli bir besindir. Bu yüzden hayatınızdan tamamen çıkarmanız gereksiz ve zararlı bir karar olur ama şeker bunun tam aksine tamamen kurtulmanız gereken bir maddedir. Bu yüzden bağımlısı olduğunuz şekerden uzak durmalı ve günlük gerekli olan 150 gram karbonhidrat alımının dışında fazladan alım yapmamalısınız. Bu gıdaların gereğinden fazla kilo yaptığı ve bu kilolarında testosteron seviyesini oldukça aşağılara çektiği bilindiğinde hem vücudunuz hem de hormon dengeniz için en doğru kararı verdiğinizden emin olacaksınız.
  • Her anlamda hayati öneme sahip olan uyku testosteron seviyesi ile de ciddi bir bağ içerisindedir. Uyku insanın gündelik ihtiyaçlarını karşılaması için enerji toplaması için gerçekleştirmesi gerekli olan bir zaruriyettir. Bu anlamda testosteronla bağının olması da oldukça doğaldır. Günlük uyku ihtiyacını yalnızca 5 saat ile karşılamaya çalışan kişilerde %15’lere varan bir testosteron azalması saptanmıştır.
  • Stresten uzak durmak ve kilo vermek testosteron arttırıcı diğer unsurlardandır. Stres zaten vücudun neredeyse tüm noktalarında bir zarar yaratır. Bu zarar testosteronda da azalma olarak ortaya çıkmaktadır. Fazla kilolar da testosteronun daha az salgılanmasına neden olduğundan mümkün olduğunca ideal kiloda kalmaya çalışılmalıdır.
  • Alkol almak karaciğere ve buna bağlı olarak da testosteron üretimine zarar verir. Kişilerin düzenli hayatının dışında aşırı alkol almaları durumunda hormonun azalması yaş sınırından önce gerçekleşmekte ve daha hızlı bir şekilde düşüş yaşanmaktadır.
  • D vitamini, çinko ve magnezyum testosteronu oldukça fazla korur ve arttırır. Bu anlamda bu vitamin ve minerallerin düzenli olarak vücuda girmesini sağlamak gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Testosteron Seviyesini Doğal Şekilde Arttırma Yolları (1 Yorum)

DMCA.com Protection Status
Fitness Kilo Alma Diyeti Nasıl Yapılır ?

Fitness sporu ile kilo almak isteyenler kolay ve hızlı bir şekilde istedikleri kiloya ulaşmaları mümkün hale gelmektedir. Size uygun bir...

Kapat