Testosteron Nedir? Nasıl Arttırılır ?

/ 2 Mayıs 2018 / 3.828 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde düzenli olarak vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerin hakkında epey bilgiye sahip oldukları konuların başında testosteron hormonu yer almaktır. Bu hormonun her bireyde ideal seviyede olması, sağlıklı bir yaşam için oldukça kritik bir önem taşımaktadır. Fakat günümüzde pek çok kişide testosteron eksikliği görülmektedir. Bu hormonun eksikliğinin görüldüğü durumlarda bu hormonu tekrardan eski haline getirmek için ise yapılması gereken yollar için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Testosteron Eksikliğinin Belirtileri:

– Erkekte cinsel isteksizlik

– İktidarsızlık

– Depresyon ve yorgunluk

– Kilo alımı

– Kalp hastalığı

– Şeker hastalığı

Kas kaybı

Her erkekte olması gereken ideal testosteron seviyesi 270-1070 aralığındadır. Bu oranların altında bir değere sahipseniz aşağıdaki çözüm yollarını deneyerek hormon seviyenizi yeniden eski haline döndürebilirsiniz.

Testosteron Hormonunu Artırma Yolları:

Testosteron hormonu olması gereken değerlerin altında ise testosteron nedir nasıl arttırılır? sorusunun cevabı olan çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

1.Sağlıklı Yağ Tüketimini Artırın:

Yapılan birçok araştırmanın sonucunda günlük olarak %40′ ın altında yağ tüketimi yapmak testosteron seviyesini düşürmektedir. Bu yüzden günlük olarak yağ tüketimine dikkat edilmelidir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken yağların türüdür. Mısır unu yağı, ayçiçek yağı gibi zararlı yağlar yerine mutlaka hayvansal yağlar gibi doğal ve yararlı yağlar tüketilmelidir.

2.Karbonhidrat Ve Şeker Tüketimine Dikkat Edin:

Eğer çok ağır spor yapan bir kişi değilseniz günlük olarak 150 gram kadar karbonhidrat tüketmek yeterli olacaktır. Bu miktarın fazlasında bir tüketim yaptığınız zaman testosteron oranında azalma görülecektir. Buna ek olarak fazla şeker tüketimi de kilo almanıza sebep olacaktır. Fazla kilo da yine testosteron üretimini azaltacağı için mutlaka fazla şeker tüketiminden de kaçınılması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

3.Uykunuza Önem Verin:

Günlük uykusunu 5 saatin altına indiren erkeklerin testosteron seviyesinde ‘lere varan bir oranda azalma görülmektedir. Bunun yanı sıra, uykudaki düzensizlikler kişinin hızla kilo almasına sebep olacağından testosteron seviyesinin azalmasına sebep olacaktır.

4.Alkollü İçeceklerden Uzak Durun:

Düzenli olarak alkol tüketimi yapmak karaciğerinize zarar vereceği için, karaciğerinizdeki bu zararda otomatik olarak testosteron hormonunun azalmasına sebep olacaktır. Bu yüzden kesinlikle alkol tüketimine dikkat edilmesi ve haftada 1-2 kereden fazla tüketim yapılmaması gerekmektedir.

5.Ağırlık Çalışmasına Önem Verin:

Ağırlık çalışmak vücuttaki testosteron seviyesini artırmadaki en etkili yöntemlerden biridir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken, ciddi manada bir ağırlık çalışması yapmak ve çoklu vücut hareketlerini ön planda tutmaktır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise, çalışılan sürenin önemidir. 1 saati aşan ağır çalışmalar hormon seviyesini artırmak yerine daha da azalmasına sebep olacaktır.

Vücut Tipleri Nelerdir? Vücut Tipine Göre Çalışma Ve Beslenme

6.Vitamin Ve Minerallerden Yardım Alın:

Bazı vitamin ve minerallerin kişi tarafından ekstra olarak tüketilmesi vücuttaki testosteron oranını yüksek oranda artırmaktadır. Bu noktada etkisinden faydalanılabilecek vitamin ve minerallerden bazıları, D vitamini, Magnezyum ve de Çinko’dur.

D vitaminin alabileceğiniz en etkili yöntem günlük olarak güneşten yararlanmaktır. Yaz ayları için oldukça kolay olan bu yöntem, kış aylarında dışarıdan alınan D vitamini takviyeleri ile sağlanabilmektedir.

Çinkonun testosteron etkisinden yararlanabilmek için, düzenli olarak mutlaka et, balık ve süt tüketiminizi artırmanız gerekmektedir.

Magnezyumun bu hormon üzerindeki etkisinden faydalanmak için yetişkin bir erkeğin ortalama olarak günlük 400-500 mg Magnezyum tüketmesi gerekmektedir.

#Testosteron Seviyesini Doğal Şekilde Arttırma Yolları

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Karın Eritme
Karın Eritme Hareketleri | Bu 3 Etkili Hareket ile Göbek Yağlarınızdan Kurtulun!

Karın Eritme Egzersizleri Göbek veya karın eritme en büyük problemlerimizden biridir maalesef, vücuttaki yağların en zor eriyen bölgesi olarak da...

Kapat