Steroid Hakkında Merak Edilen Her Şey

/ 9 Temmuz 2018 / 3.251 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde hemen hemen herkes kadın erkek fark etmeksizin spor yapmaktadır. Fakat bazı kişiler bunu sadece sağlıklı olmak ve bunun yanında fit bir vücuda da sahip olmak için yaparlarken kimileri de spor yapmayı adeta bir yaşam biçimi ve de meslek haline getirerek daha ağır sporlar yapmaktadırlar. Bu tarz ağır spor yapan kişilerin yaptıkları bu spora ise; vücut geliştirme sporu ve bu sporu yapan kişilere de vücut geliştirmeciler denmektedir.

STEROİD NEDİR?

  Steroid, dört halkadan meydana gelmiş olan karbon iskeletli doymuş ve doyamamış yağ (lipit) yapısıdır.  Önemli yapısı ise hormon görevi görmesidir. Steroid, Asetil KoA biyosentez moleküler enzimlerden oluşmaktadır.(bilgi) Özellikle spor yapan kişiler tarafından sıklıkla duyulan bir kavram olarak açıklanabilmektedir. Steroid genellikle vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerin, daha kolay ve hızlı bir şekilde kaslarını geliştirmek ve güçlendirmek adına kullandıkları bir üründür.

Steroid daha çok vücut geliştirmeciler tarafından kullanılsa da aslında temelde pek çok hastalığın tedavisinde de kullanılan bir ilaç olarak da anılmaktadır.

  • Bu hastalıklardan ilki; kanser sonrası testisleri alınan erkekler için cinsel istek sağlaması için kullanılan tedavidir.
  • Bir diğer hastalık tedavisi ise; metabolizması düzenli olarak çalışmayan kişiler için steroid, kişinin metabolizmasının düzenli olarak çalışıp aynı zamanda bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde ve düzgün faaliyet göstermesine katkı sağlamaktadır.

STEROİDLERİN KULLANIM AMAÇLARI VE FAYDALARI NELERDİR?

  Steroidler spor amaçlı vücut geliştirmeciler tarafından kullanıldığı gibi, bunun yanı sıra tıbbi amaçlı olarak da doktorlar tarafından hastalara tedavi amaçlı uygulanabilmektedir.

Vücut geliştirici kişiler tarafından kullanılan steroidler, ‘anabolik androjenik steroidler‘ olarak adlandırılmaktadır. Bu steroidlerin temel amacı ise; kişinin yaptığı spordan daha fazla verim almasını sağlamak ve bu sayede de kişinin vücut kas kütlesini artırmaktır.

  Günlük olarak kullanılan steroidlere verilen isim ise; anabolik steroidler olarak adlandırılmaktadır. Bu steroidlerin kullanım amacı; protein sentezinin vücutta bulunduğu oranın artırılması ve bunun yanında da kişilerin vücudunda bulunan ufak yaraların iyileşmesinin sağlanmasıdır.

  Tıbbi amaçla kullanılan steroidler, genellikle tek tür olmaktadır. Bununla beraber mutlaka doktor kontrolü altında verilen bu steroidler, sürekli doktor tarafından düzenli olarak takip edilir. Bunun sebebi ise, vücudun kendi başına ürettiği steroid oranının, dışarıdan verilen steroid oranından daha az olması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

STEROİD’İN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

  Steroid başta kasların güçlenmesini ve kas kütlesinin artmasını sağlamasının yanı sıra steroid nedir faydaları ve zararları nelerdir nasıl kullanılır konusu ile ilgili de bir takım zararları görülebilmektedir. Her kişide ya da her hastada yan etkiler görülmese de, görülmesi mümkün olabilen belli başlı yan etkiler şu şekilde açıklanabilmektedir;

Beyin ile ilgili yan etkiler; Yüksek dozda alınan steroidlerde, kişilerde sinirli hatta agresif davranışlar görülebilmektedir. Bunun yanı sıra kişilerde, uyku düzeninde bozulma, paranoya, aşırı derecede üzgün ya da mutsuz hali ya da tam tersi olarak aşırı derecede mutlu olma durumu, depresyon ve ani durum değişiklikleri görülebilmektedir.

Yüz ile ilgili yan etkiler; Yüz ile ilgili görülen en büyük yan etki su tutma eğilimine bağlı olarak görülen yüz bölgesinde ödem oluşması durumudur. Bunun yanı sıra yüz bölgesinde görülebilen bir diğer yan etki de kadınlarda kıllanma ve tüylenme durumlarının çoğalması durumu olmaktadır. Son olarak yüz bölgesinde görülebilen bir diğer yan etki ise; yoğun olarak sivilcelenme durumudur.

Kalp ile ilgili görünen yan etkiler; Steroid kullanımı sonucunda meydana gelebilecek en önemli ve tehlikeli yan etkiler genellikle kalp ile ilgili olan yan etkiler olmaktadır. Kalp ve damar sağlığı steroid kullanmayan kişiler tarafından da oldukça hassas ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Fakat bu durum steroid kullanıma maruz kalan kişiler için daha da fazla bir önem arz etmektedir.

Steroid kullanımı her ne sebepten olursa olsun kısa süreli olmalıdır. Belli bir sürenin üzerinde steroid kullanımları kişiye kalp ve damar sağlığı açısından oldukça fazla zarar verebilmektedir. Bu zararlardan bazıları; kalp hastalıkları, kolesterol seviyesinin normalin çok üzerine çıkması ve damarlarda yoğun miktarda kolesterol birikmesine sebep olmaktadır.

Mide ile ilgili yan etkiler; Midede de fazla steroid kullanımından kaynaklı olarak birçok farklı yan etki görülebilmektedir. Bunlardan en belirginleri; kişinin midesinde gereğinden fazla bir şişkinlik hissiyatı görülür. Bu durum kimi zaman öyle bir durum alabilir ki kişinin günlük yaşantısını oldukça olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Bunun yanı sıra kişide; bulantı ve mide asidinde artışta görülebilmektedir.

Steroid türleri ile ilgili diğer yardımcı kaynak makalelerimizi inceleyebilirsiniz;

Dianabol Nedir? Yan Etkileri Ve Zararları Nelerdir?

Anadrol Nedir Zararları Nelerdir ?

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Pre-Workout Supplementi Nedir ?

Düzenli spor yapan ve vücut geliştirmesi için en iyi şekilde sonuçlar almak isteyenler için sayısız supplement sunulmaktadır. Hem daha kaliteli,...

Kapat