Squat Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

/ 20 Şubat 2016 / 75.563 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Squat FaydalarıSquat özellikle kalça kaslarını harekete geçirerek daha formda bir görünüme kavuşmasına yardımcı olan bir spor dalı olmakla birlikte karın kaslarını en çok da bacak kaslarını çalıştırarak daha düzgün bir görünüme kavuşmaya yardımcı olan bir spor dalıdır.

Squat hareketlerini koltuğa çömelme yani oturup kalkma şeklinde bile yapabileceğiniz için squat, hem günlük aktivitelerinizin içerisine yerleştirebileceğiniz hem de gayet kolay uygulanabilen bir spordur.

 

Squat Nasıl Yapılır?

Çömelme hareketlerinden oluşan squat sporu özellikle spor aletlerine ihtiyaç duyulmamasından dolayı oldukça tercih edilir bir spordur. Ancak squat ağırlıklarla birlikte de spor koçu eşliğinde yapılabilir. Yani squat iki şekilde yapılabilmektedir. Ağırlıklarla yapılan squat antrenmanları ve aletsiz yapılan squat antrenmanları şeklinde ikiye ayrılır.

1) İlk olarak squat antrenmanlarınızı ağırlıksız yapabilir ve kalça ve basenlerinizi biraz toparlamaya başlayabilirsiniz. 

2) Ayaklarınızın 45 derece açı ile açmalı ve bacaklarınızı kalçalarınızın genişliğinde açarak konumlandırmalısınız.

3) Başınızı dik tutmalı ve sırtınızı dümdüz tutarak poponuzu dışarıya çıkartmalısınız sırtınızı hiç bükmeden yere paralel bir şekilde çömelmeli ve tekrar kalkmalısınız.

4) Hareketlerinizin doğru bir şekilde yapabildiğiniz konusunda emin olamıyorsanız bir antrenörden yardım alabilirsiniz. Ya da hareketleri ayna karşısında yaparak pozisyonunuzu düzeltebilirsiniz.

5) Bu hareketleri bir süre yaptıktan sonra kendinizi hazır hissettiğinizde aletlerle yani ağırlıklarla çalışmalara başlayabilirsiniz.

 Squat Nedir? Squat Hareketleri  TIKLAYINIZ.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Squat Faydaları Nelerdir?

  • Karın, bacak ve kalça kaslarınızı forma sokan squat hareketleri sizi çok daha güzel bir görünüme kavuşturma özelliğine sahiptir.
  • Kalçanızı sarkık ve gevşek halinden daha sıkı daha formda bir hale getirebilirsiniz. Squat aynı zamanda bacak ve karın kaslarınızı da sıkılaştırmaktadır. Aynı zamanda tüm kaslarınızı çalıştıran bir spordur.
  • Günlük hayatımızda birçok işimiz için bacak kaslarımıza ihtiyaç duyarız aslında. Ancak bacak kaslarımız çok gelişmediği için günlük aktivitelerde eğilip kalkarken herhangi bir şeye uzanırken zorlanabiliriz. Özellikle bu gibi durumlara çözüm olabilecek bir spor olan squat günlük aktivitelerimizde çok daha rahat hareket etmemizi sağlar.
  • Spor yapmak yağ yakımı açısından da büyük önem arz ettiği için squat özellikle kas kütlesi arttırdığı için yağ yakımını da arttırarak çok daha formda görünmenizi sağlayacaktır. Squat tüm vücut kaslarınızı çalıştırdığı için tüm vücudunuzda yağları yakmanıza yardımcı olacaktır.
  • Gün içinde televizyon izlerken, uzanırken, mutfakta dolaplara eğilirken vs. birçok işleminizi yaparken squat hareketlerini yapabilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Basen Eritme Hareketleri

Squat hareketleri çok daha güzel görünen popoya sahip olmanıza yardımcı olabilecek bir spordur. Ancak squat yaparken bir hocadan yardım almanızda fayda vardır. Çünkü özellikle de herhangi bir bel veya sırt rahatsızlığı olanların squat hareketleri yaparken çok dikkatli ve bilinçli olması gerekmektedir. Bu alanda uzman kişilerden yardım almanız hem çok daha doğru hem de daha etkili bir şekilde squat hareketleri yapmanız konusunda size yardımcı olacaktır. “Squat doğru şekilde nasıl yapılır?” sorusuyla ilgili daha detaylı bilgi edinmeniz açısından aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

Squat Antrenman Programı

squat programı

 

Spor yapmaya başlamak ve devam ettirmek prensip ve ciddiyet gerektirir. Çünkü birçok spor uğraşı çok alet ve uğraş isteyebilir. Squat hareketleri kendi kendinize yapabileceğiniz bir antrenman türüdür. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden squat egzersizleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler
DMCA.com Protection Status
l carnitine
L Carnitine Yağ Yakıcının Vücudunuza Etkileri

Vücudumuz lysine ve methionine amino asitlerinin sentezlenmesi ile oluşmuştur. L carnitine ise vücudumuz için çok önemli bir besin takviyesidir. L...

Kapat