Sporda Göğüs Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

/ 30 Ağustos 2018 / 12.875 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Spor antrenmanları yapanların nerdeyse tamamı antrenmandan sonra kas ağrıları çeker. Bu ağrıların oluşmasına iyi tarafından bakıldığında yapılan antrenmanın yeterli bir düzeyde yapılmış olduğu görülebilir. Fakat antrenmanın yeterli olması meydana gelen bu ağrıların çekilmesi gerektiği anlamına gelmez. Sonuç olarak spor sağlık için yapılır bu nedenle günlük yaşantıda sürekli bu ağrıları hissetmek rahatsızlık verir. Bu sebeple antrenman yapan kişilerin ağrının oluşma sebeplerini, alınacak önlemleri ve ağrı tedavisini bilmesi gerekir. Aksi halde hem acı hissedilir hem de spora olan ilgide azalma meydana gelir. Peki, sporda göğüs ağrısı neden olur nasıl geçer?

Göğüs Kas Ağrıları Neden Oluşur?

  • Sürat ve ağırlık antrenmanlarında gelişim kaydedebilmek için kaslara gereğinden fazla yüklenmek gerekir. Göğüs antrenmanı yapan kişiler de bu şekilde çalışarak göğüs antrenmanı yaparlar. Bu yüklenmenin sonucu olarak göğüs bölgesinde yer alan kas dokuları biraz zarar görür. Ardından yapılan istirahatlerde alınan besinler ve vücutta bulunan hormonlar sayesinde zarar gören kaslar onarılır ve daha bir güçlü hal alır.
  • Kasların yeniden yapılanması anında ise birçok kimyasal olay meydana gelir. Kasların gelişimi sırasında meydana çıkan kimyasal olaylardan biri laktik asit salgılanması durumudur. Bu asit, kas tarafından zarar gören glikozun artığı olarak nitelendirilir. Salgılanan bu laktik asit kas içinde ve çevresinde birikmeye başlar. Bu birikim ile pH değeri düşer ve düşük pH da acı ve ağrı duyulmasına neden olur.

Meydana gelen ağrıların geçmesi için ortamda bulunan laktik asidin uzaklaştırılması gerekir. Ağrının meydana geldiği bölgeye hiçbir müdahale yapılmaz ise istirahatin ve solunumun etkisiyle bir süre sonra laktik asit dağılır. Ancak bu acıya dayanamayıp daha hızlı geçirmek isteyenler için birçok yöntem vardır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Göğüs Kas Ağrıları Nasıl Geçer?

Antrenmandan sonra oluşan göğüs ağrıları bir süre sonra kendiliğinden geçebileceği gibi bu ağrıları geçirmek için kullanılabilecek bazı yollar da vardır.

Örneğin spordan sonra alınacak ılık bir duş kas ağrılarını olabildiğince dindirecektir. Antrenman sonrası birikecek olan laktik asidin dağıtılması için ufak bir masaj yapmak ve bol su içmekte faydalı olacaktır.

Bunların yanı sıra antrenman yapıldıktan bir sonraki gün hafif ve zorlayıcı olmayan bir egzersiz yapmak kas ağrılarına iyi gelecek yollardan bir tanesidir.

İlaç kullanılmadan yapılacak olan yöntemlerden bir diğeri ise ağrı olan bölgeye sıcak su torbası ya da sıcak havlu koymaktır. Sıcak uygulamalar kasların gevşemesini sağlar.

Eğer dayanılamayacak ölçüde ağrılar hissediliyorsa doktor kontrolünde kas gevşetici ilaçlarda kullanılan yöntemler arasındadır.

Kas Ağrısı Olmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Kas ağrılarının oluşmaması için her sporcunun kendi seviye ve yapısına uygun antrenman yapması gerekir. Antrenmandan önce kaslar esnetilmeli ve ısınma hareketleri yapılarak başlanmalıdır. Alkolden uzak durulması, düzenli ve yeterli beslenilmesi, protein bakımından zengin olan yiyecekler tercih edilmeli ve uzman hocalar yardımı ile antrenmanlar yapılmalıdır.

İlgili yardımcı kaynak makaleler;

Vücut Geliştirme Sporu Sonrası Kas Ağrıları Nasıl Geçer?

Antrenman Sonrası Kaslarımız Neden Ağrır?

Spordan Önce Ve Sonra Esneme Hareketleri Nasıl Yapılır ?

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Scivation Xtend Bcaa Hakkında Bilmedikleriniz

Xtend Bcaa, Scivation markasının ürettiği Lösin, İzolösin ve Valin içerikli ürünüdür. Bunlara ek olarak içeriğinde Glutamin, B6 Vitamini ve Sitrülin...

Kapat