Sporcuların Sık Sık Karşılaştığı Sinir Kökü Sorunu: Sinir Sıkışması

/ 28 Eylül 2020 / 2.190 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Vücudumuzdaki sinirler omurilikten uzanarak vücudun çeşitli yerlerine uyarılar göndermektedir. Bu sinirlerde zaman zaman sıkışmalar meydana gelebilir ve uyarı alacak organlar ağrılı bir şekilde uyarılabilir. Bu durum göz ardı edilemeyecek kadar ciddi bir durumdur.

Sıkışan sinirden gelen uyarılar küçük veya şiddetli olabilir. Bu durumun devam etmesi çeşitli sorunlara yol açabilmektedir.  Sinir sıkışması durumunuz varsa derhal tedavi almanız hastalığın önüne geçmede çok önemlidir. Yapılan bu tedavi ile zaman zaman hasar geri döndürülemese bile ağrı ve diğer semptomları ortadan kaldırabilir.

Sinir sıkışması, vücudun her yerinde meydana gelebilen ve çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşum riski artan sık görülen bir sağlık problemidir.

 

Sinir Sıkışması Neden Olur ?

 Sinir sıkışması sebepleri neler diye baktığımız zaman karşımıza birçok sebep çıkabilir.

Sinir çıkması genellikle sinirlerin olduğu bir bölgenin hasar alması sonucu meydana gelir.  Bu darbe tekrar eden hareketlerin yarattığı bir etki de olabilir. Uzun süre ayakta durmak veya uyurken dirseklerinizi bükmek gibi nedenler de sinir sıkışmasının yaygın nedenleri arasında gösterilmektedir.

Devamlı olarak aynı bölgede aynı hareketlerin yapılması da (telefon tutuşumuz, kalem tutuşumuz vs.) sinir sıkışmasını tetikleyen nedenler arasında gösterebileceği gibi genetik faktörlerin etkisi de hiç azımsanmayacak kadar önemlidir. Bu da ailenizde herhangi birinde sinir sıkışması sorunu varsa sizin de başınıza gelebileceğinin kanıtıdır.

Bunlar dışında omurgadan çıkan bir sinir kökünün çevresinde meydana gelen enfeksiyon da sinir sıkışmasına neden olabilmektedir.

Kimlerde Sinir Sıkışması Görülür ?

 

 • Ağır yük taşıyanlar, zorlu iş koşulları
 • Fazla Kilo
 • Duruş bozukluğu
 • Stres
 • Telefon ve bilgisayar bağımlılığı
 • Spor aktiviteleri
 • Dolaşım veya sinir fonksiyonlarını etkileyen problemlerin varlığı
 • Aile öyküsünde sinir sıkışması olan kişiler hastalık açısından risk altındadır.

Sinir Sıkışması Tedavisi Nasıldır ?

 Sinir sıkışması nasıl tedavi edilir dediğimiz zaman buna net bir cevap vermek mümkün olmayabilir. Çünkü tedavinin nasıl yapılacağı etkene ve sinir sıkışmasının boyutuna göre değişiklik gösterir.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

İlerlememiş vakalarda sinir sıkışması olan bölgeyi dinlendirmek ve semptomlara neden olan aktivitelerden uzak durmak sizi rahatlatabilir. Ancak dinlenmenin işe yaramadığı durumlar da olabilir. Bu durumda semptomlar devam ederse doktoruna danışmalı ve uygun bir tedavi belirlenmelidir.

Daha ağır vakalarda ise sinire baskı uygulayan bölgenin çıkarılması gerekebilir. Örneğin kemik parçaları ve doku yaraları.

Tedavi şunları içerebilir;

Aspirin, iboprofen ve naproksen gibi etken maddeler sinir sıkışmasının olduğu yerdeki şişliği azaltabilir ve rahatlamanızı sağlar.

Oral yoldan alabileceğiniz kortikosteroidler de şişlik ve ağrınızı azaltma da faydalı olacaktır. İlerleyen vakalarda ise kısa süreli olarak kullanılacak narkotikler ağrınızı dindirmeye yetecektir.

Düzenli uygulanacak fizik tedavi uygulamaları ile kaslarınızın gerilmesini ve güçlenmesini sağlar, sinir sıkışmasında başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır.

Yukarıdaki tedavilerin hiçbirine yanıt vermeyen ileri düzey hastalarda cerrahi tedavi gerekmektedir. Sinir kaybını önlemek için yapılan bu ameliyattan sonra birkaç haftalık bir rehabilite programı uygulanır ve kişi eski düzenine dönüş sağlar.

Sinir Sıkışmasının Belirtileri Nelerdir ?

 Sinir sıkışması birtakım belirtiler ortaya çıkarabilir. Nöroloji doktorlarına göre belirtilerin çoğu ağrıyla beraber seyreden semptomlardır. Bu belirtiler değişiklik göstermekle beraber sinir sıkışmasının şiddetine ve bulunduğu konuma göre değişiklik gösterebilmektedir.

İşte sinir sıkışmasında görülen belirti ve bulgular;

 • Bel ve boyunda özellikle hareket halinde oluşan sıkıştıran ağrılar
 • Uyuşma ve karıncalanmalar
 • Özellikle ayaklarda iğne batma hissi
 • Tekrarlanan aktivitelerde güçsüzlük hissi
 • İlerleyen vakalarda duyu kaybı
 • Havadaki ani sıcaklık değişimlerinden etkilenme

Sinir Sıkışmasından En Çok Etkilenen Sinirler Nelerdir ?

 En sık hareket yoğunluğunun fazla olmasından dolayı el bileklerinde görülen sinir sıkışmasıdır ve buna karpal tünel sendromu ismi de verilmektedir. Gün içerisinde en çok hareket eden bölge ellerimiz olduğu için burda görülen sinir sıkışması genellikle gün sonunda etkisini göstermeye başlar. Kol boyunca ağrı ile başlayan belirtiler uyuşma ve güç kaybıyla da seyredebilir.

Son yıllarda en çok baş başa kaldığımız teknolojik alet olan bilgisayarların kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber bel ve boyun bölgesinde de artış gösteren sinir sıkışmaları bazen vücuda yayılarak kol ve ayaklarda güçsüzlük, his kaybı ve karıncalanma gibi belirtiler gösterebilir. Duruş pozisyonunu düzeltmek boyun ve belde meydana gelebilecek sinir sıkışması riskini büyük ölçüde engelleyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Alman Hacim Antrenmanı (GVT) ile Daha İri Bir Vücuda Kavuşun

Alman Hacim Antrenmanı GVT Erkekler için vücut geliştirme sporu ilgi konusu olmakla birlikte bu sporu yapan kişilere de her zaman...

Kapat