Sporcular Yumurtanın Sarısı Neden Yemez ?

/ 11 Ekim 2018 / 21.642 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Vücut geliştirme sporuyla ilgilenenlerin, kahvaltı da ve gün içerisinde en fazla tükettikleri veya tüketmeye çalıştıkları ürünlerin başında yumurtalar gelmektedir. İçerdiği yoğun protein ve uygun fiyatlı olması sayesinde, sporcular için ucuz protein kaynağı ve yararlı bir besin olarak görülen yumurtalar, ihtiyaç duyulan her anda tüketilen ve günlük protein ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamasıyla bilinmektedir. Fakat sporcuların yumurtanın sarısını yememe durumu da, sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bunun farklı sebepleri bulunmaktadır. Ancak hiçbir zaman sağlık konusunda bir sonuç doğuracağından veya kötü bir şey olduğundan kaynaklanan bir durum değildir. Tamamen farklı ve özel sebepler yer alırken; yumurtanın sarısını yemek hiçbir zaman olumsuz bir sonuç doğurmaz. Her zaman merak edilen ve insanlar tarafından sıklıkla yöneltilen bu sorunun asıl cevabına geçerken, herkesin bu yöntemi uygulamadığını da belirtmemiz gerekir.

Farklı sebeplerin bulunduğu ve sporcudan sporcuya göre, sporcuların bulundukları dönemlere göre değişkenlik gösterecek olan bu olayla birlikte, yumurtanın sarısının tüketilmemesi durumuyla karşılaşmak oldukça normaldir.

Yumurtanın Sarısının Yenilmeme Sebepleri

Şimdi temel olarak neden yumurtanın sarısının belli dönemlerde veya sürekli olarak tüketilmediğinden bahsedelim.

Definasyon Dönemleri

Sporcuların vücut geliştirmeye başladıktan sonra geçirdikleri birçok dönem vardır. Bunlardan birisi de; Definasyon dönemleridir. Definasyon dönemi; vücudun hacim kazanmasının ardından gelen ve vücutta kalmış olan diğer yağların vücuttan atılması dönemidir. Yumurtanın yağ kısmının büyük bir bölümü sarı bölümünde bulunduğu için ve sporcularda bu dönemlerde yağ almadıkları için, yumurtanın sarısını tüketmemeyi seçerler. Belli bir süreyi kapsayan bu olayla birlikte, aslında yağ içeren hiçbir besinin de tüketilmemesi gerekmektedir.

Definasyon dönemi ile ilgili makaleler;

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Definasyon Dönemi Nedir Nasıl Yapılır ?

Definasyon Diyeti ile Kaslar Nasıl Ortaya Çıkar?

Daha Fazla Yumurta Tüketmek İçin

Sporcular, kas gelişimi için en önemli etken maddesi olan protein tüketimini arttırmak konusunda destek alabilecekleri ürünlerin başında gelen yumurtayı ne kadar fazla tüketirse, o kadar fazla protein kazanacağını bilmektedirler.  Yumurtanın içerdiği proteinin %40’lık kısmı sarı bölümünde, %60’lık bölümü ise; beyaz bölümündedir. Yani sarı kısmı tükettiğiniz zaman belli bir yerden sonra kesilecek, boğulma hissini yaşayacak ve yeterince tüketememiş olacaksınız. Normalde bütün yumurtayı 4 tane tüketebilen bir sporcu, sarı kısmı yemediği zaman, bu sayısı 12-14‘e yükseltebileceği için, sarı kısmı yememeyi tercih eder. Böylece, proteinin yoğunlukla olduğu bölümünü daha fazla yiyerek, vücuda daha fazla protein girmesini sağlamış olacaktır.

Sivilcelerden Kurtulma veya Yenilenmesini Önleme İsteği

Yağlı vücutların yağ tüketimi sonucunda, vücudun değişik bölgelerinde sivilceler ortaya çıktığı görülebilir. Bu gibi durumlarda problem yaşayan sporcular, yumurtanın esas yağ kısmı olan sarı kısmını tüketmeyerek, istedikleri sivilcesiz vücuda ulaşmalarını sağlamayı amaçlamaktadırlar. Bu nedenle, belli dönemlerde veya sürekli olarak yumurtanın sadece beyazını tüketebilir, böylece sivilce oluşumunu da engellemiş olabilirler. Tamamen kişisel ve vücuda göre değişiklik gösterecek olan bu durum, farklı vücutlarda sivilcesiz bir durum ortaya çıkarabilir.

Tamamen tercihe bağlı olarak tüketilen veya tüketilmeyen sarı kısımları tüketmeyecek olsanız bile; israfın önüne geçmek için farklı şekillerde değerlendirmenizi öneririz. Bu nedenle, kesinlikle yemediğiniz kısımları çöpe atmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Egzersiz Hareketleri
Kolay Zayıflama | Kolay Kilo Vermenin 5 Kolay Yolu

Kolay Zayıflama Yöntemleri Kolay zayıflama yöntemlerinin başında egzersiz hareketleri gelir. İnsanların yoğun yaşam tarzları, zayıflama hareketlerine vakit ayırmalarını imkansız hale...

Kapat