Spora Gitmeyi Kolaylaştıracak 9 Etkili Yöntem

/ 31 Aralık 2016 / 5.882 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Spora Gitmeyi Kolaylaştıracak Olan Yöntemlerİçinde bulunduğumuz çağı düşündüğümüzde, birçoğumuz kilo kontrolü konusunda çeşitli yöntemler uygulamaktayız. Çağ gereği insanlığın büyük çoğunluğunun masa başı diye tabir edilen işlerde çalıştığını biliyoruz. Globalleşen dünyada bu tarz işlerin  ihtiyaca bağlı olarak  arttığı bilinmekle birlikte, kilo kontrolü konusunda ise aynı oranda endişelenmekteyiz. Günümüzde kilo kontrolü için uzmanlar genellikle iki etken üzerinde duruyorlar. Bu etkenler, hepimizin tahmin edeceği gibi diyet ve spordur. Kilo kontrolü üzerindeki hakimiyetleri düşünüldüğünde; diyetin genellikle kilo vermek isteyenlere yönelik bir program, sporun ise kilo alma ve kilo verme isteklerine cevap verebilen nitelikte bir program olduğunu bilmekteyiz. Buradan hareketle sporun hayatımıza entegre olması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu entegrasyonu hemen herkes hayata geçirmek istese de maalesef bunda pek başarılı olunamıyor.

Her semtte birden fazla spor salonu olduğu düşünüldüğünde, imkanların da artmasına bağlı olarak insanların çılgınlar gibi spor yapmasını bekleriz. Ancak durum o kadar da iç açıcı değil. Peki bizi spor yapmaktan alıkoyan nedir? Bir işi yapamıyorsak, çözüm odaklı davranmak için önce bu durumun neyden kaynaklandığını bi oturup düşünmekte fayda var.

Fiziksel engeller haricinde, spor yapmamıza engel olan şey temelde insan psikolojisidir. Spora gitme yolunda aklımızın bize oynadığı oyunlara biz kısaca “bahaneler silsilesi” diyoruz. Normal şartlarda aklımızın ucuna bile gelmeyen işler, spor yapmak söz konusu olduğunda inanılmaz derecede önemli hale gelebiliyor. İşin ilginç yanı ise biz bile buna inanır hale geliyoruz.

 

Üşengeçlik Duygusunu Nasıl Yenerim?

Spor yapmak için kendimizle mücadele etmemiz konusunda en önemli düşmanımız üşengeçlik duygusudur. “Şimdi kim gidecek oraya” ya da “Yarın gider telafi ederim” şeklindeki iç seslerimiz o kadar artar ki spora gitmeyeli iki hafta olsa da bunun farkındalığına varmak istemeyiz bazen.

Gördüğümüz gibi spor yapmamızı sekteye uğratacak olan birçok sebep bulabilme konusunda uzman olabilmekteyiz. Bu durumu aşmak için yapabileceğimiz bazı taktikler mevcut. Taktiklerin uygulanması aşamasında kesinlikle pes etmemeliyiz. Taktiklerin rutine bağlanması ve akabinde elde edilen başarı fark edilebilir nitelikte olacak, motivasyon kaynağımızı ise üst seviyede tutacaktır. Spora gitmek istemememizdeki bu üşengeçlik duygusunu yenmek için işte size harika taktikler.

 

1) Müzik Dinleyin

Spor salonlarında çalınan müzikler, çoğu zaman hareketli olsa da oraya gelen insanların çok olması ve buna bağlı olarak zevklerin farklılığı nedeniyle müzikleri bizi bayabilir. Bu sebeple spor çantamızda bizi harekete geçirecek ve gaza getirici şarkılarla dolu bir müzik çalar bulundurmalıyız. Benim cep telefonumda boş hafızam çok var derseniz, yanınızda sadece kulaklığınızı da bulundurabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken önemli bir husus, spor için dinlediğiniz müziği asla normal zamanlarda dinlemeyin. Bir süre sonra o müzikleri dinlemek için spora gitmeye çalıştığınızı göreceksiniz.

 

2) Spor Çantası

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Spora gitmemek için uydurduğumuz bahanelerin başında “Şimdi kim çanta hazırlayacak ya” cümlesi gelir. İlk başlarda bunu kesinlikle yaparız. Fakat belli bir süre sonunda o kadar uzmanlaşırız ki “başka ne koyacaktım” cümlesini düşünmeye fırsat kalmadan çantamızı hazırlamış oluruz. Çanta hazırlama işinin angarya gelmesi aşamasını geçene kadar uygulayabileceğimiz en güzel yöntem, spor çantamızı akşamdan hazırlayıp bir sonraki gün işyerimize onunla gitmek olacaktır. Bu yöntem spor öncesi bahanelerimizi daraltırken, işten eve geçmeden “boşuna taşımış olmayayım bari” düşüncesiyle bizi spor salonuna götürecektir.

 

3) Başkasından İyilik İsteyin

Spor faaliyetlerinde bulunma aşamasında bizi motive edecek arkadaş ya da bir aile ferdi bize spor yapma konusunda yardımcı olabilir. Bunlara ek olarak spor eğitmenlerinin etkisi yadsınamaz. Eğitmenlerin çok etkili olma sebeplerinden biri, egzersizi bir görev gibi görmemizi sağlamalarıdır. Eğitmenimizin bazı hareketlerde bizi zorlaması ya da hareket esnasında bize eşlik etmesi, spor salonuna bizim açımızdan renk katan etken olacaktır. Ayrıca eğitmenimizle kuracağımız dostluk, gitmediğimiz günlerde onun tarafından aranmamıza kadar varabilir. Bu da bizi baskılar ve spor programına uymak için bize yükümlülük verir.

 

4) Model Almak

Spor yapma alışkanlığı edinmek için kendimize bir örnek bulma yöntemini uygulayabiliriz. İmreneceğimiz ve egzersiz yapmamızı sağlayacak bir arkadaş, akraba veya benzeri bir örnek kişiyi model almalıyız. Bu taktiği uygulayarak, spor salonuna düzenli olarak giden bir arkadaşımızı örnek alarak biz de salona gitmeye özen gösteririz. Bu da bizim spor yapma alışkanlığı kazanmamızı sağlar.

 

5) Spor Arkadaşı Bulmak

Spor yaparken etrafımızda tanıdık birisinin olması ve onun da bizimle aynı şeyleri yapması, bizim motivasyonumuza katkı sağlar. Spor esnasındaki bilgi paylaşımları ya da günlük yaşamdan edilen sohbetlerin motivasyonumuzu pozitif yönde etkilediği gerçeği yadsınamaz. Bu taktik sayesinde, onun gittiği zamanlarda spora gitmeye çalışırız. Hatta bu yöntem ile bizim gittiğimiz her zaman arkadaşımız da gelmeye çalışacaktır. Buradan hareketle taktiğimizin çift yönlü etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz.

 

6) Fotoğraf Çekin ve Paylaşın

Spor yaparken fotoğraf çekebilir ve bunları sosyal ağlarda paylaşabiliriz. Bu bizim gelişme sürecimizi görmemizi sağlamakla birlikte aynı kaderi paylaşan insanları da görmemizi sağlar. Spor yapma alışkanlığı edinmek için uygulayabileceğimiz bu taktik sayesinde özeneceğimiz ve bahaneler bulmadan spor yapmamızı sağlayacak milyonlarca kişiye ulaşabiliriz. Fotoğraflar ve bunlara yapılan yorumlar, bir dahaki spor salonuna gidiş süremizi kısaltır ve bizi bu yönde motive eder.

 

7) Spor Salonu Seçimi

Spor yapma hususunda spor salonu mesafesinin herkes için önemli olduğunu düşünmekteyiz. Şöyle bir düşündüğümüz zaman, uzakta olan bir spor salonuna arabayla gidip spor yaptıktan sonra duş alıp eve dön derken bir süre sonra bu tempodan sıkılabiliriz. Bu düşüncelerden hareketle, yakın olan spor salonlarının motivasyonumuz açısından daha iyi bir seçim olacağını aklımızdan çıkarmamalıyız.

 

8) Spor Kıyafeti Tercihi

İnsanoğlu yaşamındaki hemen her şeyi dışarıya karşı iyi görünmek için yapar. Spor yapma amacımızda da olduğu gibi spor yaparken de iyi görünmeyi isteriz. Spor yaparken kendimize yakışan ve gözümüze çok güzel görünen spor kıyafetleri seçmeliyiz. Bu yöntemle motivasyonumuzu artırabileceğimiz gibi spor yapma hevesimizi de çoğaltmış oluruz.

 

9) Ödüllendirme Taktiği

Ödüllendirme sistemi her şey için uygulanabilen ve birçok aktivitede teşvik edici etkiye sahip olan bir yöntemdir. Spor yapma aşamasında ödüllendirme sistemini kullanarak kişisel motivasyonumuzu arttırabiliriz. Örneğin; sadece spor sonrasında en sevdiğimiz tatlı ya da meyveyi yiyebileceğimiz mantığını kendimize kural edinir ve bunu uygularsak, ödül kesinlikle itici bir güç haline gelir.

Ödül olarak sadece yiyecek ya da içecek fikrini düşünmeyebiliriz. Spor çıkışı sevdiğim bir arkadaşımla görüşebilirim ya da spor sonrasında sinemaya gideceğim gibi düşüncelerin de bizi kesinlikle motive edeceğini söyleyebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Kazein Protein Nedir? | Diğer Proteinlerden Farkları Nelerdir?

Kazein süt ve ürünlerinde bulunan bir protein türüdür. İnek sütünden üretilmiş olduğu için başka bir deyişle de süt proteini şeklinde...

Kapat