Six Pack Karın Kasları Nasıl Yapılır?

/ 25 Eylül 2014 / 133.055 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Six Packİngilizce bir kelime olan six pack 6 parça anlamında yani erkeklerin çoğunun istediği göbek kaslarını simgeleyen bir ifadedir. Vücut geliştirenler için özellikle erkeklerde yaygın olarak görülen baklava dediğimiz göbek kaslarını meydana çıkarmak için belirli çalışmalarda bulunmak gerekmektedir. Six pack oluşturmak için doğru bildiğiniz yanlışları düzeltmeli ve doğru uygulamalar ile düzenli bir şekilde çalışmalısınız. Bildiğimiz genel bir yargı olan karın kaslarının fazla tekrarlarla çalıştırılması ve bu sayede kas oluşturup aynı zamanda bölgesel zayıflama sağlanacağının düşünülmesidir. Bu yanlış bir kanı diyemesek de etkisi minimum düzeydedir diyebiliriz.. Yapmış olduğunuz bu uygulamanın en etkili şekli karın kaslarımızın mantığını öğrendikçe ortaya çıkmaktadır. Yani gün içerisinde kendiliğinden oldukça fazla çalışan karın kasları için yapacağınız egzersizler de 8-10 tekrarlı çalışmalar iyi bir gelişme sağlamayacaktır. Bu nedenle six pack oluşturmak için kaslarınızı.. daha fazla zorlamalı ve her sette ağırlıkla beraber 12-15 arası tekrar halinde 5-6 set çalışmalısınız.

Six Pack İçin Hangi Hareketler Tercih Edilmeli?

Hızlı bir şekilde yaptığınız fazla sayıda mekikler değil, asıl kardiyo ve mekik ile birleşen çalışmalar kaslarınızın ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Bunun yanında six pack oluşumunu daha kaliteli ve daha hızlı yapmak için mekikle yetinmemeli bunun yanında squat ve deadlift hareketlerini de eklemelisiniz. Bu hareketler doğru yapıldığı takdirde istediğiniz görünümde kaslara kavuşmuş olacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Six Pack Programında Antrenman ve Kas Dinlenme Süresi Ne Kadar Olmalı?

Karın kaslarınız da dahil olmak üzere vücudunuzdaki tüm kasların belirli bir zaman süresince dinlenmesi gerekmektedir. Karın kasları spor zamanları dışında sıkça kullanılan kaslardan olduğundan dolayı her zaman için daha dayanıklıdır. Buna rağmen karın kaslarının dinlenme süresi için 48 saat ayrılmalı yani her gün six pack oluşumu için egzersiz yapılmamalıdır. Kaslar dinlenmeden yapılan egzersizler kasların yıkımına sebep olacağı için egzersizlerinizi 2 günde bir olmak üzere az tekrarlı ancak fazla ağırlıklı olarak yapmanız en etkili olanıdır. Düzenli ve zorlu bir six pack programına başladığınız süreç içerisinde protein tüketiminde artış yapabilirsiniz. Genel olarak yaptığınız vücut geliştirme egzersizlerinizi uygularken karın kaslarınız için ayırdığınız uygulama kısmını en sona koymamaya özen göstermelisiniz. Şöyle ki; egzersizin bitimine yani en son kısmına yaklaştığınızda vücudunuz ilk halinizden daha yorgun olacaktır. Bu nedenle six pack çalışmanızdan istediğiniz verimi almanız daha da zorlaşır. Karın kaslarınızı çalıştırırken hareketleri tam anlamıyla yapmak ve savrulmaktan kurtulmak için ağırlık merkezini kaslarınızın üzerinde hissetmeniz gerekmektedir. Bunu da yapabilmeniz için dediğimiz gibi six pack çalışmalarında az tekrarlı ancak fazla ağırlıkla çalışmalar yapmanız en doğru tercih olacaktır. Eğer ağır programlarda çalışıyorsanız kesinlikle karın kaslarınızın için ayırdığınız bölümü en sona bırakmamalısınız. Yapacağınız six pack çalışmaları içerisinde crunch (mekik) hareketi çalışmanız var ise -ki olmalı, boyun omurlarınızı zedelememek ve ciddi sakatlıklar geçirmemek için elleriniz ile boynunuzdan veya başınızdan destek alarak hareketi yapmamaya özen gösterin. Bunun yanında six pack için çalışacağınız günler kendinizi zorlamamak ve rahat edebilmek için şu programları tercih edebilirsiniz:

  • karın – göğüs çalışması
  • arka ve ön kol – karın çalışması
  • karın- bacak çalışması
  • karın-sırt çalışması
  • karın-cardio çalışması

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Setler Arasında Dinlenme Süresinin Önemi Nedir ?

Spor yapmaya hedeflerle başlayan kişiler belirli bir program uygulayarak hedeflerine ulaşmaya çalışır. Programlarda spor esnasında yapılan hareketlerin belirli süre ile...

Kapat