Şınav Çeşitleri Nelerdir Resimli Anlatım

/ 21 Nisan 2018 / 26.042 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Şınav, genellikle erkeklerin tercih ettiği bir yöntem olmak ile birlikte birçok sporcu kadınların ve spor ile uğraşan kadınlarında yaptığı spor türüdür. Şınav hareketlerinde kollar öne doğru uzanarak yere dayatılmış, vücudun düz kalacak şekilde ağırlık kol ve bacaklara verilerek yatma ve kalkma hareketleri yapılır. Şınav hareketinin birçok kas gelişimine ve vücuda fayda sağlamasının yanı sıra kişiyi zinde ve formda tutmaktadır.

Şınav hareketini yaparken de bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Avuç içi yere düz gelecek şekilde parmak uçlarında durulması gerekmektedir. Temel olarak şınav hareketi bu şekilde yapıldığı gibi, birçok şınav türü de bulunmaktadır. Sizlerin de sorusu olan şınav çeşitleri nelerdir sorusuna cevap verecek olursak;

 

GENİŞ KAVRAMALI ŞINAV

Bu şınav türü temel şınav hareketine çok benzemektedir. Ancak tek fark olarak bu şınav türünde vücudunuzu çok fazla havaya kaldırmıyorsunuz. Yarım hareketler yaparak yarım bir şekilde vücudunuz yukarı aşağı hareket eder.

  • Bu pozisyon ile göğüs ve omuz kaslarınızın gelişimine çok büyük katkıda bulunacaksınız.

 

ELMAS ŞEKLİNDE ŞINAV

Tricepslerinizin gelişmesine büyük oranda katkı sağlayacağı gibi çok az kullanılmasının yanı sıra kullanan ve düzenli yapan kişilerin memnuniyet seviyesi çok yüksektir. Sırt ve kol kaslarını önemli derecede geliştirmektedir.

  • Bu şınav türünde iki elin avuç içleri ortada birleştirilerek omuz ve avuç içlerine basınç uygulayarak düşme şeklindeki şınav hareketidir.

 

EL ÇIRPARAK ŞINAV HAREKETİ

Bu şınav hareketi genellikle askerler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Şınav çekerken kendinizi yukarı doğru hızlıca iterek ortada ellerinizi birbirine vurmanız gerekmektedir.

  • Bu şınav çeşidi ile göğüs kaslarınızı ve itme gücünüzü geliştirmiş bulunuyorsunuz.

 

ARKADAN EL ÇIRPMA İLE ŞINAV

Önden şınav çektiğinizde ki pozisyonda olup bu sefer tam aksine el çırpma hareketinizi arkadan yapmanız gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

  •  Şınav hareketini yaparak yere doğru gittiğinizde kendinizi birden yukarı doğru ittikten sonra dengenizi kaybetmeden arkaya doğru el çırpmanız gerekmektedir.

 

TEK KOL İLE ŞINAV

Bu şınav hareketini tek kol ile yapmanız gerekmektedir. İki elinize verdiğiniz vücut ağırlığınızı tek kola ve bacaklarınıza vermeniz gerekmektedir. Siz tercihinize göre tek kolunuzu ortada ya da normal şınav pozisyonunda bulundurabilirsiniz.

  • Bu şınav çeşidini uygulamadan önce vücudunuzu yeterince ısıtmanız gerekmektedir.

 

SENDELEYEREK ÇEKİLEN ŞINAV

Bu şınav hareketinde normal şınav pozisyonu halinde durarak sağ elinizin sol elinizden 6-7 cm ileride durarak çekilen şınavdır. Bir elinizin diğerinden ileride durması sendeleyerek şınav çekmenizi sağlayacaktır. Göğüs ve omuzlarda ki fazla yağı yakmasından dolayı yanma ve acı hissedebilirsiniz.

  • Sendeleyerek şınav hareketi ile de göğüs ve omuz kaslarının çalışmasına ve gelişmesinde büyük katkıda bulunabilirsiniz.

 

GERİ BİR ŞEKİLDE ŞINAV HAREKETİ

Bu şınav hareketine başlamadan önce ayak parmaklarınızın ucuna yüksek bir malzeme koyabilirsiniz. Yüksek bir malzeme yerine bu hareketi merdivende de yapabilirsiniz. Temel şınav hareketindeki yaptığınız hareketi tam tersi olarak yaparsanız geri şınav hareketini tamamlamış olursunuz.

  • Ancak geri şekilde şınav hareketinde ayak bileklerinize çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

EĞİMLİ ŞINAV HAREKETİ

Bu şınav hareketinde ayaklarınıza koyduğunuz yüksek bir malzemeyi avuçlarınızın olduğu kısma koyunuz. Bunu bir merdivenden yardım alarak da gerçekleştirebilirsiniz. Normal olan temel şınav hareketini yaptığınız gibi hareketi tekrar ediniz. Sizlere hiç bir zorluk olmayan bu şınav hareketi ile daha kolay şınav çekebilirsiniz.

 

Ön ve Arka Kol Kası Geliştirme Hareketleri TIKLAYINIZ.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Hangi Supplement Ne İşe Yarar | Ne Amaçla Kullanılır?

Besin desteği anlamına gelen supplement en başında ilaç değildir ve doğal besin takviyeleri olarak literatüre geçmiştir. Doping, streoid ve hormon...

Kapat