Proteinin Kasa Dönüşmesi Nasıl Olur?

/ 5 Kasım 2014 / 75.266 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Proteinin Kasa DönüşmesiMükemmel bir fiziğe sahip olabilmek için tercih edebileceğimiz önemli sporlardan biri olan vücut geliştirme son dönemlerde oldukça popüler bir hale geldi. Özellikle erkeklerin kaslı bir görünüme sahip olmaları için tercih ettikleri spor beslenmenin de çok önemli olduğu bir daldır. Hepimizin bildiği gibi vücut geliştirme sporu için en önemli olan besin içeriği proteinlerdir. Yani kas oluşumunun en temel kaynağı. Bunun yanında spor ile ilgilenen kişilerin tercih ettiği protein tozları vardır, faydalı olmakla birlikte bu sporu sadece 1-2 ay yapıp bırakacak kişilerin de kullanmasını pek önermiyoruz. Bugün makalemizde doğal yollarla tükettiğimiz (yumurta, süt, peynir) besinlerin vücudumuza alındığından itibaren nasıl kasa çevrildiklerini anlatacağız. Kaslarımızın yapı taşı olan proteinler hangi aşamalardan geçiyor bunu hep birlikte öğrenelim.

Kas Yapmak İçin Protein Tozu Kullanmak Doğru mu?

Kaslarınızın büyümesi için protein tozlarını kullanmak süreci bir miktar hızlandırır. Peki zararı var mıdır? Açıkçası.. benim de bizzat kullandığım bir zararını görmediğim bir besin takviyesidir ancak her şeye rağmen mümkünse proteini doğal yollardan almak en iyisi ve en sağlıklısı olacaktır. Zaten protein tozu sadece belli bir miktar vücudu desteklemesi amacıyla alınır, günlük protein ihtiyacınızın çoğunu besinlerden karşılamanız zaten normal olandır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Kas Yapma Evreleri

Kaslarımızın temel maddesi olduğunu söylediğimiz protein aslında vücudumuzun da temel maddesidir. Hücrelerimizin işlevini gerçekleştirebilmesi için ihtiyaç duyduğu kaynak kesinlikle proteindir. Protein ağız yoluyla alındığından itibaren sindirilmeye başlanmaktadır. Mide ve ince bağırsakta sindirime uğrayarak yapı taşlarına ayrılmaktadır. Vücudumuz için önemli olan proteini oluşturan ise aminoasittir. Sindirime uğrayan protein aminoasitlere ayrıldıktan sonra aminoasitlerde sindirimle birlikte karbon, azot, oksijen ve hidrojene ayrılmaktadır. Hücrelerimize girebilecek kadar küçük hale getirilen proteinler kan yardımı ile karaciğere taşınır ve burada vücut için zararlı maddeler ile zararsız maddeler birbirinden ayrılır. Kaslar için gerekli olan amino asitler burada süzülerek tekrar kan yardımı ile taşınır. Vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler veya normal bir insanın gelişme aşamasında dahi kaslardaki uzun lif demetlerinde küçük yırtıkların oluşmaktadır. Kaslarda meydana gelen lif yırtılması beyin tarafından anında algılanarak hücrelere tamir sinyali verir ve işte burada proteinler devreye girer. Oluşan yırtık bir yama halinde aminoasitler tarafından kapatılır ve bu aşamada sadece yırtılma değil istediğimiz şey yani kasların büyümesi gerçekleşmektedir.

proteinin kasa dönüşmesi

Şöyle ki yapılan tamir işleminden sonra yeni proteinlerin üzerine eklenmesi kasın daha çok hacim kazanmasını, kuvvetli olmasını ve büyümesini sağlayacaktır. Doğada 300 den fazla aminoasit çeşidi bulunmaktadır. 20 çeşidi memelilerde bulunan bu amino asitlerin 8 tanesine elzem amino asit denilmekte ve vücudumuz bunu kendisi üretememektedir. Sağlıklı ve kuvvetli bir vücut için kesinlikle doğal yollarla elzem amino asitler alınmalıdır. Kas yapma aşamasının nasıl işlediğini görmüş olduk, buradan hareketle kas geliştirmek isteyenler için hazırladığımız kas yapma hareketleri konulu makalemize bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://vucutgelistirmehareketleri.org/kas-yapma-hareketleri/

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Kalça Yağlarının Yakılmasını Kolaylaştıran Durumlar

Kalça yağları özellikle bölgesel yağlanmanın en fazla olduğu alanlarda görülür. Bu nedenle, kalça yağları vücudumuzda en zor eriyen yağ dokularından...

Kapat