Protein Tozu Zararları ve Vücuda Olası Etkileri Nelerdir?

/ 11 Nisan 2014 / 208.633 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Protein Tozu ZararlarıHemen hemen herkesin bildiği gibi vücut geliştirmek için en çok ihtiyaç duyulan besin proteindir. Çünkü proteinler kasları oluştururlar. İşte bu nedenden dolayıdır ki halk arasında en fazla soru sorulan kısım protein tozu zararları hakkında olmuştur. Protein tozları da bizlere kas yapabilmemiz için gerekli proteini en pratik ve hızlı bir şekilde sunarlar. Her zaman tavuk ya da et tüketemeyeceğimiz için protein tozları bu konuda bizlere büyük fayda ve pratiklik sağlarlar. Protein tozu zararları ise yanlış kullanımdan dolayı oluşmaktadır. Bünyenize ya da çalışma programınıza uygun olarak kullanmanız gereken dozu aşarsanız eğer, bir takım yan etkiler oluşabilmektedir. Ancak düzenli kullanılırsa kaslardaki gelişme için vücudumuz tarafından kolaylıkla sindirilirler ve oldukça etkilidirler.

 

Protein Tozu Zararları Fazla Kullanımdan Oluşur

Protein tozları genellikle yumurta proteinlerinin izole edilmesi sonucu elde edilirler. Her protein tozu da kullanılmaz. Protein tozu markaları arasından en iyisini siz kendiniz de belirleyebilirsiniz. Etiketin üzerinde yazan değerlere bakarak kolaylıkla size uygun olan en iyi protein tozunu bulabilirsiniz. Protein tozu zararları genellikle piyasada dile getirilmez. Ancak protein tozu zararları da her bünyeyi etkilemeseler de bazı bünyelerde zararlar oluşturabiliyor. Bünyeniz için belirlenen dozu aşarsanız bazı olumsuzluklar ile karşılaşabilirsiniz.

Protein tozu zararları arasında çoğu kişi şehir efsanesi sayılabilecek zararlardan da bahsetmiştir ancak bu sorunların yaşandığı veya protein tozunun bunlara sebebiyet verebileceği gibi bir kesinlik de yoktur. Yine de her kişinin bünyesine farklı etki edebilme ihtimaline karşı aklınızda bir soru işareti varsa doktorunuza danışmanızda fayda var. Ayrıca protein tozu zararları arasında gösterilen bir diğer husus ise sivilce oluşumudur. Protein kullanan bazı kişilerde aşırı derecede sivilce oluşumu olduğu gözlemlenmiş. Doz aşımı sonucunda oluşan bir diğer olumsuzluk ise böbrek taşı sorunudur. Fazlaca protein tozu kullanımının sonucunda böbrek taşı oluşumu da gözlemlenmektedir. Ayrıca karaciğere de zarar verebilmektedir. Bu olumsuzlukların hepsinin tek bir ortak noktası vardır. Doz aşımı olursa eğer bir yan etki gözlemlenebilmektedir. Bu sebepten kesinlikle ve kesinlikle belirtilen doz miktarını aşmamaya çalışın!

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

 

Protein Tozu Zararları Hakkında Uzman Görüşü

Olumsuz sonuçlar alan kişiler genellikle kullanım miktarını aşmış olanlardır. Protein tozları olarak genel kanı dozunda kullanılırsa bir sorun teşkil etmeyeceği yönündedir. Örnek olarak bir öğün için 50 gram protein tüketmek istiyorsanız yaklaşık olarak 6-7 tane yumurta yemeniz gerekmektedir ancak bu durum için harcanan maddi koşullar ya da manevi durumlar göz önüne alınırsa, pratiklikten uzak olduğu için protein tozlarını tercih etmek daha mantıklı görünüyor. Uzman fitness eğitmeni Hakan DEMİRAY’ın protein tozu hakkındaki düşüncelerini aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

Protein tozu zararları genellikle doz aşımlarında görülmektedir. Protein tozunu belirlenen dozda kullanırsanız eğer büyük yarar görebilirsiniz. Daha iyi verim alabilmek için de birkaç ipucu vardır. Sabahları aç karnına protein tozu alırsanız eğer, verim olarak daha fazla sonuç alabileceğinizi unutmayınız. Çünkü vücudumuz uzun süre aç durumda kaldığı zaman, yenilen her besini direk tüm vücuda gönderir. Biz aç karnına protein tozu tüketirsek, süreci hızlandırmış ve daha verimli bir hale getirmiş oluruz. Günlük direncinizi sağlayabilmenize de yardımcı olabilen protein tozları daha canlı olmanızda sizlere yardımcı olur. Elbette vücudun tüm protein ihtiyacını da protein tozlarından karşılamanız doğru olmaz. Protein tozu besin desteği olarak vücudunuza fayda sağlar. Sonuç olarak protein tozu zararları çoğunlukla yanlış kullanımdan kaynaklanan kişisel hatalar sonucunda oluşmaktadır diyebiliriz.

Not olarak protein tozu ürünlerine güvenilir bir adresi için buradan ulaşabilirsiniz.  https://www.aloprotein.com/protein-tozu

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:

Protein Tozu Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Vejeteryanlar için 20 Önemli Protein Kaynağı

Proteinler insan yaşamının hemen her türlü aşamasında aktif bir rol oynar. Gelişme, büyüme, zeka gelişimi ve sağlıklı yaşamın temeli proteinlere...

Kapat