Protein Tozu Kullanımı Nasıl Olmalı?

/ 22 Mart 2014 / 164.204 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Protein Tozu KullanımıSon yıllarda başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyada oldukça fazlasıyla tanınan ve tanınmaya devam eden vücut geliştirme sporu beraberinde bu alana ilgi duyan gençleri de getirdi. Bu spora merak salan gençler en kısa yoldan fit bir görünüme sahip olmanın yollarını ararken, kendilerini protein tozu kullanımı hakkındaki soruların içerisinde buluyorlar bir zaman sonra. Herkes bu süreç içerisinden geçtiği için protein tozu hakkında sorulan sorular bir hayli fazla. Bizde kafalardaki bu soruların yanıtlarını bir nebzede olsa gidermek için bir bilgilendirme yapacağız.

Vücut geliştirmede temel olan besin proteindir. Nedenini sizde tahmin ediyorsunuz ki kas oluşumunda en büyük rolü oynar. Protein tozu kullanımı artısı ise bize bu kas oluşumlarında edinmemiz gereken proteini daha pratik ve hızlı bir yol ile sunmasıdır. Yani örnek verecek olursak; sporcunun bir öğünde.. 50 gram protein alması gerektiğini varsayar isek, bu 6,7 adet yumurta anlamına gelir. Bu yumurtaların hazırlanmasında harcayacağımız para, zaman ve uğraşı düşünmemek adına sporcular protein tozu ile bu işlemi hiç çaba sarf etmeden hallederler. Size 200 gram etin ya da bahsettiğimiz gibi 6,7 adet yumurtanın vereceği ihtiyacınız olan proteini, bir bardak süt ve toz karışımı ile çok kısa bir süre içerisinde karşılayabilirsiniz. Elbette protein tozu kullanımı spor hayatınızı kolaylaştırması demek, ondan başka bir gıda tüketmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Öncelikle sağlık ve düzenli beslenmelisiniz, ardından protein tozlarına başvurmalısınız. Protein tozları asla tek başlarına besin ihtiyacınızı karşılayamazlar. Bunu unutmamakta fayda var. Tam olarak etkisini görmek istiyor iseniz, gün içinde uygulamakta olduğunuz bir beslenme programınızın olması şart.

Protein Tozu Kullanımı Zararlı mı?

Protein tozu kullanımı hakkında oldukça fazla soru olması ile birlikte sağlıksız olduğu yönünde de konuşan insanlar bir hayli fazla. Bunun yanlış olduğunu emin bir şekilde söyleyebiliyoruz. Sanılanın aksine bir zararı bulunmamaktadır. (Elbette yukarıda bahsettiğimiz hususları unutmayarak.)

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Protein Tozu KullanımıÖrnek vererek bu durumu açıklayacak olursak; protein tozları birçok hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Yazının başlangıcında da bahsettiğimiz üzere, protein tozu kullanımı, ihtiyacınız olan besini size pratik bir şekilde sağlamanıza yarar. Doktor kontrolünde de birçok hasta ihtiyacı olan besinleri, bünyelerini güçlendirmek adına çoğu zaman kullanırlar. “Doktor kontrolünde” ibaresine dikkat edelim. Asla bir hastalığınız var ise yahut bir hasta yakınınız var ise doktorunuza danışmadan bilinçsiz olarak bu protein tozlarını kullanmayınız. Vücut geliştirme sporuna ülkemizde daha çok erkekler tarafından ilgi gösterildiği aşikâr. Fakat erkeklerin yanı sıra birçok bayanın da ilgilendiği inkâr edilemez düzeyde. Bu ilgi beraberinde kadınların da kafalarında sorular oluşturuyor. Yukarıda tüm belirttiklerimiz aynı zamanda kadınlar içinde geçerlidir. Bunun yanında kadınların protein tozu kullanmasında hiçbir sakınca yoktur.

Protein Tozu Kullanımı ve Miktarı

Protein tozu kullanımı her ne kadar oldukça yardımcı ve yararlı bir destekleyici olsa da, doğru kullanılmadığı takdirde tam olarak verim almanız mümkün olamaz. Kas oluşumunda en etkili sonuçları almanız için kısaca tüyolar verelim. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme düzeninin yanında elbette bir uyku düzeninizin de olması şart. Düzensiz bir uyku düzeni ile asla olumlu sonuçlar elde edemezsiniz. Spora başlamadan, yarım ve bir saat öncesinde kullanacağınız protein tozu, normal kullanacağınız zaman dilimi içerisinde alacağınız etkinin daha fazlasını almanıza yardımcı olacaktır ve spor esnasında daha yüksek performans göstermenizi sağlayacaktır. Protein tozu kullanımı hakkında son olarak şunu söyleyebiliriz; spora başlamadan önce aldığınız ölçeğin ve bir de hemen sporun sonunda aldığınızın oldukça yararını göreceksiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:

Vücut Geliştirme Nasıl Yapılır?

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Squat Nedir? Squat Hareketleri

Squat Nedir? Squat: Egzersiz anlamını taşımaktadır. Fitness alanında, başta kalçanın kalça kaslarını, kuadriseps femoris kas gevşek tellerini eğitmenin yanı sıra, kemiklerin,...

Kapat