Protein Tozu Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

/ 12 Aralık 2015 / 13.454 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Protein Toz ÇeşitleriGünümüzde düzenli olarak spor yapanlar ve daha hızlı bir şekilde kas yapmak isteyenler için vazgeçilmez ürünlerden biri de protein tozlarıdır. Bu yazımızda protein tozu çeşitleri konusunda detaylı bilgilerimizi sizlerle paylaşıyor olacağız. Piyasada fazlaca protein tozu çeşidi bulunur. Bu yüzden hangisini kullanmak istediğinize karar veremeyebilirsiniz. Yaptığınız antrenmanlardan iyi bir sonuç almak istiyorsanız kullanacağınız protein tozu çeşitleri hakkında detaylı bilgilere sahip olmanız hedefe ulaşma yolunda oldukça önemlidir. Aşağıda maddeler halinde sıraladığımız 7 farklı protein tozu çeşidinin hangi türünün hangi özelliklere sahip olduğu, aralarındaki farkları ve hangi seviye için hangi tür protein tozu kullanımı yapılması gerektiği kapsamlı olarak ele alınmıştır.

 

Kazein Proteini

Protein tozu çeşitleri arasında önerilen kazein proteini, yavaş sindirim kolaylığı ve uzun süre etki gösterebilmesiyle tanınmaktadır. Uyumadan önce tüketebileceğiniz protein çeşitlerinin başında gelir ve tüm gece boyunca vücudunuzdaki protein dengesini de koruyacaktır ve ayrıca uyurken vücudunuz protein sentezleme işlemi gerçekleştirecektir.

Kazein proteinin içerisinde yüksek oranda bulunan glutamine maddesi de bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Kazein proteini suda çözülmez. Bu yüzden midenizde uzun süre jel halinde kalacaktır. Ayrıca tamamen sindirilmesi ve kana karışması en fazla 8 saat sürmektedir. Bu anlamda sindirim konusunda yavaş bir protein olarak karşımıza çıkıyor. Uyurken bile vücudunuzun beslenmeye devam etmesini istiyorsanız protein tozu çeşitleri arasında kazein proteinini öneriyoruz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Kazein ve Whey Proteinleri Arasındaki Farklar

 

Whey Konsantresi

Günümüzde supplement mağazalarında bulunan protein tozu çeşitleri arasından whey konsantresini tercih edebilirsiniz. Çünkü diğer protein tozlarına göre daha ekonomiktir ve protein tozu kullanmaya başlayan kişiler için ilk önerilen protein tozu çeşitleri arasında neredeyse ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca diyet yapanların, uygulamalarına daha fazla protein eklemek istediklerinde tavsiye edilir. Bu ürün antrenmanlardan önce de kullanılabilir. Dileyen kişiler ayrıca öğün aralarında da tüketebilirler. Kas yıkımını azaltan bu ürün, antrenman sonrasında da alınabilir ve kas oluşumunu destekler niteliktedir.

Protein tozu çeşitleri arasında suda rahatlıkla çözülebilir. Bu özelliği ile birlikte hızlıca kana karışır ve kanda bulunan amino asit seviyesini de yükseltir. Fakat tüketildikten 1 saat sonra etkisi geçmektedir. Bu duruma bakıldığında protein tozu çeşitleri arasında hızlı bir protein olduğunu söyleyebiliriz. Spor aktivitelerinizden sonra tüketilse bile etkisini sadece 1 saat göstermektedir. Fakat vücudunuzun amino asit seviyesini dengede tuttuğu için tavsiye edilebilir.

 

Whey İzolesi

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Protein tozu çeşitleri arasında en hızlı sindirilen proteinlerden bir diğeridir. Protein bakımından daha zengin bir içeriğe sahip olduğu için whey konsantresine göre biraz daha pahalıdır. Karbonhidratsız bir diyet uygulamasına tabi olanlar için de oldukça idealdir. Çünkü bu protein tozunun içinde karbonhidrat yok denecek kadar azdır ve şeker bulunmaz. Bu yüzden antrenman öncesi ve sonrası kullanımlar için son derece uygun olduğu söylenebilir. Bu protein çeşidi de hızlı bir şekilde kana karıştığı için sindirimi de kolayca vücut tarafından yapılabilmektedir. Bu protein çeşidini orta ve ileri seviye sporular kullanabilir. Vücut geliştirme sporuna yeni başlayanlar için pek uygun değildir.

 

protein tozu çeşitleri

 

Soya Proteini

Protein tozu çeşitleri arasında soya proteini karşımıza çıkıyor. Bu protein çeşidi genel olarak vejetaryenlerin kullandığı ve vücuda son derece faydalı olan bir protein tozudur. Bu anlamda vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler tarafından pek tercih edilmez. Kasların iyileşme süresini hızlandıran ve kan damarlarının da genişletilerek kaslara besinlerin ulaşmasını kolaylaştıran bir ürün olması ve amino asitler bakımından zengin olması bu ürünü ön plana çıkarmaya yetiyor. Soya proteini, soya fasulyesinden elde edilmektedir. Bitkisel kaynaklı olduğundan dolayı da sağlıklı bir kolesterol profili sergiler.

 

Hidrolize Protein

Protein tozu çeşitleri arasında oldukça pahalı olan protein çeşitlerinden biri olarak bilinmektedir. Hızlı emilime sahiptir ve anabolik etkisi de oldukça güçlüdür. Bir diğer özelliği ise whey proteinin hidrolize edilmesiyle elde edilmesidir. Bu anlamda amino asit profilleri daha fazla küçültülerek hızlıca sindirilebilmektedir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Protein Tozu Zararları Nelerdir

 

Yumurta Proteini

Protein tozu çeşitleri arasında yüksek kaliteli bir protein arıyorsanız bu proteini kullanabilirsiniz. Yumurtanın beyazında bulunan yüksek oranda albümin sayesinde kas kütlesini rahatça geliştirebilirsiniz. Toz formda bulunmaması da bir dezavantaj sayılabilir. Aynı zamanda gece tüketilmemesi tavsiye edilir.

 

Süt Proteini İzolesi

Bu protein, inek sütü ile hemen hemen aynı protein değerlerine sahiptir ve içeriğinde hem whey proteini hem de kazein bulunur. Whey proteinine göre daha ucuzdur ve faydaları da aynı denilebilecek kadar benzerlik gösterir. Ayrıca kullanıldığı ürünün protein oranını da artırmaktadır. Soya proteinine benzer olarak amino asit seviyesi de yüksek içerikli bir protein tozu çeşitleri arasındandır.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Vücut Geliştirme Sporu Sonrası Kas Ağrıları Nasıl Geçer?

Özellikle ağır spor yapan kişilerde antrenman sonucu oluşan yoğun kas ağrıları görülebilmektedir. Bu ağrılar iyi anlamda yorumlandığında yapılan egzersizlerin kişilere...

Kapat