Protein Bar Nedir? Faydaları ve Etkileri Nelerdir?

/ 16 Mayıs 2014 / 54.769 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Protein Barİstediğimiz sağlıklı ve estetik görünümlü bir vücuda sahip olmak için öncelikle sağlıklı bir beslenmemiz olması gerekmektedir. Bunun için temel olarak protein ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. Fakat öyle ki her daim protein içeren besinleri edinmek kolay olmuyor. Bu yüzden alternatif pratik bir çözüm olarak protein bar ihtiyacımızı karşılayacaktır. Proteinler et, süt ve süt ürünlerinden edinilebildiği gibi birçok baklagillerden ve tahıllardan da edinilebiliyor. Kas oluşumunda en önemli rolü oynayan proteinler düzenli alınmadığında kas gelişimi beklemek mantıksız bir davranış olacaktır. Bu yüzden asla protein alımının aksatılmaması gerekmektedir.

Protein Bar Nedir?

Protein bar 20 ila 30 gram arasında değişkenlik gösteren içerisinde yüksek protein içeren, kişiye oldukça enerji veren yiyeceklerdir. Tat ve görüntü bakımından çikolata gibi ürünlere benzetilirler. Bu noktaya dikkat çekelim; tadının güzel olması.. tercih sebebinde en önemli faktördür. Çoğu ürünün bir çikolatanın verdiği tattan farkı yoktur. Hatta bazıları kişinin damak zevkine göre daha güzel bile gelebilir. Kalori miktarı ürüne göre değişmektedir. İhtiyacınızın hesabını yapıp kullanmalısınız. Aksi takdirde gereğinden az ya da gereğinden fazla kalori almanız size yarar değil zarar getirecektir. Protein bar mantığını özetleyecek olursak; bir haşlanmış yumurtanın 6 gram protein ve 60 kalori içerdiğini ele alır isek, sporcu kişisi bu değerleri ve daha fazla enerji ihtiyacını bir adet protein bardan karşılayabilir. Bu oldukça cazip bir alternatiftir ve böyle olmasından ötürü oldukça fazla kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Protein bar çoğu zaman vücut geliştirme sporuna yeni başlamış olan kişilerin “hem tat alayım, hem de gelişimimde yararı olsun” mantığı ile tercih ettiği ürünlerdir. Başlarda oldukça teşvik edici ve yardımcı bir rol oynarlar. Ayrıca trekking ve dağcılık gibi evden uzun süre ayrı kalınan sporlarda hatta çoğu zaman çadırda konaklamak gibi geçirilen süreler boyunca bir kurtarıcı görevi görür protein barlar. Uzun tırmanışlar öncesi ve sonrasında dağda yanınızda herhangi bir besin götürmediyseniz size yardımcı olacak en büyük dostunuz protein bar olacaktır.

Protein Bar Kullanımı Nasıl Olmalı?

Protein bar kullanmadan önce başta da belirttiğimiz gibi vücudunuzun ihtiyacı olan değerleri belirlemeniz gerekmektedir. Bunları belirledikten sonra genel olarak protein bar antrenmandan 30 dakika önce ve antrenmandan 30 dakika sonra yenilebilir. Protein barlar yalnızca vücut geliştirme sporu için değil diğer efor gerektiren sporlar için de son derece kullanışlı alternatif bir yiyecektir. Antrenman mantığından yola çıkarak diğer günlük işlerinizde de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca dağcılık gibi sporlarda faaliyete başlamadan yine 30 dakika önce kullanacağınız protein bar faaliyet esnasında size oldukça enerji sağlayacaktır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:

Protein Tozu Kullanımı

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Nutrade Premium Protein İnceleme
Nutrade Premium Protein Tozu İncelemesi

Tercih sıralamasında çok üst sıralarda bulunan nutrade premium protein Alman üretimi olmak ile birlikte en çok kullanılan en iyi protein...

Kapat