Pilates Hareketleri | En Etkili 6 Pilates Egzersizi

/ 9 Haziran 2014 / 112.703 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Pilates HareketleriÇağın gittikçe modernleşmesi ve ekonomik düzeyin her geçen gün artması sebebiyle insanlar kendilerine, kilolarına veya giysilerine oldukça önem vermeye başlamıştır. Dış görünümün kişiler arasındaki diyalogda oldukça önemli olduğu günümüz şartlarında kişiler artık hem sağlık amacıyla hem de daha fit ve dikkat çekici bir görünüme sahip olabilmek için belirli spor dallarına yönelmeye başlamıştır. Özellikle bayanlar arasında son yıllarda yaygınlaşan pilates hareketleri sağlık açısından oldukça önem taşıyor. Pilates hareketleri sayesinde fazla yağlarınızdan kurtulmuş, kuvvetsiz kaslar yerine daha kuvvetli ve şiş kaslara sahip olmuş ve sıkı bir görünüme sahip olmuş olacaksınız.

Pilates hareketleri düzenli olarak yapıldığında ve düzenli beslenmeye dikkat edildiğinde oldukça sağlıklı ve sıkı bir vücudunuz olduğunu göreceksiniz. Bunun yanında fazla kilolu insanlarda yaşın ilerlemesi ile daha çok ortaya çıkan deri sarkmasını tamamen ortadan kaldırabileceğiniz pilates hareketleri sayesinde daha genç bir vücuda sahip olacaksınız. Metabolizmanın hızlanarak kan akışını dengeleyen ve hızlandıran pilates sporu sayesinde vücudunuzdaki yanlış beslenme nedeni ile oluşan yağlanmalar hızla yakılıp kaybolarak kas oluşumu hızlanmış ve kuvvetlenmiş olacaktır. Pilates hareketleri her bölge ve amaç için farklılık göstermekle beraber sizlere anlatacağım hareketler doğru bir şekilde yapıldığında etkisinin gözle görülür derecede olduğunu fark edeceksiniz.

 

Pilates Hareketleri Hakkında 6 Önemli Egzersiz 

1) Vücut Esnetmek İçin Pilates Hareketleri

Bu hareket sayesinde iç bacaklarınızı sıkılaştırmış olacaksınız. Öncelikle bir pilates topu edinmeli ve sırtüstü şekilde yere uzanmalısınız. Yere uzandıktan sonra bacaklarınızı hafif kırarak ileri uzatarak açmalısınız. Bacaklarınızı iki yana açtıktan sonra pilates topunu bacaklarınızın arasına yerleştirmelisiniz.

 

2) Kalça Sıkılaştırma Hareketi

Ayakta olacak şekilde pilates topuna arkanızı dönün. Arkanız dönük bir şekilde sağ ayağınızın üstünü arkadan topun üzerine yerleştirin ve ayağınızla topu ilerletip tekrar önceki haline getirin. Ayağınızla topu ileriye doğru itip bacağınızı açarken aynı zamanda öne doğru eğilin ve kollarınızı ileriye uzatın. Pilates hareketleri içerisinde kalçalarınızın sıkılaşmasını sağlayan bu hareket düzenli yapıldığında etkisini gösterecektir.

Pilates Hareketleri

 

3) Karın Yağlarından ve Yan Yağlardan Kurtulma

Sırt üstü olacak şekilde yere uzanın ve ayaklarınızın tam altına pilates topunu yerleştirin. Kollarınızı dik bir şekilde uzatın ve mekik hareketi yapmaya başlayın. Bu şekilde omurgalarınızı tam anlamı ile çalıştırmış olmakla beraber pilates hareketleri içerisinde önemli bir yeri olan ve karın yağlarının yakılmasını sağlayan bu hareket aynı zamanda karın bölgesindeki kasların kuvvetlenip belirginleşmesini sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Aynı hareketin bir diğer varyasyonu olan yan yağlardan kurtulma hareketimizde ise sırt üstü olacak şekilde yere uzanın ve kollarınızı iki yana açın. Plates topunu tam olarak dizlerinizin altına gelecek şekilde yerleştirin ve belden aşağınızı önce sağa sonra ilk konuma sonra sola ve sonrasında ise tekrar ilk konuma olmak üzere döndürün. Kalçanızı ve yan bölgelerinizi çalıştıran ve sıkılaştıran bu hareketi yaparken gövdenizi hareket ettirmemeye özen gösterin.

Pilates Hareketleri

 

4) Bel ve Sırt Kasları Geliştirme Hareketi

Bel ve sırt bölgenizdeki kaslarınızda gelişme olmasını istiyorsanız pilates hareketleri içerisinde önemli bir yeri olan hareketimizi yapmak için pilates topunun üzerine karnınız gelecek şekilde yüz üstü yatın. Topu kaydırmamak için sol eliniz ve sol ayağınız ile yerden destek alın. Hareketi yaparken sağ bacağınızı ve sağ kolunuzu aynı anda düz bir biçimde yukarı kaldırın ve tekrara aşağı indirin. Aynı şekilde sağ ayağınız ve sağ elinizi yere sabitleyerek aynı hareketi sol kolunuz ve sol bacağınız içinde tekrarlayın.

Pilates Hareketleri

 

5) Kol ve Üst Kasları Geliştirme Hareketi

Pilates hareketleri yaparak fit bir vücudu sahip olacağınız bu hareketimizde kol kaslarınızın kuvvetli olmasını sağlamış olacaksınız. Pilates topu üzerine karnınız denk gelecek şekilde yüz üstü uzanın ve iki ayağınızı kaymamak için yere sabitleyin. Ayaklarınız oldukça gergin bir şekilde kollarınızı ileriye doğru uzatın ve tekrar geri çekin. Kollarınızı kendinize doğru çekerken nefes verin ve ileri uzatırken nefes alın. Bu şekilde kol kaslarınızın kuvvetlendiğini göreceksiniz.

Pilates Hareketleri

 

6) Göğüs Ve Kol Kaslarını Kuvvetlendirme Hareketi

Bir çok sporun etkilerini pilates hareketleri uygulayarak da görebileceğiniz hareketimizde göğüs ve pazu kaslarınızın daha belirginleştiğini göreceksiniz. Pilates topu üzerine bacaklarınız gelecek şekilde yerleştirin ve elleriniz ile yerden destek alın. Vücudunuzun oldukça gergin olmasına dikkat edin ve şınav çeker pozisyonun olun. Belinizin çukurlaşmamasına dikkat edin.

Pilates Hareketleri

Pilates hareketleri, hem esnemek hem de bölgesel yağlardan kurtulmak için en etkili egzersizlerdendir. Bu tarif etmiş olduğumuz 6 hareket çok etkilidir ancak benim daha sıkı bir antrenmana ihtiyacım var diyenlerdenseniz ve  her bölgeyi çalıştırarak daha efektif bir program yapmak istiyorum diyorsanız aşağıdaki videoda daha detaylı bir egzersiz programı bulabilirsiniz.

 

 

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:

Basen Yağlarınızı Eriten En Etkili Egzersizler

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Ramazanda Vücut Geliştirme
Ramazanda Vücut Geliştirme ve Beslenme | Kas Kaybı Yaşar Mıyım?

Vücut geliştirmek özellikle gençler arasında oldukça yaygınlaşan bir spor haline gelmiştir. Özellikle fazla kilolardan kurtulmayı veya kilo almayı sağlayan aynı...

Kapat