Overtraining Nedir? (Sürantrenman) Hakkında Her Şey!

/ 9 Haziran 2018 / 9.164 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Spor yapan kişilerin karşılaşabilecekleri en büyük problemlerden biri de aşırı dozda yapılan sporsal aktivitelerdir. Genellikle bilinçsiz bir şekilde yapılan bu spor faaliyetleri kişilerin hem ruhsal hem de fiziksel olarak bu durumdan etkilenmelerine neden olmaktadır.

OVERTRAINING( SÜRANTRENMAN) NEDİR? NASIL OLUŞUR?

Overtraining ya da diğer bir adı ile sürantrenman genel olarak; fazla yapılan spor antrenmanları sonucunda kişinin vücudunda bulunan ve yenilenmesi gerekli olan mekanizmanın kendini yenileyememesi durumu ile açıklanmaktadır. Bu durum sadece bir yenilenme durumu olmamakla beraber sporcuya ileride ciddi problemler yaşatabilmektedir.

Overtraining durumu ile karşılaşan sporcular genellikle belli başlı özelliklere sahip sporculardır. Bu özellikler;

Sporcu genellikle alanında bir yarışma ya da müsabaka hazırlığında ise overtraining durumu ile karşılaşabilmesi mümkün olmaktadır.

Bilinçsiz bir şekilde evde ya da spor salonlarında yapılan ağır spor çalışmaları kişilerin overtraining durumu ile karşılaşmasına neden olmaktadır.

Özel bir spor hocası ile çalışmayan ve buna rağmen ağır spor yapan kişiler bilinçsiz bir şekilde yaptıkları bu sporun yanında bilinçsiz bir beslenme ya da diyet programı uyguladıkları için sürantrenman durumu ile karşılaşmaları söz konusu olabilmektedir.

Son olarak bu durum daha çok genç sporcularda gözükmektedir. Bunun sebebi ise genç sporcuların daha çok kendine güvendikleri ve daha güzel aynı zamanda da kaslı bir vücuda sahip olmak istedikleri için ağır spor yapmalarından kaynaklıdır.

Genelde yukarıda beslenme ve vücut programlarından bahsedilmiş, daha detaylı olarak aşağıdaki makaleler yardımcı olacaktır sizlere;

Yeni Başlayanlar İçin Uzmanından Vücut Geliştirme Programı

Vücut Geliştirmek İçin Haftalık Beslenme Listesi

 

OVERTRAINING SEBEPLERİ NELERDİR?

Özellikle düzenli olarak ağır spor yapan kişilerin bilmesi gereken overtraining durumu pek çok sebepten dolayı meydana gelebilmektedir. Bu sebepler kısaca şu şekilde açıklanabilir;

– Spor yapan kişinin uzun süre boyunca düşük kalorili besinler tüketmesi ya da sürekli olarak düşük kalorili olarak beslenmesi.

– Kişinin protein alımındaki azlık.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

– Kişinin spor yapmasına rağmen kas kütlelerinde azalma görülmesi.

– Kişinin uzun bir süre boyunca ağır antrenmanlar yapması ve bunun yanında bu ağır antrenmanlar arasında az ya da kısa süreli dinlenme süresi verilmesi.

– Stres ya da uzun süreli diyet yapımı ve bununla beraber kişilerin vücudundaki kortizol hormonu diye adlandırılan hormonun yükselmesi.

Yukarı sayılan işlemlere istinaden, vücut geliştirme ile ilgili planlarınıza makalemizden ulaşabilirsiniz;

Vücut Geliştirme Antrenmanları Haftada Kaç Gün Yapılmalı?

OVERTRAINING DURUMUNUN BELİRTİLERİ NEDİR?

Bu durum daha çok ağır ve çok spor yapan kişilerde görüldüğü için, overtraining (sürantrenman) nedir belirtileri nelerdir? Sorusunun cevabı olan belirtiler kavramı ise şu şekildedir;

– Spor yapan kişiler için beslenme olmazsa olmaz bir adımdır. Eğer spor yaptıktan sonra yemek yemek istemiyor ya da her zaman yediğiniz yemekler size çok fazla geliyor ise, bu iştah azalması durumu overtraining belirtisi olabilmektedir.

– Özellikle genç yaştaki kişiler için cinsel istek ve dürtüler fazladır. Fakat eğer kendinizdeki cinsel isteğin azaldığını fark ediyor iseniz, sürantrenman durumu ile karşı karşıya olabilirsiniz.

– Yaptığınız spor faaliyetleri sonucunda yeterli dinlenmeyi sağlamış olmanıza rağmen hala çalıştığınız bölgedeki ya da genel olarak vücudunuzdaki kaslarda bir yorgunluk hissediyor iseniz, overtraning durumu ile karşılamış olabilirsiniz.

– Düzenli uyku spor yapanlar için tıpkı beslenme kadar önemlidir. Uykunuzu iyi aldığınız halde sabahları yataktan zorla kalkıyor ya da kendinizi gün içerisinde sürekli uykulu bir halde görüyorsanız bu durumda overtraining durumu ile açıklanabilmektedir.

– Kalp atış hızı ve de kalp ritim düzeni spor yapanlar için oldukça hassas bir konudur. Spor aktiviteleri arasında verdiğiniz dinlenme molalarında kalp ritim düzeninizde bir değişiklik ya da kalp atış hızınızda bir artış fark etti iseniz, overtraining olmuş olabilme ihtimalimiz bulunmaktadır.

– Dikkat ettiğiniz halde spor faaliyetleri esnasında sürekli sakatlanma yaşıyor iseniz bu durumda sürantrenmanın belirtileri arasında yer almaktadır.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Bench Press

Bench Press Nedir? Bench Press, tam bir vücut bileşik egzersizdir. Çoğunlukla göğüs, omuz ve triceps çalışır. Üst vücut mukavemeti ve...

Kapat