Omega 3 Nedir, Faydaları Nelerdir?

/ 2 Nisan 2016 / 6.007 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Omega 3 FaydalarıVücudun kendi kendine üretemediği yağ asitleri olan omega 3, dışarıdan besinlerle vücudumuza temin ettiğimiz bir faydalı maddedir. Sağlık açısından önemli rolü olan omega 3 özellikle de kalp sağlığı için önemli bir yere sahip. Bu nedenle de omega 3 daha düzgün vücut fonksiyonları için temin edilmesi gereken bir maddedir. Omega 3 bazı bitkilerden ve balıktan temin edilebilmektedir. Doymamış yağ olan omega 3 eksikliği vücudun dengesini bozabilir ve psikolojik rahatsızlıklar dâhil birçok rahatsızlığa yol açabilir. Önemli sağlık problemlerine yol açtığı için yemek alışkanlıklarının buna göre düzenlenmesi gerekmektedir.

Balıkta, zeytinyağı ve bazı bitkilerde bulunan omega 3 yağı özellikle de beyin fonksiyonu için oldukça önemlidir. Ancak balıkta bulunan omega 3 yağı diğerlerine göre biraz daha farklılık göstermektedir. Bundan dolayı bol bol balık tüketmekte fayda var. Omega 3 denilince akla ilk gelen balık yağıdır. Özellikle de gelişmekte olan çocuklarda gelişimlerine yardımcı olmak adına kullanılmaktadır. Hem bedensel hem de zihinsel gelişim için önemli rol oynamaktadır.

 

Omega 3 İçeren Besinler

Omega 3 maddesi en çok soğuk denizlerdeki bol yağlı balıklarda (somon, uskumru,hamsi) bulunmakla birlikte keten tohumu, ceviz ve semizotunda da bulunur. Omega 3 maddesini vücudumuzun üretemediğini hatırlayacak olursak bu maddeyi vücudumuza temin etmek için bu saydığımız besinleri tüketmemiz son derece faydalı olacaktır. Ancak her öğün oturup kilolarca balık yiyemeyeceğimize göre önce bu besinleri tüketmek ve ardından omega 3 takviyesi almak çok daha doğru olacaktır.

 

Omega 3 Kilo Aldırır mı?

Omega 3 yağının bu kadar faydası olduğunu bilmekle birlikte akıllara “omega 3 kullanırsam kilo alır mıyım” şeklinde sorular mutlaka geliyor. Bu yanlış kanının aksine omega 3 zayıflamaya yardımcı olan bir maddedir aynı zamanda şeker hastalarının şekerinin düzenlenmesinde ve depresyon hastalarının depresyonunu düzenlemekte etkilidir. Bununla birlikte vücuttaki ağrıları giderme noktasında da büyük fayda sağlıyor.

 

Omega 3 Hapı ve Fiyatı

Vücudumuzun omega 3 maddesini üretemediğini söylemiştik bundan dolayı dışarıdan takviye almakta herhangi bir sakınca yoktur hatta alınması da gerekir. Amerikan Kalp Derneği’nin (1) tavsiyesi olarak her gün 3 grama kadar omega 3 takviyesi kullanılabilir. Her yerden olmamakla birlikte güvenilir birçok yerden temin etmeniz mümkün. Fiyatı konusuna gelince miktarına göre değişmekle birlikte 30 ila 120 TL’lere varana kadar bir değişiklik söz konusu.

 

Omega 3 Faydaları

Omega 3 eksikliği tüm vücutta istenmeyecek sonuçlara yol açacaktır. Bundan dolayı omega 3 yönünden zengin olan besinleri dengeli beslenmek ve omega 3 eksikliği yaşamamak için yeme alışkanlıklarımız içinde bulundurmalıyız. Omega 3’ün birçok faydası vardır. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz.

Kalp Dostu Omega 3”

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Omega 3 yüksek tansiyonu kontrol altına alarak ortaya kötü sonuçların çıkmasını önlüyor. Yüksek tansiyon yanı sıra yüksek kolesterolünde düzene girmesini sağlamaktadır. Bu iki değerin yüksekliği de kalp krizi riskini arttırmakta olduğu için bunların dengeye sokulması kalp krizi riskinin azalmasını da büyük oranda sağlamaktadır.

“Kansere Karşı Direnç Arttırıyor”

Kanser, dönemin en yaygın rahatsızlıklarından birisidir. Bu nedenle kansere karşı tedbir almak ve önlemek tüm insanlar için önemlidir. Kolon, prostat ve meme kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünü önleyici etkisi bulunmaktadır. Kolon kanserinde ise özellikle ilk aşamalarda omega 3 takviyesi kanserli hücrelerin ilerlemesini önleyebilmektedir. Ancak yapılan bazı araştırmalar ise bazı tür kanserlerde omega 3 takviyesinin kanserin ilerlemesine neden olacağını söylemektedir. Bu nedenle omega 3 takviyesi almadan önce size uygun olup olmadığı hakkında doktorunuzdan bu konu ile ilgili mutlaka tavsiye istemelisiniz!

“Depresyon ve Dikkat Eksikliği”

Omega 3 kullanımı özellikle gelişme döneminde büyük önem teşkil ediyor. Yeni dönemde yine çok yaygın olan rahatsızlıklardan bir tanesi dikkat eksikliğidir. Dikkat eksikliği ile birlikte hiperaktivite problemi de ebeveynlerin çok fazla yakındığı bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu problemler için omega 3 takviyesi yapıldığında çocuklara hem bedensel hem davranışsal hem de zihinsel katkı sağlıyor. Böylece problemlerin ortaya çıkma oranı da azalıyor.

Global yaşamın getirileri, yaşam zorlukları, stres ve yoğunluk gibi birçok şey depresyona yol açabilmektedir. Bunlar ile birlikte depresyonunuzun başlıca nedeni omega 3 eksikliğiniz olabilir. Omega 3 eksikliği yaşamamaya depresyon gibi ruhsal sağlık problemleri yaşamamak için özen göstermelisiniz.

omega-3-balik-yagi

“Adet Sancıları İçin Omega 3”

Adet sancısı birçok bayanın en çok şikâyet ettiği jinekolojik bir problemdir. Hatta bazen günlük aktiviteleri etkileyecek derecede şiddetli olabilir. Ancak omega 3 takviyesi ya da omega 3 yönünden zengin beslenme durumunda şiddetli adet sancılarının hafiflediği gözlemlenmiştir. Bu nedenle şiddetli adet sancıları çekiyorsanız omega 3 takviyesi almayı düşünebilirsiniz.

“Zayıflatıcı Etkisi”

Eğer düzenli bir şekilde egzersizler yapılırsa ve zayıflamak için sağlıklı beslenme koşullarına uyulursa ve tüm bunlarla birlikte omega 3 takviyesi de alındığı takdirde omega 3 zayıflamayı destekleyici olabilmektedir.

“Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor”

Bağışıklık sistemi deyince akla ilk gelen rahatsızlıklardan bir tanesi gribal enfeksiyon oluyor. Özellikle de kış mevsiminde yaşanan bu tip rahatsızlıklar bağışıklık sistemindeki zayıflamalardan ötürü ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bu rahatsızlıklar ve çeşitli enfeksiyon durumu ile karşılaşmamak için omega 3 takviyesi ile bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekiyor.

“Gençliğin Sırrı”

Hücre yenilenmesinde büyük etkisi olan omega 3 cildin de yaşlanmaması için cilt hücrelerinin yenilenmesinde büyük rol oynamaktadır. Bu durumda kişinin yaşlanmasını yavaşlatarak genç kalmasını sağlıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler
DMCA.com Protection Status
Kazein Protein Nedir? | Diğer Proteinlerden Farkları Nelerdir?

Kazein süt ve ürünlerinde bulunan bir protein türüdür. İnek sütünden üretilmiş olduğu için başka bir deyişle de süt proteini şeklinde...

Kapat