Neden Kas Yapamıyorum? | Kas Geliştirmenin Kuralları

/ 25 Ocak 2015 / 37.238 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

kas geliştirmenin kurallarıDış görünüşün oldukça önemli olduğu günümüzde özellikle erkekler tarafından en çok tercih edilen spor dallarından birisi vücut geliştirme olmuştur. Birçok çeşitli antrenmanı bünyesinde barındıran bu spor dalı da diğer spor türleri gibi bazı kurallar içermektedir. Yaptığınız spor tamamen vücutla ilişkili olduğu için en yüksek verimi almanız, uyacağınız bu kurallara bağlıdır. Bugün sizlere vücut geliştirme sporunun olmazsa olmazlarından olan çok önemli bazı kurallarından bahsedeceğiz. Egzersizlerin sırası, kendi kilonuz, ağırlıklar vücut geliştirme sporu için oldukça önemli terimlerdir. Bu terimlerden sıkça bahsedeceğimiz kurallara dikkatli bir şekilde uyulduğunda daha kolay bir şekilde en etkili ve verimli sonuçlar almanız mümkün.

Kas Geliştirmek için Antrenman Programınızı Nasıl Ayarlanmalısınız?

Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen birisi iseniz ve aynı gün içerisinde hem ağırlık hem de kardiyo çalışması yapmak istiyorsanız küçük ayrıntılara dikkat etmeniz gerekecek. Örneğin kardiyo çalışmanızı kürek çekerek yapacaksınız bu egzersizi vücudunuzun üst kısmını çok yormadığınız bir antrenmandan sonra yapmanız daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Genel olarak söylemek gerekirse aynı gün içerisinde kardiyo ve ağırlık çalışması yapacaksanız, ağırlık çalışmasını.. kardiyodan önce yapmanız önerilmektedir. Çünkü yorgun bir şekilde ağırlık çalışmak vücudunuzu olumsuz yönde etkileyerek sakatlıkların oluşmasını tetikleyebilir. Kaslarınızı geliştirmek isterken yapacağınız bu yanlışlık maalesef ciddi sorunlara yol açabilir.

Kas Geliştirmenin Altın Kuralları

I – Kaslarında hacimleşme olmasını isteyenler ve bu dönem içerisinde olan kişiler yaptıkları kardiyo çalışmalarının kas kaybına yol açacağını düşünebilirler. Bu süreçte böyle bir sorun ile karşılaşmamak için ağırlık ve kardiyo egzersizlerini aynı günlerde yapabilirsiniz. Çünkü bu süreçte kardiyo çalışmalarının kas kaybetmemek için ne zaman ve nasıl yapıldığı oldukça önemlidir. Squat ve lunge gibi bacak kaslarının gelişmesini sağlayan ağırlık çalışmalarından sonra bir kardiyo çalışması olan bisikleti yapmanız tabi ki yanlış olacaktır. Bu nedenle söylediğimiz kurala dikkat ederseniz kardiyo çalışmalarının kasların gelişmesini engellemesi sıfıra inecektir.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

II – Sizlere önereceğimiz diğer önemli bir kural ise kardiyo çalışma metotlarınızı sık sık değiştirmektir. Zayıflama sürecinin hızlanmasını sağlayan bu kural aynı zamanda rutin programdan kurtularak sıkılmanızı da önüne geçecektir. Örnek verecek olursak hafta içerisinde yapmış olduğunuz sabit bir tempodaki 1 saatlik koşu yerine Perşembe günü aralıklı olarak yarım saat yüksek tempoda yarım saat da düşük tempoda koşabilirsiniz. Bu süreçte ağırlıkları değiştirmek, daha da ağırlaştırmak veya ilk gün koşu bandında koşuyorsanız diğer bir gün bisiklet ile çalışmanız size yarar sağlayacaktır.

III – Yapmış olduğunuz değişiklikler, vücudunuzu şaşırtmanız, vücut geliştirme sporu için önemlidir. Ağırlıklarınızı sürekli olarak değiştirdiğiniz gibi kardiyo programlarınızda da sık sık değişiklikler yapmalısınız. Eğer kilolu biri iseniz ve zayıflamak istiyorsanız kardiyo çalışmalarını hafta 5-6 güne çıkarabilirsiniz. Ancak hedefiniz kilo vermek değil daha fazla kaslarda gelişim sağlamak ise kardiyo çalışmaları günde 15-20 dakikalık egzersizler halinde olmalıdır. Vücudunuzun kas geliştirmeye odaklanmasını sağlayan bu çalışma aynı zamanda enerji kaybınızı da önleyecektir.

IV – Sağlıklı bir şekilde vücut geliştirmek için egzersizler dışında kendiniz, beslenmeniz ve düşüncelerinizde oldukça önemlidir. Protein ağırlıklı beslenmek bu spor için ve kasların gelişmesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle vücut kilonuzun 2 katı miktarınca (gram) protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Örneğin 80 kg olan birinin vücut geliştirmek için tüketmesi gereken günlük protein miktarı 160gr civarında olmalıdır. Gün içerisinde gerektiği kadar protein tüketemiyorsanız, tamamlamak amacıyla destek amaçlı gıda takviyeleri de kullanabilirsiniz. Bu konuda protein tozu nasıl kullanılır konulu makalemizden detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bunların yanında düzenli bir hayata ve uykuya sahip olmalı, antrenmanlara dinç bir şekilde gitmelisiniz. Sporunuzu sevmeli ve istekli olmalısınız. Bu yönde kendinizi motive etmeyi bilmeli ve her zaman olumlu düşünmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Kas gelişimi için kahvaltı
Kas Gelişimi İçin Kahvaltı Seçenekleri

Beslenme açısından her öğünün insan vücudu için önemi oldukça fazladır. Ancak her zaman güne başlarken yaptığımız kahvaltının çok daha titizlikle...

Kapat