Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları Nelerdir?

/ 28 Nisan 2018 / 2.155 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Kilo vermek istediği halde bir türlü kilo veremeyen insanlar, metabolizmalarının hızlanması gerektiğini bilmek zorundadır. Vücudun, temek fonksiyonlarını ifa edebilmek, yani varlığını sürdürebilmek için günlük bir enerjiye ihtiyaç duyar. Vücudun gerekli tüm fonksiyonlar için ihtiyaç duyacağı en az enerji miktarına metabolizma denir. Metabolizma, başka değişkenlerin kafa karıştırmaması adına dinlenme anında ölçülür. Metabolizma, kişiden kişiye farklılık gösterir.

 Kimlerin Metabolizması Hızlıdır?

Metabolizma kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber bazı temel parametreler mevcuttur.

  • Vücutta kas oranı fazla ise metabolizma hızı fazladır.
  • Metabolizma, çocuklarda hızlıdır.
  • Yaşla beraber bir miktar yavaşlaması normaldir.
  • Çalışan kişilerde metabolizma hızlı, protein ağırlıklı beslenenlerde (et, yumurta, peynir) yine metabolizma hızı fazladır.

Sağlıklı olmanın yolu, iyi metabolizma ile neredeyse eş anlamlıdır. Hücrelerin sağlıklı olduğunu gösterir. Bu ise genel sağlık manasına gelir. Yavaş metabolizma ise, kilo veremem dışında, alerji, uykusuzluk, kronik yorgunluk gibi sorunların da kaynağıdır.

Metabolizma Hızını Nasıl Hızlandırabiliriz?

Sabah erken uyanmakla başlamak lazım, metabolizmayı hızlandırmanın yolları vardır. Ama sabah erken kalkmak en önemlisidir. Sabah uyanır uyanmaz, çok ağır olmamak kaydıyla ufak egzersizler yapmak gereklidir. Böylelikle vücut ısısı ve nabız bir miktar artacaktır. Bu ise istenen bir durumdur.

Burada midesinde hassasiyet olmayanlar kahvaltıdan önce limonlu-ılık su içebilir. Midesinde hassasiyet olanlar ise bun yapmayabilir.

  • Kahvaltıdan sonra her gün şekersiz Türk kahvesi içmek metabolizmayı hızlandıracaktır.
  • Kahvaltıda değerli bir besin olan yumurtaya yer vermek önemlidir!

Metabolizmayı Hızlandıran İnterval Training Nasıl Yapılır?

Metabolizmayı Hızlandıran Gıdalar

Çok değerli baharatlar olduğunu ve bu baharatların metabolizmayı düzenleyeceğini unutmamak gereklidir. Bu baharatlar, tere tohumu, bal ile karıştırılıp yenilmelidir. Bu son derece faydalıdır. Bunun yanı sıra, tarçın, biberiye, kekik, pul biber, zencefil metabolizmayı düzenlemek için son derece yararlıdır.

Metabolizma İçin Su, vücudun temel bileşeni sudur. Yetişkin bir erkeğin vücudunun %60’ı, yetişkin bir kadının, % 50’si su’dur. Bu oran çocuklarda %70-75 civarındadır. Durum buyken vücudun susuz kalması metabolizmayı düzensiz hale getiren en önemli bir faktördür. Yetişkin insanların 2 litre civarında su içmesi metabolizmanın düzene girmesi bakımından son derece önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Bunun yanında vücuttan toksin atmak için alkali su içmek mühimdir. Bunun yanı sıra vitamin ve mineral bakımından çok zengin olan doğal maden suyu içmek sağlık açısından değerlidir. İnsanın bir günde içmesi gereken yaklaşık 2 litre suyun yarısını doğal maden suyuyla karşılanması, mineral, tuz bakımından besleyicidir. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

Su içmek istemeyen veya suyun tadından hoşlanmayan kişiler ise, suyun içine birkaç damla limon sıkmak su içemeyenlere yardımcı olacaktır.

 

Meyvelere Önem Verilmeli

C vitamini metabolizma açısından önemlidir. Bu noktada, greyfurt, portakal, limon, c vitamini yönünden zengin meyvelerdir. Greyfurt şişmanlığa karşı savaşan bir meyvedir. Şeker hastalığını mani olur. Direnç kazanmış yağların yakılmasında etkilidir. Yağ azaldığında metabolizmanın hızlandığını unutmamak gerekir. Vücutta yağ yakılmasını sağlayan hangi meyve varsa, o meyve metabolizmayı düzenleme bakımından hayati öneme sahiptir.

Elma, armut sağlık açısından mühimdir. Kolestrolü düşürmek dışında dirençli yağların yakılması hususunda yardımcı bir gıdadır.

  • Meyveleri yemeklerden sonra yemek gibi genel kabul görmüş bir davranış vardır. Ancak meyveler öğün aralarında yendiğinde çok daha faydalıdır. Örneğin kahvaltıda kayısı, ceviz, fındık, kuru üzüm, fıstık, yer alabilir. Tabii, fındık, ceviz gibi kuru yemişleri aşırıya kaçmadan tüketmeden tüketmek önemlidir!
  • Buradaki püf noktası, kahvaltıda biraz meyve ( mevsime uygun) biraz kuru yemiş ile doyabilmektir. Bu sayede kahvaltıda ekmek tüketimini ortadan kaldırmak, olmuyorsa, bir dilimle sınırlandırmak amaçlanmalıdır.

Kas Oranını Arttırmak Gereklidir

İnsan yaşlandıkça vücuttaki su oranı azalır, yağ oranı artar. Yağ oranı arttıkça metabolizma yavaşlar. Bunun için yağ oranı azaltılmalıdır.

  • Kas oranı artarsa metabolizma hızlanır. Bunun için vücut kas oranını mümkün olduğunca arttırmak önemlidir.

Yoğurtsuz Olmaz!

Yoğurt bizim kültürümüzde bulunan çok önemli bir gıdadır. Artık bilim bağırsak sağlığının insanın genel sağlığı açısından belirleyici olduğunu ortaya koymuştur. Yararlı bakteriler bağırsaklarda vücut için çalışır. İşte bu yararlı bakterilerin alınabileceği Türk damak tadına uygun gıdaların başında yoğurt gelmektedir. Ama tabii ki marketten alınan ve asla bozulmayan yoğurt değil; ev yapımı doğal yoğurt. Bunların tamamını yapmak mümkün değilse bile bir yerinden yakalamaya çalışmak genel vücut sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

 

Vücut geliştirme için beslenme ile ilgili tüm makalelerimize ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Kolay Zayıflama
Zayıflama Egzersizleri | En İyi Kilo Kaybı İçin 10 Etkili Egzersiz

Zayıflama Egzersizleri 10 Yöntem Zayıflama egzersizleri arasında en etkili bulunan 10 ayrı hareketi, sizler için belirledik. Hızlı zayıflama niyetindeyseniz, bu...

Kapat