Mekik Çekmek Zayıflatır mı? | Mekik Çekme Antrenman Programı

/ 26 Aralık 2015 / 125.055 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Mekik Çekme Antrenman ProgramıDönemimizde en rastlanılan ve oldukça fazla şikâyetçi olduğumuz ve aslında her ortamda da dikkatimizi çeken şey kilo problemleri. Sağlıksız ve dengesiz beslenme ve bazen de hormonal dengesizliklerden kaynaklanan kilo almak genellikle hızlı bir şekilde ortaya çıkan göbeklenme ile fark edilir ve hep mekik çekmek iyi gelir diye söylenir. Oysaki göbek bölgesi yağlanmaya başlamadan çok daha önce kilo almaya başlarız. Bunun ilk belirtisi yüzümüzdür. Yanaklarımız hızla kilolu gösteriyor veya çukur olan yanak bölgemiz dolgunlaşıyorsa vücudunuz kilo almaya başlamıştır.

Mekik çekmek yanında bir de diyet programı uygulamak, zayıflamak için oldukça etkilidir. Çünkü mekik karın kaslarını çok iyi çalıştırır. Mekik çekmek ilk başlarda.. zor gelse de zamanla kolaylıkla adapte olup zaman içerisinde oldukça başarılı bir şekilde çalışabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken husus ise sırtüstü yapılan tüm hareketler gibi mekik çekerken de üzerine uzanacağınız bir mata sahip olmanızdır. Aksi halde sırtınız yerin sertliği karşısında ağrıyabilir. Mekik çekmek halk arasında her ne kadar zayıflamak için kullanılsa da aslında bir karın geliştirme hareketidir. Diyetle birlikte yapacağınız mekik egzersizleri sayesinde hem göbeksiz hem de düz bir karna kavuşabilirsiniz ancak sadece mekik çekmek sizi zayıflatmaz! Sıkı bir karın kası istiyorsanız mutlaka mekik hareketine devam etmeli ve beslenme listesi ile bunu desteklemelisiniz.

 

Doğru Mekik Nasıl Çekilir?

Mekik çekmek kadar doğru mekik çekmek de çok önemli. Çoğumuz mekik denilince mata uzanıp hareketi uygulamaya geçer ancak bakıldığında çoğumuzun farklı şekilde mekik çektiği görülebilir. Bu noktada hareketi doğru uygulamak gerek yağ yakımını maksimum düzeyde tutması açısından gerekse de sakatlıkları önleme açısından oldukça önemlidir. Aşağıdaki videoda hareketin nasıl doğru yapılacağını izleyebilirsiniz.

Düzenli olarak uygulanan diyet programları da tek başına zayıflamak için yeterli değildir. Mutlaka yanında  düzenli olarak koşu yapmak, düzenli olarak bisiklete binmek, düzenli olarak yüzmek, düzenli olarak egzersiz yapmak veya düzenli olarak size kalori harcatacak bir takım kardiyo egzersizleri yapmanız gerekiyor.  Yani buradan herhangi bir tek hareketin zayıflamak için yeterli olmadığı sonucu ortaya çıkıyor. Diyet programı olmadan istediğinizi yiyerek ve buna karşın yalnızca spor yaparak zayıflamak mümkün değildir. O sebepten düzenli olarak yapılan, zamanı kaçırılmayan diyet ve egzersiz programları sayesinde zayıflamanız mümkün. Spor ve diyet veya spor ve beslenme birbirinden bağımsız terimler kesinlikle değildir.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

 

Mekik Çekerek Kaç Kalori Yakılır?

Mekik çekmek bütün vücudunuzu hareket ettireceği için kalori harcamada da oldukça etkilidir. Eller başın altında sırt üstü uzanarak, diz kapakları yarım kırık bir şekilde yapacağınız mekik çekme hareketi başta karın, kol, kalça, sırt ve bel bölgeleri olmak üzere neredeyse tüm vücudunuza  çalıştırır. Mevcut kilonuza göre değişmekle birlikte yapacağınız 10 dakikalık bir mekik antrenmanı ile 100-150 kalori yakarsınız.

 

Mekik Çekme Antrenman Programı

 

mekik-cekme-antrenman-programi

kaynak foto

Yapacağınız egzersizler neticesinde hızla yüz bölgenizde, bel bölgenizde, karın bölgenizde ve kalça bölgenizde kilo vermeye başlarsınız. Bununla birlikte mekik çekmek göbeğinizin yavaş yavaş erimesini ve karın kaslarının iyice belirginleşmesini sağlar. Pek çok farklı diyet programı ile zayıflamak da mümkün ancak bölgesel yağların erimesi için mekik çekmek gibi egzersizler ise olmazsa olmazlardan. Mekik çekmek hem karın çevresindeki yağlanmaları durdurup eritirken hem de bel bölgesinin zamanla incelmesini sağlar. Daha önce de bahsettiğimiz gibi mekik çekerken üzerine uzanacağınız bir mata ihtiyacınız vardır. Bu matı pek çok spor mağazalarında bulabilirsiniz. Bu sayede beliniz ve sırtınız ağrımadan mekik çekerken daha az yorulur ve daha efektif bir antrenman sergilemiş olursunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Bir Spor Salonunun Kötü Olduğunu Gösteren 9 İşaret

Çağımızın son zamanlarını ele aldığımız zaman insanoğlunun spora vermesi gereken önemin daha da artmış olduğunu fark ettik. Birçok insanın bu...

Kapat