Makro Ve Mikro Besinler Nelerdir Vücudun İhtiyacı Ne Kadardır ?

/ 21 Mayıs 2018 / 6.580 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Makro Ve Mikro Besinler Nelerdir?

Vücudumuzun büyük ölçüde ihtiyaç duyduğu karbonhidrat, protein ve yağ gibi besinlerde bulunan kalori miktarlarında makro değerler bulunmaktadır. Bu besinlerin makro değerlerinin içinde de mikro değerler bulunmaktadır. Bu mikro değerler ise vücudun protein, karbonhidrat ve yağ gibi besinlere nazaran vücudun daha az ihtiyaç duyduğu besinleri bulundurmaktadır. Bu besinler genellikle vitamin, mineral ve elementlerden yer almaktadır. Her insan da yaş, kilo, cinsiyet gibi faktörlerden dolayı farklılık gösteren ve almaları gereken makro değerler farklılık göstermektedirler. Şimdi gelelim sizlerin makro ve mikro besinler nelerdir vücudun ihtiyacı ne kadardır sorularınıza cevap vermeye…

Makro ve Mikro Besinler bileşenlere göre

 

Protein Besini Ve Temini

Protein besini daha çok sporcular tarafından ihtiyaç duyulan ve kas gelişimine aşırı katkı sağlayan besin türlerinden bir tanesidir. Sadece kas gelişimi ile sınırlı kalmayıp, yaralanmalarda yaraların çabuk iyileşmesini, metabolizmanın güçlenmesine ve kuvvetlenmesine ayrıca vücut için enerji kaynağı sağlamaktadır. Kırmızı et ile proteini yüksek derecede karşılayabilirsiniz. Ancak bunu tüketirken birden aşırı yüklenmemeniz, kolesterol seviyesinin yükselmesine sebep olmamanız gerekmektedir.

Kırmızı ete ek olarak yağ oranı az olan tavuk, yumurta, hindi, balık ve süt ve süt ürünleri gibi gıdalardan da protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Ayrıca et ürünlerini tercih etmek istemiyorsanız ya da o an elinizde yoksa protein bakımından zengin olan bitkileri de tercih edebilirsiniz. Bu bitkiler; tahıllar, kuru yemiş çeşitleri, soya, fasulye ve çeşitli baklagillerdir.

#Sporcular İçin En İyi 5 Protein Tozu

 

Yağ Besini Ve Temini

Karbonhidrat ve proteine göre daha çok kalorisi bulunan yağlarda, kilo aldırma faktörü çok fazla olduğu için az miktarlarda alınması gerekmektedir. Aksi takdirde kilo problemi ile başınız derde girebilir. Hindistan, kakao ve ay çiçeklerde bulunan yüksek yağ oranını karşılayabilirsiniz. Ayrıca peynir, süt, et gibi birçok besinden karşılayabilirsiniz.

#En Etkili 5 Yağ Yakıcı Ürün

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

 

Karbonhidrat Besini Ve Temini

Vücudumuzun enerji kaynaklarından biri olan karbonhidrat, insan vücudu için kilo aldıran diğer bir besin kaynağıdır. Kilo aldırmanın yanı sıra insan sağlığına etki eden bir faktördür. Kolesterol seviyesinin yükselmesine ve damar tıkanıklığı gibi sorunlara yer açmaktadır. Ancak yeterli seviyede alındığında sindirim ve bağışıklıkta meydana gelebilecek sorunları da engellemektedir.

#En İyi 5 Kilo Aldırıcı | Piyasadaki En Etkili Kilo Aldırıcılar Hangileri?

 

Makro Besinlerin Vücudumuza Kattığı Faydalar

Makro besinler vücudumuzun ihtiyacı olan enerji ve besin kaynaklarını karşılamanın yanı sıra vücudumuzda oluşan yaraların onarımı ve iyileşmesi, insanın vücut ısısının sağlanması ve bunların yanı sıra bazı hormonların salgılanmasına da yardımcı olmaktadır. Yeterli düzeyde ve seviye de alındığından sindirim ve bağışıklık sisteminde ki düzenin de oluşmasına katkıda bulunmaktadır.

 

Mikro Besinlerin Vücudumuza Kattığı Faydalar

Mikro besinler, genel olarak faydalı ve vücudumuz için kilit noktada yer almaktadır. Makro besinlerin içerisinde yer alan mikro besinler, vücudumuzun ihtiyacı olan enerji ve faydalı vitamin ve mineralleri içermektedir. Bunlar suda çözünen ve suda çözünmeyen olarak ayrılmaktadır. Vücudumuzun ihtiyacı olan mineral vitamin ve elementlere ihtiyaç duymasının yanı sıra bu besinlerin vücudumuza kattığı yararlardan bazıları da şu şekildedir; sağlıklı beslenmenizi, kilo vermenize yardımcı, beyin ve fiziksel gelişimlerde faydalı olmaktadır. Ayrıca bazı mikro besinlerin içerisinde yer alan vitaminler sayesinde vücudunuz da oluşabilecek D, B ve C vitaminlerin eksikliğini de karşılayabilirsiniz.

Havuçta bulunan A vitamini sayesinde göz sağlığınızın bozulmamasına olumlu yönde sebep olmaktasınız. Eklem ağrılarınızın, kramplarınızın, stres ve tansiyonunuzun yükselmesine sebep olan magnezyum eksikliğine sebebiyet vermemek için ıspanak, susam, pazı, badem ve bitter çikolata ile engelleyebilirsiniz. Ek olarak da bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, stres ve depresyon gibi sorunlarınızı engellemek için D vitamini almanız ve bu vitamini kolay bir yöntem ile güneş altında 15-20 dakika bekleyerek karşılayabilirsiniz.

 

Besinlerle ilgili bunları da merak edebilirsiniz;

Vücut Geliştirmek İçin Haftalık Beslenme Listesi

Yüksek Protein Değerine Sahip 10 Yiyecek

Yediklerinizin Kalorisini Biliyor musunuz?

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları Nelerdir?

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Vücut Geliştirme İçin En Ucuz Beslenme Programı

Her ne kadar sağlık için spor yapıyor olsanız da, vücut geliştirme işin içine girdiği zaman biraz daha fazlasını yapmanız gerekmektedir....

Kapat