Kreatin Nedir? Kreatinden Maksimum Fayda Nasıl Sağlanır?

/ 25 Mayıs 2014 / 23.752 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

KreatinKısa süre içerisinde güçlü ve yapılı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız kreatin kullanmalısınız. Bilimsel araştırmalara göre kreatin en etkili supplementlerdendir. Kreatin; kırmızı ette doğal olarak bulunur. Ancak bir gün için gerekli olan besin değerlerini sağlamadığından, spor yapan kişiler dışarıdan kreatin desteği almalılardır. Kreatinin etkileri açıklamak gerekirse; Spor yaparken kendimizi zorlayarak yapabildiğimiz kadar set ağırlık kaldırırız. Ancak belirli bir aşamadan sonra kendimizi zorlamamız gerekir. 5 kg daha ekleyerek attırma yapabiliriz. Bu 5 kg ekleme sonucunda kaslarımız daha çok zorlanır ve gelişimleri daha kolay olur. Çünkü zorladığımız için kas hücrelerinin arası açılır ve genişlemeler oluşur. Sonuç olarak kaldırabildiğimiz maksimum ağırlığı biraz da olsa arttırmış oluruz. Kreatin de bize bu ekstra performansta yardımcı oluyor. 5 kg ekleme yapmak ile kreatin kullanmak neredeyse aynı şeye denk gelmektedir. Maksimum performans alabilmek için.. antrenman yoğunluğumuzu arttırmalıyız. Antrenman yoğunluğumuz ne kadar artarsa, kaslarımızın gelişimi de bir o kadar fazla olur. Kullanımınız da antrenman yoğunluğumuzla doğru orantılı olmalıdır. Sadece ağırlık için değil, basketbol, atletizm gibi spor dalları için de kreatin oldukça fazla önem taşımaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Kreatin Kullanımı

Kreatin kullanmaya başladıktan bir süre sonra hafif de olsa bir kilo artışınız olabilir. Ancak korkmanıza ya da kullanıma son vermenize hiç gerek yoktur. Ortalama olarak 1 ila 2 hafta içerisinde 1 ila 2 kilo aralığında bir kilo alabilirsiniz. Almış olduğunuz bu kiloların altyapısı aslında sudur. Bu kilolar size ileride kas gelişiminizde büyük yarar sağlayacaktır. Antrenmana başladıktan birkaç hafta içerisinde gözle görülebilir derecede değişim meydana gelecektir. Kasların gelişebilmesi için suya çok fazla ihtiyaç duyulur. Kreatin sayesinde ise kasların su ihtiyacı fazlasıyla giderilir ve kaslardaki gelişim maksimum seviyeye çıkartılır. Böylelikle kasların oluşabilmesi için gerekli protein sentezi daha da kolay oluşmuş olur. Kreatin ayrıca kaslardaki liflerin büyümesinde de önemli bir rol oynar. Kreatinin etkisinin kalıcı ve sağlıklı olabileceği bazı koşullar vardır. Kreatin etkisinin uzun süreli ve sağlıklı olabilmesi için antrenmanların azaltılmaması çok önemlidir. Spor yapmayarak kreatin alan insanlarda, vücutta su toplanması dışında başka hiçbir etkisi bulunmamaktadır.

Kreatin kullanabilmek için bir çizelgemiz olmalıdır. Düzensiz olarak kreatin kullanılırsa eğer bazı olumsuz durumlarla da karşılaşabiliriz. İlk 2 hafta 2 ölçek kreatin kullanılmalı. İlk başladığınız 2 hafta yüklenme evresi olarak adlandırılır. 2 hafta sona erdiyse günde 1 tatlı kaşığında kreatinle 1.5 ay devam etmeniz yeterli olacaktır. Yaklaşık olarak 2 aylık bir süreçte kreatin kullanırsanız, 1 ya da 1.5 ay bir ara vermeniz uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Bu süreçten sonra tekrar kreatin kullanmaya aynı şekilde devam edebilirsiniz. Kreatin kısaca; kaslardaki kütleyi arttırır, liflerdeki boyu uzatır, gücünüze ve dayanıklılığınıza olumlu yönde etki yapar, spor sonrasındaki kaslarınızda oluşan ağrıyı minimuma indirger, kaslardaki sinir sisteminin korunmasına yardımcı olur, etkisi bitene kadar kuvvetinize ciddi derecede arttırma sağlar.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir:

Vücut Geliştirme Ürünleri

 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Yediklerinizin Kalorisini Biliyor musunuz?

Diyet pek çok kadının hayatında vazgeçilmez bir parçadır. Bir yıl içerisinde her kadının birkaç kez diyet yaptığını bırakıp yeniden başladığını...

Kapat