Kazein ve Whey Proteinlerinin Farkları ve Özellikleri Nelerdir?

/ 25 Eylül 2015 / 14.667 views / yorumsuz

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Kazein ve Whey ProteinleriTemel yapı taşlarından birisi olan protein, vücudumuzda sahip olduğumuz ve üzerine yıllarca çalışılıp daha da belirgin hale getirmek istediğimiz kas dokusunun oluşmasını sağlamaktadır. Lakin vücudumuza aldığımız her protein aynı etkiyi gösterememektedir. Dünyada protein deposu olarak tüketilen birçok yiyecek mevcut. Bunlar; süt, tavuk göğsü, balık ve çokça tükettiğimiz yumurta. Belirgin kaslara sahip olmak istiyorsanız setler halinde yapmış olduğunuz çalışmalar haricinde protein deposu içeren yiyecekleri de tüketmeniz kas yapısında ciddi derecelerde gelişmelere neden olacaktır. Sütün içerisinde bulunan whey ve kazein proteinlerini de tüketmeniz çok önemlidir. Whey ve kazein proteinleri.. tüm amino asitler için mükemmel derecede farklılık gösteriyor, bu konuyu daha detaylı olarak işleyelim. Whey proteini hızlı sindirilirken kazein proteini ise yavaş sindirilmesiyle bilinir.

 

Whey Proteinin Bilimsel Gücü

Hızlı sindirilmesiyle oldukça tercih edilen proteinlerden birisi olmuştur. Tüketildikten sonra kısa sürede kana karışıp ve plazmalar amino asit seviyesini hızlı şekilde uyarmaktadır yani demek oluyor ki kas yapısının gelişimini kazein proteinine göre çok hızlı şekilde uyarmaktadır ve protein yıkımının engellemesi de bir başka özelliğidir. Lösin adı verilen protein sentezini başlatmaya yarayan önemli bir amino asidi içeriyor whey. Özelliklerinden en belirginleri amino asit seviyesini yüksekte tutmak ve kaslardaki sahip olduğu protein seviyesini dengeli şekilde arttırmaktır.

 

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

Kazein Proteini Uzun Süreçlerde Etkili

Sütte en bol bulunan protein olarak bahsi geçen kazein proteini, vücuttaki protein dengesini çok daha uzun süreçlerde sağlamasından dolayı uzun vadeli kullanım proteini isteyenler için daha sıklıkla tercih edilmektedir. Yavaş ama mükemmel ilerlemesinden dolayı whey proteine nazaran daha da çok protein dengesi oluşturuyor ki bu konu hakkında bilimsel çalışmalarda mevcut. 30’ar gram olarak whey ve kazein proteinini denek kişiye verdiler. 7 saat gibi bir süre bekledikten sonra vücuttaki değişime göz atıldığında, whey proteinin etkisinin kısa sürdüğü ve kazein proteinin etkisinin ise çok daha uzun sürdüğü görüldü. Aynı süreçte ise protein dengesi, kazein alındığında daha da pozitif halde olduğu gözlemlendi. Kazein ve whey proteinini tek tek almaktansa beraber alınmasının daha da çok etkiye sahip olduğu da aşikar. Whey protein kullanımı hızlı sindirimi ve kısa vadeli etkisiyle tanınmıştır. Spordan 1 saat gibi bir süre önce her iki proteinde aynı anda alınırsa ve ardından spordan hemen sonra da kullanılırsa etkisinin daha da çok artacağı söylenmiştir.

Vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler için birçok supplement mevcut, bu konuda hangisinin ne işe yaradığı ne tür faydalar sağladığı gibi sorular genellikle havada kalıyor. Bununla ilgili detaylı bilgi edinmek isteyenler vücut geliştirme ürünleri kategorisinden hangi besin desteğin ne işe yaradığını öğrenip bilgi edinebilirler. Tüm supplementler hakkındaki detaylı bilgiler burada.

 

Hangi Protein Türü Hangi Zamanlarda Alınmalı?

Yatmadan önce alınması gereken en uygun protein ise kazeindir. Kazein proteini yavaş ve pozitif protein dengesini sağlamasından dolayı uyku halindeyken çok daha yararlı olacaktır. Sabah kalktıktan sonra ise whey proteinin alınması daha da uygun görülüyor aynı zamanda spordan sonra da alınması ön görülmüştür. İki proteinin aynı anda alınmasıyla beraber yağsız vücut kütlesini arttırıp kas dokusunu iyileştirdikleri bilindiğinden kesinlikle önerilen proteinler listesine adlarını yazdırmayı başardıklarını görüyoruz. Ancak her zaman söylediğimiz ve protein tozu zararları konulu makalemizde de belirttiğimiz gibi protein tozu kullanımı kas yapmak için fayda sağlarken tavsiye edilen miktarları aşarak, aşırı tüketimde bulunmak da son derece sakıncalı olabilmektedir. 

Sponsorlu Bağlantılar

DMCA.com Protection Status
Sporcular İçin En İyi 5 Protein Tozu

Herhangi bir spor dalıyla uğraşan sporcular bilir ki belirli bir aşamadan sonra günlük beslenme düzeniniz kas oluşumu ve vücut gelişimi...

Kapat